Տիգրան Խաչատրյանը ներկայացրեց զբոսաշրջային տրանսպորտային ոլորտին աջակցելու ծրագրի մանրամասները
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեպտեմբերի 24-ից ուժի մեջ է մտնում կառավարության հակաճգնաժամային 25-րդ՝ զբոսաշրջային-տրանսպորտային ոլորտի աջակցության միջոցառումը։ Այդ մասին կառավարության նիստում նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանի խոսքով՝ ծրագրի շահառուներն այն տրանսպորտային ընկերություններն են, որոնք 2019 թվականի ընթացքում մատուցած ծառայությունների դիմաց առավելապես եկամուտներ են ստացել այն կազմակերպություններից, որոնք գործում են տուրիզմի ոլորտում։ «Այսինքն՝ դրանք այն ընկերություններն են, որոնք հյուրանոցների պատվերներն են կատարել, որոնց ծառայություններն ուղղված են եղել տուրօպերատորներին կամ այնպիսի պատվերներ են կատարել, որոնց դիմաց վճարումներն ստացվել են օտարերկրյա քաղաքացիների կամ կազմակերպությունների հաշիվներից։ Եկամուտների առնվազն 50 տոկոսը պետք է ձևավորված լինի այս երեք պատվիրատուներից։ Ծրագրից կարող են օգտվել այն ընկերությունները, որոնք ստեղծվել են մինչև 2019 թվականի հունվարի 1-ը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց նախարարը։
Նրա տեղեկացմամբ, հաջորդ կարևոր պայմանն այն է, որ իրենք պետք է աջակցություն ստանան միայն այն վարկային միջոցների տոկոսները վճարելու համար, որոնք ստացված են եղել տրանսպորտային միջոցներ գնելու համար։ «Այսինքն՝ եթե այս կազմակերպությունները վարկ են վերցրել բանկերից կամ լիզինգային կազմակերպություններից՝ ավտոբուսներ ձեռք բերելու համար և այդ վարկն ստացել են մինչև 2019 թվականի մարտի 31-ը ներառյալ, այդ մասով հաշվարկված տոկոսներն են միայն, որ կարող են մասամբ վճարվել կառավարության կողմից։ Հաջորդ հիմնական պայմանն այն է, որ կառավարությունը պետք է օգնի վճարել այդ տոկոսների 75 տոկոսը, իսկ առևտրային բանկն իր վարկառուի հետ միասին պետք է գան այն համաձայնության, որ մինչև 2021 թվականի մարտ ամիսը ներառյալ վարկի մայրի վճարը գումարը պետք է հետաձգվի։ Տոկոսների մնացած 25 տոկոսը պետք է վարկառուն ու բանկը պայմանավորվեն»,- նշեց նախարարը՝ ավելացնելով, որ պոտենցիալ շահառուները արդեն կարող են էլեկտրոնային եղանակով այս ծրագրից օգտվելու դիմումները ներկայացնել։ Դիմումների ներկայացման վերջնաժամկետը հոկտեմբերի 10-ն է։

Тигран Хачатрян представил подробности программы содействия туристической транспортной сфере
С 24 сентября вступает в силу 25-ое антикризисное мероприятие правительства по содействию туристско-транспортной сфере. Как сообщает «Арменпресс», об этом, на заседании правительства заявил премьер-министр Никол Пашинян.
По словам министра экономики Тиграна Хачатряна, бенефициарами программы будут те транспортные компании, которые в течение 2019 года получали больше доходов от организаций, действующих в сфере туризма. “То есть это компании, выполнявшие заказы гостиниц, услуги которых были адресованы туроператорам или делали такие заказы, по которым платежи поступали со счетов иностранных граждан или организаций. По крайней мере, 50% дохода должны быть от этих трех клиентов. Содействием программы могут воспользоваться компании, созданные до 1 января 2019 года”, - сказал министр.
Следующим условием является то, что они получат содействие только для выплаты процентов по кредитам, полученным на покупку автомобилей. “То есть, если эти организации брали кредиты у банков или лизинговых компаний на покупку автобусов, и получили этот кредит до 31 марта 2019 года включительно,  проценты, начисленные в этой части, будут частично оплачены государством. Следующим основным условием является то, что правительство должно помочь выплатить 75% этих процентов, а коммерческий банк вместе со своим заемщиком должен прийти к соглашению о том, что сумма выплаты по кредиту должна быть отложена до марта 2021 года включительно. По остальным 25% процентам должны договориться заемщик и банк”, - отметил министр, добавив, что потенциальные бенефициары электронным путем уже могут представить заявки на  эту программу. Крайний срок подачи заявок - 10 октября.