Ֆրանսիական ընկերությունը ՀՀ-ում կիրականացնի ճանապարհների տեխնիկական հսկողություն
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը Ֆրանսիայում գրանցված «ԷԳԻՍ ԻՆԹԵՐՆԵՅՇՆԼ» ընկերությանը թույլատրեց լիցենզավորման ենթակա գործունեության տեսակ իրականացնել: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, ըստ նախագծի հիմնավորման, որոշմամբ անհետաձգելի է համարվել մի շարք տրանսպորտային օբյեկտների շինարարական աշխատանքների տեխնիկական հսկողության ծառայությունների գնման կարիքը‚ և թույլատրվել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը տվյալ ավտոմոբիլային ճանապարհների տեխնիկական հսկողության ծառայությունները ձեռք բերել ինժեներական ծառայություններ մատուցող միջազգային ընկերություններից՝ մեկ անձից գնման ընթացակարգով:
«Նշված որոշման պահանջներին համապատասխան տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության և «ԷԳԻՍ ԻՆԹԵՐՆԵՅՇՆԼ» ընկերության միջև կնքվել է «Պետության  կարիքների համար տեխնիկական հսկողության ծառայությունների  մատուցման պետական  գնման» պայմանագիրը, որի համաձայն՝ «ԷԳԻՍ ԻՆԹԵՐՆԵՅՇՆԼ» ընկերությունը պետք է իրականացնի վերը նշված որոշմամբ նախատեսված մի շարք տրանսպորտային օբյեկտների շինարարության որակի տեխնիկական հսկողությունը։
Ֆրանսիայի օրենսդրության համաձայն՝ «ԷԳԻՍ ԻՆԹԵՐՆԵՅՇՆԼ» ընկերությունն իրավասու է զբաղվել ինժեներական (տեխնիկական վերահսկողության) գործունեությամբ, այդ թվում քաղաքաշինության, տրանսպորտային ենթակառուցվածքների բնագավառում:
Ակնկալվում է, որ «ԷԳԻՍ ԻՆԹԵՐՆԵՅՇՆԼ» ընկերությունը ձեռք կբերի «Շինարարության որակի տեխնիկական հսկողություն» գործունեության տեսակով զբաղվելու իրավունք, ինչը հնարավորություն կտա ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով կատարել Պայմանագրի շրջանակներում ստանձնած պարտավորությունները»,- ասված է հիմնավորման մեջ:

Технический контроль на дорогах Армении будет проводить французская компания
Правительство “EGIS INTERNATIONAL”, компании, зарегистрированной во Франции, разрешило осуществлять вид деятельности, подлежащий лицензированию. Как передает «Арменпресс», решение было принято, исходя из обоснования проекта,  неотложной необходимостью в закупке услуг по техническому контролю за строительными работами ряда транспортных объектов. Министерству территориального управления и инфраструктур Республики Армения разрешено приобрести услуги технического контроля качества автомобильных дорог от международных компаний, предоставляющих инженерные услуги, по процедуре закупки у одного лица.
“В соответствии с требованиями указанного решения между Министерством территориального управления и инфраструктур и компанией “Эгис Интернейшнл” заключен Договор “О государственной закупке услуг по техническому контролю для нужд государства”, согласно которому компания “Эгис Интернейшнл” должна осуществлять технический контроль качества строительства ряда транспортных объектов, предусмотренных вышеуказанным решением.
Согласно французскому законодательству, компания “Эгис Интернейшнл” имеет право заниматься инженерной деятельностью, в том числе и в сфере градостроительства и транспортной инфраструктуры.
Ожидается, что компания “Эгис Интернейшнл” получит право заниматься видом деятельности  “Технический контроль качества строительства”, что позволит в установленном законодательством Республики Армения порядке выполнять обязательства, взятые на себя в рамках Договора”, - говорится в обосновании.