ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատն ընդունեց կառավարության ֆինանսավորման փաստաթուղթը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը սեպտեմբերի 22-ի երեկոյան ձայների մեծամասնությամբ ընդունել Է մինչեւ դեկտեմբերի 11-ը դաշնային կառավարության ժամանակավոր ֆինանսավորման օրինագիծը: Նսիտի հեռարձակումը տրվել Է օրենսդիր մարմնի ստորին պալատի կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Փաստաթուղթը պաշտպանել Է 359 կոնգրեսական, դեմ Է հանդես եկել 57-ը: Politico թերթի տվյալներով՝քվեարկությանը նախորդել Է համաձայնությունը Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի, որը ներկայացնում Է Դեմոկրատական կուսակցությունը, եւ ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարար Սթիվեն Մնուչինի միջեւ, ֆերմերներին օգնության եւ դպրոցականների սննդի միջոցների տրամադրման շուրջը: Այժմ օրինագիծը պետք Է քվեարկաություն անցնի Սենատում: Միացյալ Նահանգների օրենսդիր մարմնի վերին պալատի կողմից հավանություն ստանալու դեպքում այն ստորագրման կներկայացվի ԱՄՆ-ի նախագահին:
Նախաձեռնությանը պետք Է հվանություն տրվի մինչեւ սեպտեմբերի 30-ը, երբ երկրում ավարտվում Է 2020 ֆինանսական տաին: ԱՄՆ-ի բյուջեն չընդունվելու դեպքում կարող Է սպառնալ նոր «շաթդաուն»՝ կառավարության աշխատանքի դադարեցում: Վերջին անգամ դա տեղի Է ունեցել 2018 թվականի դեկտեմբերի 22-ին, ինչի հետեւանքով պետական ծառայողներն արձակուրդ գնացին ռեկորդային 35 օրով: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը եւ հանրապետականներն այն ժամանակ ձգտում Էին 2019 ֆինանսական տարվա պետբյուջեում հասնելու ավելի քան 5,7 միլարդ դոլարի ներառման՝ Մեքսիկայի հետ սահմանին արգելապատի կառուցման համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Палата представителей Конгресса США приняла документ о финансировании правительства
Палата представителей Конгресса США во вторник вечером большинством голосов приняла законопроект о временном финансировании федерального правительства до 11 декабря. Трансляция заседания велась на сайте нижней палаты законодательного органа. Документ поддержали 359 конгрессменов, против выступили 57.
По данным газеты Politico, голосованию предшествовала договоренность между спикером Палаты представителей Нэнси Пелоси, которая представляет Демократическую партию, и министром финансов США Стивеном Мнучином о выделении средств в помощь фермерам и на питание школьникам.
Теперь законопроекту предстоит пройти голосование в Сенате. В случае одобрения верхней палатой американского законодательного органа он поступит на подпись президенту США,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Инициатива должна быть одобрена до 30 сентября, когда в стране заканчивается 2020 финансовый год. В случае непринятия бюджета США может грозить новый "шатдаун" - приостановка работы правительства. В последний раз это произошло 22 декабря 2018 года, в результате чего госслужащие ушли в вынужденный отпуск на рекордные 35 дней. Президент США Дональд Трамп и республиканцы добивались тогда включения в госбюджет на 2019 финансовый год свыше $5,7 млрд на сооружение стены на границе с Мексикой.