Ճապոնիայում ավարտել են կորոնավիրուսի դեմ «Ավիգան» պատրաստուկի փորձարկումները
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայում ավարտվել են «Ավիգան» («Ֆավիպիրավիր», «Ֆավիլավիր») պատրաստուկի կլինիկական փորձարկումները, որի հետ մեծ հույսեր են կապում կորոնավիրուսի բուժման հարցում. ներկայում մասնագետները ձեռնամուխ են եղել ստացված տվյալների վերլուծությանը:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է «Կիոդո» գործակալությունը՝ վկայակոչելով Fujifilm Holdings Corp դեղամիջոցի արտադրող-ընկերության աղբյուրները: Սկզբում ընկերությունը պլանավորել Էր փորձարկումներն ավարտել մինչեւ մայիսի վերջը, սակայն հետագայում փորձարկումների ժամկետը երկարաձգվել Է մինչեւ հունիսի վերջը:
Սակայն, չնայած դրան, ընկերությանը չի հաջողվել փորձարկումներին ներգրավել անհրաժեշտ քանակությամբ 96 հիվանդների՝ առաջին հերթին նոր վարակվածների թվի անկման առնչությամբ: Դրանից հետո փորձարկումներն ավարտելու ժամկետները քանիցս երկարաձգել են: Դեղամիջոցը գրիպի բուժման համար մշակվել Է վեց տարի առաջ: Սակայն հետագայում կենդանիների վրա փորձարկումներ անելիս կողմնակի երեւույթներ են հայտնաբերվել պտղի զարգացման ժամանակ:
Արդյունքում դրա կիրառումը բացառվել Է հղի կանանց համար եւ հայտնվել այն պատրաստուկների ցուցակում, որոնցով բուժումը հնարավոր Է կառավարության հատուկ կարգադրությամբ այն դեպքում, եթե մյուս բոլոր դեղամիջոցները չեն ներգործում: Մինչդեռ, չինացի բժիշկները դրա արդյունավետությունը հայտնաբերել են թոքաբորբի բուժման ժամանակ, որն առաջացել Է նոր տիպի կորոնավիրուսային վարակի հետեւանքով:
Այժմ Ճապոնիայում կա «Ավիգան»-ի պաշար, որը բավական Է երկու միլիոն մարդու բուժման համար: Դրա հետ մեկտեղ, Ֆուձիտայի առողջապահության ինստիտուտի փորձագետները, ամփոփելով «Ավիգան» պատրաստուկի սեփական կլինիկական փորձարկումների արդյունքները, չեն կարողացել դրա արդյունավետությունը հաստատել կորոնավիրուսի դեմ պայքարում: Ներկայում Ճապոնիայում հաստատվել Է կորոնավիրուսային ինֆեկցիայով վարակման 80 հազար 283 դեպք: Մահացել Է 1526 մարդ, ծանր վիճակում Է գտնվում 163 մարդ: Ապաքինվել Է 72 հազար 63 հիվանդ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Японии завершили испытания препарата "Авиган" от коронавируса
Клинические испытания препарата "Авиган" ("Фавипиравир", "Фавилавир"), на который возлагают большие надежды в вопросе лечения коронавируса, завершились в Японии, в настоящее время специалисты приступили к анализу полученных данных. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Киодо со ссылкой на источники в компании-производителе лекарства Fujifilm Holdings Corp.
Изначально компания планировала завершить испытания до конца мая, однако затем продлила сроки испытаний вплоть до конца июня. Но даже несмотря на это компании не удалось привлечь к испытаниям необходимых 96 пациентов - в первую очередь в связи с падением числа новых заразившихся. После этого сроки окончания испытаний неоднократно отодвигались.
Лекарство было разработано для лечения гриппа шесть лет назад. Однако затем при опытах на животных были обнаружены побочные явления при развитии плода. В результате он был исключен из применения беременными женщинами и попал в список препаратов, лечение которыми возможно по особому распоряжению правительства в случае, если все остальные лекарства не действуют. Между тем, китайские врачи обнаружили его эффективность при лечении пневмонии, вызванной новым типом коронавирусной инфекции.
Сейчас в Японии есть запас "Авигана", достаточный для лечения двух миллионов человек. Вместе с тем эксперты Института здравоохранения Фудзита по итогам собственных клинических испытаний препарата "Авиган" не смогли подтвердить его эффективность в борьбе с коронавирусом.
В настоящее время в Японии подтверждены 80 283 случая заражения коронавирусной инфекцией. Скончались 1526 человек, в тяжелом состоянии находятся 163 человека. Выздоровели 72 063 пациента.