Ինքնիշխան ու ազատ պետությունը հայ ժողովրդի ազգային օրակարգի առանցքում է. Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի անկախության 29-րդ տարեդարձի առիթով: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ վարչապետի ուղերձը.
«Սիրելի ժողովուրդ՝ Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ,
սփյուռքի հպարտ հայություն, շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանի Անկախության տոնի առիթով։
29 տարի առաջ այս օրը տեղի ունեցած հանրաքվեով մեր ժողովուրդը միահամուռ ամրագրեց Հայաստանի անկախությունը։ 1991 թվականի սեպտեմբեր 21-ի հանրաքվեն մեր ժողովրդի պատմության ամենակարևոր իրադարձություններից է, որի սկիզբը դրվել էր դեռ 1988 թվականին՝ Արցախյան շարժմամբ։
Հանրաքվեի արդյունքները ողջ աշխարհին ազդարարեցին հայ ժողովրդի ազատատենչ կամքը՝ ունենալու անկախ ու ժողովրդավար պետություն։
Անցած 29 տարիների ընթացքում մենք միասին բախվել ենք բազմաթիվ փորձությունների՝ պատերազմ, սոցիալ-տնտեսական բարդություններ, արտագաղթ, կեղծված ընտրություններ, Հոկտեմբերի 27, քաղաքական բռնաճնշումներ, Մարտի 1, ճգնաժամային իրավիճակներ ու հուսալքություն։
Բոլոր այս դժվարությունները, սակայն, չէին կարող կոտրել հայ ժողովրդին։ 2018 թվականի ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունը պետական լավատեսության, քաղաքացիական վճռականության պերճախոս արտահայտություն դարձավ, որով ապացուցվեց որ ինքնիշխան, ազատ, հզոր ու երջանիկ պետություն ունենալու հայ ժողովրդի կամքը ուժեղ է, քան երբեւէ: Ինքնիշխան ու ազատ պետությունը, այդ պետության հավիտենականությունը հայ ժողովրդի ազգային օրակարգի առանցքում է ահա, եւ մեր բոլոր ուժերը պիտի կենտրոնացնենք այս օրակարգի ամենօրյա սպասարկման վրա:
Սիրելի հայրենակիցներ:
Այսօր կհրապարակեմ Հայաստանի՝ մինչեւ 2050թ. վերափոխման ռազմավարությունը, որը ոչ թե կարծրացած մի փաստաթուղթ է, այլ 2050 թվականի Հայաստանի Հանրապետության մասին մեր պատկերացումները, նպատակները, այդ նպատակներին հասնելու ուղիները քննարկելու, ճշգրտելու, իրագործման վերաբերյալ որոշումներ կայացնելու եւ իրագործման ընթացքը վերահսկելու մեխանիզմ:
Հավատում եմ, որ սրանով մեր պետական կյանքի նոր փուլ ենք թեւակոխում, երբ պետությունը կառավարում ենք ռազմավարական տրամաբանությամբ, երբ այսօր կայացրած ամեն որոշում ունի ոչ միայն ընթացիկ, այլեւ 10, 20, 30 տարվա ռազմավարական թիրախներ եւ նպատակներ:
Սա մի մեխանիզմ է, որ ապագայի մասին քննարկումները, ապագայի պլանավորումն ու կառուցումը պիտի դարձնի մեր ամենօրյա աշխատանքի անբաժանելի մաս:
1991 թվականին մենք չգիտեինք, թե ինչպիսին է լինելու 2020 թվականի Հայաստանը, ու բազմաթիվ օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ հանգամանքների բերումով ժամանակ չտրամադրեցինք այսօրվա մասին մեր պատկերացումները ձեւակերպելու եւ դրանց իրագործումն ամենօրյա անելիք դարձնելու վրա:
Բայց ժամանակը մեզ անխուսափելիորեն կանգնեցնում է նման խնդրի առաջ: Մենք չենք կարող սպասել 2050 կամ 2100 թվականի գալուն՝ տեսնելու համար, թե ինչպիսին է դարձել Հայաստանը: Մենք պիտի պլանավորենք այդ Հայաստանը, գծագրենք ու կառուցենք այն այսօրվանից: Ըստ այդմ՝ օրվա բազմաթիվ ու բազմապիսի հարցերի երբեմն հուսահատեցնող ու շփոթեցնեղ հեղեղից պետք է առաջնահերթություն տանք նրանց, որոնք մեզ կապում են 2050, 2100 թվականների Հայաստանի հետ:
Անկախության 100-ամյակը նշող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին պիտի տեսնի, որ մենք մտածել ենք ոչ միայն մեր, այլեւ իր մասին, պիտի զգա մեր գորովանքն ու պատասխանատվությունը Հայաստանի ապագայի, այսինքն՝ իր ներկայի նկատմամբ, այդ օրվա մասին մեր այսօրվա երազանքները պիտի տեսնի իրագործված:
Համոզված եմ՝ մենք ունենք բավարար կամք, հմտություն, միասնություն ու իմաստնություն մեր ամենօրյա օրակարգը այսպիսի աշխատանքով լցնելու եւ Հայաստանի ու հայ ժողովրդի հավիտենության համար անսասան ինստիտուցիոնալ պայմաններ ապահովելու համար:

Sovereign and free state is at the core of Armenian people’s national agenda – PM addresses message
YEREVAN, SEPTEMBER 21, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan addressed a congratulatory message on the occasion of the 29th anniversary of Armenia’s Independence, the PM’s Office told Armenpress.
“Dear people, proud citizens of the Republic of Armenia,
I congratulate all of us on Armenia’s Independence Day.
Through the referendum held 29 years ago on this day our people unanimously declared the independence of Armenia. The September 21, 1991 referendum is one of the most important events in the history of our people, which began in 1988 with the Artsakh movement.
The results of the referendum signaled to the whole world the free will of the Armenian people to have an independent and democratic state.
During the past 29 years we faced many difficulties – war, socio-economic hardships, emigration, election frauds, October 27, political repressions, March 1, crisis situations and despair.
However, all these difficulties could not break the Armenian people. The 2018 Peaceful, Velvet and People’s Revolution became a strong expression of state optimism, civil determination, which proved that the Armenian people’s will to have a sovereign, free, powerful and happy state is strong than ever. The sovereign and free state, the eternity of that state is at the core of the national agenda of the Armenian people, and we need to focus all our forces on the daily servicing of this agenda.
Today I will publish Armenia’s 2050 transformation strategy, which is not a rigid document, but a mechanism to discuss our visions, goals on 2050 Armenia, the ways on achieving that goals, making decisions on their implementation and controlling the implementation process.
I believe that with this we are entering into a new stage of our state life, when we are governing the state with the strategic logic, when every decision made today not only has ongoing, but also 10,20, 30 years of strategic targets and goals.
This is a mechanism which should make the discussions about future, the future planning an integral part of our daily work.
In 1991 we didn’t know how Armenia would be in 2020, and due to many objective and subjective reasons we didn’t spend time on forming our visions for today and making their implementation a daily action.
But the time inevitably puts us before such a problem. We cannot wait for the 2050 or 2100 arrival to see how Armenia will look like. We should plan that Armenia, build it starting today. Therefore, among numerous issues we should give priority to those ones which connect us with Armenia of 2050, 2100.
The citizen of Armenia celebrating the 100th anniversary of Independence must see that we have thought not only about ourselves, but also himself, should feel our tenderness and responsibility towards Armenia’s future, in other words his present, should see our dreams of today already fulfilled.
I am sure we have enough will, skills, unity and wisdom to fill our daily agenda with such a work and provide institutional conditions for the eternity of Armenia and its people.