Վենեսուելական խոշորագույն նավթի լցանավն անցել է ռուսական դրոշի ներքո
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խոշորագույն նավթի լցանավը, որն ավելի վաղ շահագործվել Է Վենեսուելայում, մայիսի վերջին անցել Է ռուսական դրոշի ներքո՝ ստանալով «Մաքսիմ Գորկի» անվանումը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասվում Է Equasis ծովային նավերի տվյալների բազայի նյութերում:
2013 թվականից նավը շահագործվել Է Վենեսուելայի տարածքում՝ «Այակուչո» անվանմամբ, բայց 2020 թվականի մայիսի 1-ին վերանվանվել Է «Մաքսիմ Գորկի»:
Ինչպես հետեւում Է տվյալների բազայից, ընթացիկ տարվա հունիսի 1-ից լցանավը երթեւեկում Է ՌԴ-ի դրոշի ներքո: Ռուսաստանի միջազգային ռեգիստրի փաստաթղթերի համաձայն, մայիսի վերջին լցանավը գրանցվել Է ՌԴ-ում, իսկ նավին դասակարգելու վերաբերյալ վկայականը օգոստոսի 20-ին տվել Է Ռուսաստանի նավագնացության գետային ռեգիստրը (ՌՆԳՌ):
Ինչպես հետեւում Է Equasis ծովային նավերի տվյալների բազայից, Վենեսուելայի դրոշի ներքո նավի սեփականատերը եղել Է գրանցված տերերից մեկը: Այժմ ՌԴ-ում սեփականատերը դարձել Է առեւտրային տերը:
Ընկերության անվանումը տվյալների բազայում չի նշվել: «Մաքսիմ Գորկի» լցանավը (թիվ IMO 6159470) ներկայում խոշորագույնն Է, որը շահագործվում Է Ռուսաստանի տարածքում: Այն VLCC (Very Large Crude Carrier) կարգի Է՝ 320,8 հազար տոննա դեդվեյթով: Ճյուղային ռեսուրսների տվյալների համաձայն, դրանից առաջ ՌԴ-ում խոշորագույն լցանավերը եղել են 300 հազար տոննա դեդվեյթով «Ումբա» եւ 309 հազար տոննա դեդվեյթով «Կոլա» լողացող նավթամբարները, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Крупнейший венесуэльский нефтяной танкер перешел под российский флаг
Крупнейший нефтяной танкер, ранее эксплуатировавшийся в Венесуэле, в конце мая перешел под российский флаг, получив название "Максим Горький" (Maksim Gorky). Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом следует из материалов базы данных морских судов Equasis.
Судно с 2013 года эксплуатировалось на территории Венесуэлы под названием "Аякучо" (Ayacucho), но 1 мая 2020 было переименовано в "Максим Горький". Как следует из базы данных, с 1 июня текущего года танкер курсирует под флагом РФ.
Согласно документам Российского международного регистра, в конце мая танкер был зарегистрирован в РФ, а свидетельство о классификации судну выдал 20 августа Российский речной регистр судоходства (РРРС). Оперативно подтвердить выдачу документов для танкера в РРРС РИА Новости не смогли.
Как следует из базы данных Equasis, под флагом Венесуэлы собственником судна являлся один зарегистрированный владелец. Теперь в РФ собственником стал коммерческий владелец. Название компании в базе данных не указано.
Танкер "Максим Горький" (номер IMO 6159470) является крупнейшим на данный момент, эксплуатирующимся на территории России. Он обладает классом VLCC (Very Large Crude Carrier) с дедвейтом 320,8 тысячи тонн. Согласно данным отраслевых ресурсов, до этого крупнейшими танкерами в РФ были плавучие нефтехранилища "Умба" с дедвейтом 300 тысяч тонн и "Кола" с дедвейтом 309 тысяч тонн.