Կայացել է Հայաստան-ԱՄՆ առևտրի և ներդրումների հարցերով խորհրդի երրորդ նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեպտեմբերի 15-ին կայացել է Հայաստան-ԱՄՆ առևտրի և ներդրումների համատեղ խորհրդի երրորդ առցանց նիստը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետության և ԱՄՆ միջև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացվող հարցեր աշխատանքի, առևտրի տեխնիկական խոչընդոտների, ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանին տրամադրվող Արտոնությունների ընդհանրացված համակարգ (GSP) ծրագրի, ԱՄՆ ներմուծման սանիտարական և բուսասանիտարական պահանջների, ԱՀԿ շրջանակներում ընթացող բանակցությունների, առևտրային դիվանագիտության ոլորտում համագործակցության, ինչպես նաև COVID-19-ի առնչությամբ ոլորտային համագործակցության հնարավոր ուղղությունների և այլնի վերաբերյալ։
Հայաստան-ԱՄՆ առևտրի և ներդրումների հարցերով խորհրդի երրորդ նիստը հայկական կողմից նախագահել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Վարոս Սիմոնյանը, իսկ ամերիկյան կողմից՝ ԱՄՆ առևտրի ներկայացուցչի տեղակալ Դենիել Մուլանին։
Խորհրդի նիստի աշխատանքներին մասնակցել են ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը և Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսին։
Հայկական կողմից նիստին մասնակցել են նաև ՀՀ կառավարության, Կենտրոնական բանկի, Էկոնոմիկայի, Արտաքին գործերի, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունների և Առողջապահության և աշխատանքի տեսչական մարմնի պատասխանատու աշխատակիցները:
Հայաստան-ԱՄՆ առևտրի և ներդրումների համատեղ խորհուրդը հիմնվել է 2015թ. մայիսի 7-ին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության միջև ստորագրված առևտրի և ներդրումների շրջանակային Համաձայնագրով` հայ-ամերիկյան առևտրատնտեսական և ներդրումային համագործակցության ամրապնդման և հետագա խորացման, խոչընդոտների բացահայտման, կողմերի միջև ապրանքների և ծառայությունների առևտրի ընդլայնման ու դիվերսիֆիկացման նպատակով:
Հայաստանի Հանրապետության առևտրաշրջանառությունը Միացյալ Նահանգների հետ 2019 թվականին կազմել է 334.23 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 47.8%-ով (2018 թվականին կազմել է 226.06 մլն ԱՄՆ դոլար): 2019 թվականին արտահանումը Հայաստանի Հանրապետությունից Միացյալ Նահանգներ կազմել է 53.91 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը նախորդ տարվա համեմատ աճել է13.1 %-ով (2018 թվականին կազմել է 47.68 մլն ԱՄՆ դոլար): 2019 թվականին Միացյալ Նահանգներից Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծումը, ըստ ծագման երկրի հատկանիշի, կազմել է 280.3 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 57.1%-ով (2018 թվականին կազմել է 178.39 մլն ԱՄՆ դոլար):
2019 թվականին Հայաստանի Հանրապետությունից Միացյալ Նահանգներ արտահանված առավելագույն մաքսային արժեք ունեցող հիմնական ապրանքները եղել են՝ ալյումինե նրբաթիթեղը, ադամանդը, պղնձի թափոնը և ջարդոնը, ալկոհոլային խմիչքները, ոսկերչական իրերը, պահածոյացված միրգն, ընկուզեղենը, հատապտուղները։
2019 թվականին Միացյալ Նահանգներից Հայաստանի Հանրապետություն հիմնականում ներմուծվել են հետևյալ ապրանքատեսակները՝ մարդատր ավտոմեքենաներ, բժշկական սարքավորումներ, արհեստական թելերից լարան, ընտանի թռչնի միս և մսամթերք, դեղամիջոցներ:

Состоялось третье заседание Совета по торговле и инвестициям Армения - США
15 сентября состоялось третье онлайн-заседание Совместного совета по торговле и инвестициям Армения - США. Об этом Арменпресс сообщили в управлении по информации и связям с общественностью Министерства экономики Армении.
В ходе заседания были обсуждены вопросы, представляющие взаимный интерес для  Республики Армения и США. Они касались технических барьеров в торговле, программы GSP, предоставляемых Армении со стороны США льгот, санитарных и фитосанитарных требований по импорту в США, переговоров в рамках ВТО, сотрудничества в сфере торговой дипломатии, а также возможных направлений отраслевого сотрудничества в связи с COVID-19 и др.
На третьем заседании Совета по торговле и инвестициям Армения - США с армянской стороны председательствовал заместитель министра экономики Армении Варос Симонян, а с американской стороны - заместитель торгового представителя США Дэниел Мулани.
В работе заседания совета приняли участие чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в США Варужан Нерсесян и чрезвычайный и полномочный посол США в Армении Линн Трейси.
С армянской стороны в заседании также приняли участие ответственные сотрудники министерств экономики, иностранных дел, труда и социальных вопросов, правительства, Центрального банка, а также Инспекционного органа здравоохранения и труда.
Совместный совет по торговле и инвестициям Армения - США основан в 2015 году, согласно рамочному соглашению о торговле и инвестициях, подписанному 7 мая между правительством Республики Армения и правительством Соединенных Штатов Америки с целью укрепления и дальнейшего углубления армяно-американского торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, выявления препятствий, расширения и диверсификации между сторонами торговли товарами и услугами.
Товарооборот республики Армения с Соединенными Штатами в 2019 году составил 334.23 млн долларов США, что по сравнению с прошлым годом было больше на 47.8% (в 2018 году - 226.06 млн долларов США). В 2019 году экспорт из Республики Армения в Соединенные Штаты составил 53,91 млн долларов США, что по сравнению с прошлым годом увеличилось на 13,1% (в 2018 году -47,68 млн долларов США). В 2019 году импорт из США в Республику Армения по признаку страны происхождения составил 280,3 млн. долларов США, что по сравнению с прошлым годом увеличилось на 57,1% (в 2018 году - 178,39 млн. долларов США).
Основными товарами, имеющими максимальную таможенную стоимость, экспортированными из Армении в США в 2019 году, были: алюминиевая фольга, бриллианты, отходы и лом меди, алкогольные напитки, ювелирные изделия, консервированные фрукты, орехи, ягоды.
В 2019 году из США в Республику Армения в основном были импортированы следующие виды товаров: легковые автомобили, медицинское оборудование, искусственная проволока, мясо домашней птицы и мясопродукты, медикаменты.