ՀՀ նախագահը գլոբալ գագաթնաժողովին հիշեցրեց COVID-19-ի օրերին Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը Արտադրության և արդյունաբերության գլոբալ գագաթնաժողովին, խոսելով կորոնավիրուսի, աշխարհում տիրող անորոշությունների, փոխվող աշխարհի մասին, ևս մեկ անգամ հիշեցրեց, որ այն փուլում, երբ թե Հայաստանը, թե Ադրբեջանը պայքարում էին կորոնավիրուսի դեմ, Ադրբեջանը ռազմական գործողություններ սկսեց Հայաստանի հետ սահմանին:  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ օնլայն գագաթնաժողովը կազմակերպվել էր Արաբական Միացյալ Էմիրությունների և ՄԱԿ-ի արդյունաբերության զարգացման կազմակերպության (UNIDO) համանախագահությամբ և անցկացվեց առցանց եղանակով:
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդես եկավ գագաթնաժողովի՝  «Հետհամավարակային աշխարհում բարգավաճման վերականգնումը» խորագրով քննարկմանը: Նախագահը խոսեց կորոնավիրուսի, այս շրջանում իր մտահոգությունների մասին: Նա նկատեց, որ մարդիկ կենտրոնացած են մեծ քաղաքներում, կան բոլոր պայմանները, որ վիրուսն ավելի արագ տարածվի: Սարգսյանի կարծիքով՝ կորոնավիրուսը մեր շուրջ տեղի ունեցող փոփոխությունների հետևանք է, այլ ոչ թե պատճառը; Նա նշեց, որ աշխարհը փոխվում է:
«Անորոշությունների ժամանակում, եթե դու կորցնում ես մարդկային արժանապատվությունը կամ մարդկությունը, շատ հեշտ է դառնալ քսենոֆոբ, շատ հեշտ է մեղադրել մյուսներին  քո ձախողումների մեջ: Եվ ես հիմա տեսնում եմ աշխարհում խնդիրներ, որոնք պատահում են, քանի որ մենք անցումային փուլում ենք: Բոլորովին վերջերս, երբ Հայաստանը պայքարում էր կորոնավիրուսի դեմ, և մեր հարևան Ադրբեջանը ևս պայքարում էր կորոնավիրուսի դեմ, Ադրբեջանը Հայաստանի հետ սահմանին սկսեց ռազմական գործողություններ: Եվ որտե՞ղ է առողջ բանականությունը»,-ասաց նախագահը:
Արմեն Սարգսյանը անդրադարձավ այդ շրջանում նաև Թուրքիայի կոշտ հռետորաբանությանը: «Դա ևս անհանգստացնում է ինձ՝ որպես Հայաստանի նախագահ, քանի որ դա ինձ տանում է 105 տարի հետ, երբ Հայոց ցեղասպանությունը տեղի ունեցավ Օսմանյան Թուրքիայում: Եվ ինձ ավելի ու ավելի շատ է անհանգստացնում այնոր ադրբեջանցի որոշ պաշտոնյաներ խոսում էին Հայաստանի ատոմակայանին հարվածելու մասին, որը չլսված բան է: Հայկական ատոմակայանին հարվածելը կվնասի ոչ միայն Հայաստանին, այլ նաև բոլորին, բոլոր հարևաններին՝ Վրաստանին, Ադրբեջանին, Թուրքիային: Եվ դա կլինի մեկ այլ «Չեռնոբիլ» տարածաշրջանում»,-ասաց նախագահը:

YEREVAN, SEPTEMBER 5, ARMENPRESS. Speaking at the 2020 Global Manufacturing and Industrialisation Summit (GMIS), Armenian President Armen Sarkissian reminded the participants about the Azerbaijani military attack on Armenia at times when both countries – and the entire world – were struggling to contain the COVID-19 pandemic.
Sarkissian delivered the remarks during the Restoring Prosperity in a Post-Pandemic World online discussion on September 5.
The Armenian President spoke about the COVID-19 pandemic and his concerns at this phase when the world is undergoing changes. He noted that the concentration of people in big cities creates conditions for the rapid spread of the virus. He emphasized that the coronavirus is a consequence and not the reason of the changes happening around the world.
“At times of uncertainties, if you lose your common sense for your human dignity or your humanity its very easy for you to become xenophobic, it’s very easy to blame others for your failures and I see now in this world problems that are occurring because we are in transition,” he said.
“Just recently while Armenia was fighting coronavirus and our neighbor Azerbaijan was fighting coronavirus, Azerbaijan started on the border with Armenia a military activity, and where is our common sense?” Sarkissian also spoke about Turkey’s destructive rhetoric during those days.
“That concerns me as an Armenian, as a President because it takes me back 105 years ago when the Armenian Genocide happened in the Ottoman Empire. And it gives me more concern because some Azeri officials were speaking about bombing the Armenian nuclear power plant, which is unheard of, because at the end of the day when you bomb a nuclear power plant it will hurt not only Armenia but it will hurt everybody, every neighbor we have around,” he said.
“My hope is that during this transition, we don’t lose our common sense,” the Armenian President added, stressing that the world needs to value what it had created before, and focus on the future.