Թուրքիան հանդես Է եկել Միջերկրական ծովում պաշարների արդարացի բաշխման օգտին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան հանդես Է գալիս Միջերկրական ծովում Էներգապաշարների արդարացի բաշխման օգտին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 1-ին Անկարայում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել Է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեվլյութ Չավուշօղլուն:
Թուրքիան պատրաստ Է բանակցությունների եւ հանդես Է գալիս պաշարների արդարացի բաշխման օգտին»,- ընդգծել Է հանրապետության ԱԳՆ-ի ղեկավարը:
Չավուշօղլուն նաեւ նախազգուշացրել Է Հունաստանին Կաստելորիզո կղզի զինվորականներ ուղարկելուց՝ կարծիք հայտնելով, թե այդ դեպքում Աթենքը «տանուլ տված կողմ կլինի»:
Հունիսի 9-ին Հունաստանը եւ Իտալիան համաձայնագիր են կնքել Հոնիական ծովում երկու երկրների միջեւ բացառիկ տնտեսական գոտիների (ԲՏԳ) սահմանագծման շուրջը: Օգոստոսի 6-ին Հունաստանի եւ Եգիպտոսի ԱԳՆ-երն ստորագրել են համաձայնագիր Միջերկրական ծովում ծովային գոտիների սահմանազատման շուրջը: Այդ երկու համաձայնագրերն Էլ արդեն վավերացված են Հունաստանի խորհրդարանի կողմից: Աթենքը պլաններ ունի նաեւ ապագայում համանման համաձայնագրեր կնքել Կիպրոսի, Լիբիայի, իսկ եթե հնարավոր լինի, ապա նաեւ Թուրքիայի հետ: Օգոստոսի 26-ին Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը խորհրդարանում հայտարարել Է, որ «անհապաղ օրինագծի ներկայացմամբ Հունաստանը» Հոնիական ծովում «ընդլայնում Է դեպի արեւմուտք իր տարածքային ջրերը 6 ծովային մղոնից մինչեւ 12 ծովային մղոն»:
Միցոտակիսի խոսքով՝ դա վերաբերում Է հունական Հոնիական կղզիներից մինչեւ Պելեպոնես թերակղզու Տենարոն հրվանդանն ընկած շրջանին: Վարչապետը հավելել Է, որ արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասն արդեն Իտալիայի եւ Ալբանիայի պաշտոնակիցներին իրազեկել Է Հունաստանի որոշման մասին:
Թուրքիայի փոխնախագահ Ֆուաթ Օքթայն օգոստոսի 29-ին Հունաստանին սպառնացել Է պատերազմով, եթե նա Եգեյան ծովում իր տարածքային ջրերն ընդլայնի մինչեւ 12 ծովային մղոն: Անկարան նաեւ հայտարարել Է, որ չի ճանաչում հունա-եգիպտական համաձայնագիրը, նա ուղարկել Է իր Oruc Reis հետազոտական նավը մի խումբ ռազմանավերի ուղեկցությամբ՝ Կաստելորիզո կղզու մերձակայքում Հունաստանի ափամերձ ծանծաղուտում սեյսմիկ հետախուզության համար: Իր հերթին Հունաստանը մարտական պատրաստության վիճակի Է բերել իր զինված ուժերը եւ հայտարարել, որ կպաշտպանի իր սուվերեն իրավունքները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Турция выступила за справедливое распределение ресурсов в Средиземном море
Турция выступает за справедливое распределение энергоресурсов в Средиземном море. Об этом заявил во вторник на пресс-конференции в Анкаре министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу, передает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Турция готова к переговорам и выступает за справедливое распределение ресурсов", - подчеркнул глава МИД республики.
Чавушоглу также предостерег Грецию от направления военных на остров Кастелоризо, выразив мнение, что в таком случае Афины "будут проигравшей стороной".
9 июня Греция и Италия заключили соглашение о разграничении исключительных экономических зон (ИЭЗ) между двумя странами в Ионическом море. 6 августа главы МИД Греции и Египта подписали соглашение о демаркации морских зон в Средиземноморье. Оба эти соглашения уже ратифицированы греческим парламентом. В планах Афин также заключить в будущем аналогичные соглашения с Кипром, Ливией, а если будет возможно, то и с Турцией. 26 августа премьер-министр Греции Кириакос Мицотакис объявил в парламенте, что "с представлением немедленно законопроекта Греция расширяет свои территориальные воды на запад с 6 до 12 морских миль" в Ионическом море. По словам Мицотакиса, это касается района от греческих ионических островов до мыса Тенарон на полуострове Пелопоннес. Премьер добавил, что министр иностранных дел Никос Дендиас уже проинформировал коллег из Италии и Албании о решении Греции.
Вице-президент Турции Фуат Октай пригрозил 29 августа Греции войной в случае, если она расширит свои территориальные воды до 12 морских миль в Эгейском море. Анкара также заявила, что не признает греко-египетское соглашение, она направила свое исследовательское судно Oruc Reis в сопровождении группы военных кораблей для сейсмической разведки на греческом морском шельфе близ острова Кастелоризо. В свою очередь Греция привела в боевую готовность свои вооруженные силы и заявила, что будет защищать свои суверенные права.