Դաշնակահար Եվա Գևորգյանը Գրան պրի և հատուկ մրցանակ է ստացել Չիկագոյի երաժշտական մրցույթում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երիտասարդ տաղանդավոր դաշնակահարուհի, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի մենակատար, «Երազարտ» ծրագրի սան Եվա Գևորգյանը Գրան պրի է ստացել Չիկագոյի միջազգային երաժշտական մրցույթում (Chicago International Music Competition): Բացի այդ, դաշնակահարուհին հատուկ մրցանակ է ստացել՝ Ֆ Շոպենի ստեղծագործության լավագույն կատարման համար։ Այս անգամ օնլայն ձևաչափով կայացած մրցույթի ժյուրիի անդամներն իրենց հիացմունքն են արտահայտել տաղանդավոր երաժշտի կատարողական վարպետության և արտիստիզմի վերաբերյալ։
Մրցույթին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 22 երկրի 400-ից ավելի երաժիշտ։ Ամեն տարի փառատոնն անցկացվում է ԱՄՆ-ի Չիկագո քաղաքում՝ համախմբելով աշխարհի ամենատաղանդավոր երաժիշտներին և նպաստելով նրանց մասնագիտական զարգացմանը։ Մրցույթի նպատակներից է նաև նպաստել մշակութային փոխանակությանն ու հայտնաբերել երիտասարդ տաղանդներին։
«Մեզ համար մեծ հպարտություն է, որ Եվա Գևորգյանը ևս մեկ հաղթանակ է գրանցում միջազգային ասպարեզում։ Տաղանդավոր դաշնակահարուհին միշտ բարձր է պահում հայ կատարողական դպրոցի անունն ամենահեղինակավոր հարթակներում։ Մեծ ուրախությամբ պետք է ընդգծեմ, որ վերջերս Գևորգյանը ելույթ է ունեցել Մարիինյան թատրոնի նվագախմբի հետ՝ մեծանուն մաեստրո Վալերի Գերգիևի ղեկավարությամբ։ Ոչ բոլոր արտիստներն են արժանանում նման պատվի»,-նշում է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր պրոդյուսեր, «Երազարտ» ծրագրի ղեկավար Արման Պադարյանը։
Տեղեկացնենք նաև, որ Եվա Գևորգյանն այժմ պատրաստվում է մասնակցել Ֆ Շոպենի անվան դաշնակահարների միջազգային մրցույթին, որն ավանդաբար անցկացվում է Լեհաստանի մայրաքաղաք Վարշավայում։ Այն համավարակի պատճառով հետաձգվել է, և կանցկացվի 2021 թվականին։

Пианистка Ева Геворгян на музыкальном конкурсе в Чикаго получила Гран-При и специальный приз
Молодая талантливая пианистка, солистка Национального филармонического оркестра Армении, воспитанница программы “Еразарт” Ева Геворгян на международном музыкальном конкурсе в Чикаго (Chicago International Music Competition) получила Гран-При. Кроме того, пианистка получила и специальный приз “За лучшее исполнение произведения Фредерика Шопена”. Члены жюри конкурса, проходящего в этот раз в онлайн формате, выразили свое восхищение исполнительским мастерством и артистизмом талантливой пианистки.
Для участия в конкурсе подали заявки более 400 музыкантов из 22 стран. Фестиваль ежегодно проводится в Чикаго, США, объединяя самых талантливых музыкантов мира и способствуя их профессиональному развитию. Целью конкурса является и содействие культурному обмену и выявление молодых талантов.
“Для нас большая гордость, что Ева Геворгян одержала еще одну победу на международной арене. Талантливая пианистка всегда с честью представляет армянскую исполнительскую школу на самых престижных площадках. С радостью представлю то, что недавно Геворкян выступала с оркестром Мариинского театра под руководством великого маэстро Валерия Гергиева. Не все артисты удостаиваются такой чести”, - отмечает генеральный продюсер Национального филармонического оркестра Армении, руководитель программы “Еразарт” Арман Падарян.
Отметим также, что Ева Геворгян сейчас готовится принять участие в Международном конкурсе пианистов Фредерика Шопена, который традиционно проходит в столице Польши Варшаве. Он был отложен из-за пандемии и будет проведен в 2021 году.