Բժշկական որոշ ապրանքներ արտահանելիս ՊԵԿ կենտրոնական ապարատի թույլտվությունն այլևս անհրաժեշտ չէ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ ՀՀ պարետի 2020թ. ապրիլի 3-ի թիվ 31 որոշման` ուժը կորցրած ճանաչվելու արդյունքում Հայաստանից բժշկական նպատակներով օգտագործման ենթակա ապրանքներ արտահանելիս այսուհետ ՀՀ ՊԵԿ կենտրոնական ապարատի հատուկ թույլտվությունն անհրաժեշտ չէ` մաքսային գործառնություններ կատարելու համար:
«Միաժամանակ հայտնում ենք, որ շարունակում է գործել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի 21.04.2015թ. թիվ 30 որոշման 1.10 կետը, որի համաձայն` բժշկական նշանակության մի խումբ ապրանքների արտահանումը ԵԱՏՄ մաքսային տարածքից արգելվում է և (կամ) սահմանափակված է մինչև 2020թ. սեպտեմբերի 30-ը ներառյալ»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշում են ՊԵԿ-ում:
Մաքսային մարմինների կողմից այսուհետ ուժեղացված հսկողություն է իրականացվում միայն Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի վերոնշյալ որոշմամբ հաստատված ցանկի ապրանքների արտահանման նկատմամբ:

При экспорте некоторых медицинских товаров разрешение центрального аппарата КГД уже не требуется
Комитет государственных доходов сообщает, что при вывозе из Армении товаров, подлежащих использованию в медицинских целях, в результате признания решения комендатуры N31 от 3 апреля 2020 г. утратившим силу, для совершения таможенных операций уже не требуется специальное разрешение центрального аппарата КГД Армении.
“Одновременно сообщаем, что продолжает действовать пункт 1.10 решения № 30 Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21.04.2015 г., согласно которому вывоз с таможенной территории ЕАЭС группы товаров медицинского назначения запрещен и (или) ограничен до  30 сентября 2020 года включительно”, - передает «Арменпресс» сообщение КГД.
Отныне усиленный контроль таможенных органов осуществляется только при вывозе товаров из перечня, утвержденного вышеуказанным решением Евразийской экономической комиссии.