Արցախի Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը  հանդես է եկել հայտարարությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանն օգոստոսի 14-ին հանդես է եկել հայտարարությամբ: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրեցին Արցախի Հանրապետության ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնից:
««Ազգային ժողովի կանոնակարգ»  օրենքի 129-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` հայտարարում եմ, որ Արցախի Հանրապետության Հաշվեքննիչ պալատի անդամ  Վահե  Բալայանն օգոստոսի 12-ին ներկայացրել է հրաժարականի դիմում»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ»  օրենքի 129-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն, եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում, պաշտոնատար անձը գրավոր դիմումով հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ, եթե հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որը ստորագրում ու հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված:

Спикер Национального собрания Арцаха выступил с заявлением
ЕРЕВАН, 14 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. спикер Национального Собрания Арцаха Артур Товмасян Выступил 14 августа с заявлением. Об этом «Арменпресс» сообщили в отделе по связям с общественностью Национального Собрания Республики Арцах.
«В соответствии с частью 1 статьи 129 Закона о регламенте Национального Собрания заявляю, что член Счетной палаты Республики Арцах Ваге Балаян 12 августа подал в отставку», - говорится в заявлении.
Отмечается, что в соответствии с частью 2 статьи 129 Закона «Регламент Национального собрания», если в течение одной недели после объявления об отставке должностное лицо отзывает свою отставку, спикер Национального собрания делает об этом заявление. Согласно заявлению, если он не отзывает свою отставку, составляется протокол о прекращении его полномочий, который подписывает и публикует спикер Национального Собрания. Отставка считается принятой с момента опубликования протокола.