Հինգ միլիոն դրամից ավելի վնաս շրջակա միջավայրին. տեսչական մարմնի ստուգումների արդյունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի կողմից 2020 թվականի հուլիսի 20-ից 24-ն ընկած ժամանակահատվածում իրականացված ստուգումների, շրջայցերի, վարչական վարույթի գործերի քննության ընթացքում արձանագրվել է 26 դեպք, որից 19 դեպքով հաշվարկվել է 5․186․910 ՀՀ դրամի չափով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս, 7 դեպքով նշանակվել է 1․300․000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք։ «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրեցին Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնից: Մասնավորապես, բուսական աշխարհի պահպանության ոլորտում արձանագրվել է 21 դեպք, որից 19 դեպքով հաշվարկվել է 5․186․910 ՀՀ դրամի չափով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս, 2 դեպքով նշանակվել է 200.000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք։ Կենդանական աշխարհի պահպանության ոլորտում արձանագրված 1 դեպքով նշանակվել է 70․000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք։
Մթնոլորտային օդի և ջրերի պահպանության, թափոնների տեղաբաշխման, հողերի օգտագործման և պահպանման ոլորտում արձանագրվել է 2 դեպք, նշանակվել է 200․000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք։ Իրականացված 1 ստուգման արդյունքում նշանակվել է 750․000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք: Պետության կողմից հատուկ պահպանվող բնական օբյեկտների պահպանության կանոնների և ռեժիմի խախտման 1 դեպքով նշանակվել է 80․000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք։ ՀՀ ԱՆ ՀԿԱԾ է ուղարկվել 14 գործ (952․400 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք)։

Природе нанесен ущерб более пяти миллионов драмов: результаты проверок инспекционного органа
ЕРЕВАН, 13 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. В ходе проверок, выездов и административных процедур, проведенных Управлением по надзору за природопользованием и недрами, с 20 по 24 июля 2020 года, было зарегистрировано 26 случаев, 19 из которых были оценены с нанесением ущерба окружающей среде в размере 5186910 драмов. В 7 случаях был наложен административный штраф в размере 1300000 драмов. Об этом «Арменпресс» сообщили в природоохранном органе по надзору за недрами. В частности, в области охраны растительного мира был зарегистрирован 21 случай, из которых 19 были оценены с нанесением ущерба окружающей среде в размере 5186910 драмов, в 2 случаях был наложен административный штраф в размере 200 000 драмов. Административный штраф в размере 70 000 драмов наложен на одно дело, зарегистрированное в сфере охраны животного мира.
Зарегистрировано 2 случая в области атмосферного воздуха, водоохраны, распределения отходов, землепользования, охраны, наложен административный штраф в размере 200000 драмов. По результатам 1 проверки наложен административный штраф в размере 750000 драмов. За 1 случай нарушения правил режима охраны особо охраняемых природных объектов государством наложен административный штраф в размере 80000 драмов. 14 дел направлено в Министерство юстиции РА (административный штраф в размере 952400 драмов).