Իրանն ամերիկյան ինքնաթիռների գործողությունները որակել Է «ահաբեկչական»
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը միջոցներ կձեռնարկի, որոնք ԱՄՆ-ին կստիպեն զղջալ անցյալ շաբաթ իրանական մարդատար ինքնաթիռը կալանելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Իրանի ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Աբաս Մուսավին:
Նրա խոսքով՝ Սիրիայի եւ Լիբիայի օդային տարածությունում ամերիկյան ինքնաթիռների գործողությունները Mahan Air ավիաընկերության հանրանավի նկատմամբ եղել են վտանգավոր, նա դրանք որակել Է «ահաբեկչական» եւ միջազգային նորմերի խախտում:
«Արտաքին գործերի նախարարությունը՝ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի, դատական իշխանության եւ Քաղաքացիական ավիացիայի կազմակերպության աջակցությամբ, անհրաժեշտ միջոցներ կձեռնարկի, որոնք ամերիկացիներին կստիպեն զղջալ կատավածի համար»,-Մուսավիի խոսքը մեջբերում Է Fars գործակալությունը:
Ավելի վաղ Իսլամական Հանրապետության Քաղաքացիական ավիացիայի կազմակերպությունը հայտնել Էր, որ Իրանը բողոքի մասին պաշտոնապես հայտարարել Է ԻԿԱՕ-ի (Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպություն) խորհրդին՝ պահանջելով անհապաղ ուսումնասիրել Mahan Air ավիաընկերության մարդատար ինքնաթիռին ամերիկյան կործանիչների մոտենալու շուրջ ստեղծված իրադրությունը, ինքնաթիռ, որը Թեհրանից թռչում Էր Բեյրութ:
Մարդատար ինքնաթիռը վայրԷջք Է կատարել Բեյրութում (Լիբանան), իջեցրել ուղեւորներին, լրալցավորվել Է, որից հետո վերադարձել Է Թեհրան: Միջադեպը տեղի Է ունեցել հուլիսի 23-ին, արդյունքում, առկա տվյալների համաձայն, մի քանի ուղեւոր եւ անձնակազմի անդամ վնասվածքներ են ստացել, քանի որ օդաչուն մանյովր Է կատարել, որպեսզի, ինչպես նշում են Թեհրանում, խուսափի բախումից:
ԱՄՆ-ը իր հերթին հայտնել Է, որ ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերի F-15 ինքնաթիռը իրանական հանրանավին ուղեկցել Է մեկ կիլոմետր տարածությամբ՝ հաշվի առնելով միջազգային նորմերը: Հանրանավը նույնականացնելով որպես Mahan Air ավիաընկերության մարդատար ինքնաթիռ, ամերիկյան կործանիչը հեռացել Է անվտանգ տարածություն, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Иран назвал действия американских самолетов "террористическими"
Тегеран примет меры, которые заставят США сожалеть о перехвате иранского пассажирского самолета на прошлой неделе, заявил официальный представитель МИД Ирана Аббас Мусави.
По его словам, действия американских самолетов в воздушном пространстве Сирии и Ливана по отношению к лайнеру авиакомпании Mahan Air были опасными, он назвал их "террористическими" и нарушающими международные нормы, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Министерство иностранных дел при поддержке генштаба вооруженных сил, судебной власти и Организации гражданской авиации примет необходимые меры, которые заставят американцев сожалеть о содеянном", - цитирует Мусави агентство Fars.
Ранее Организация гражданской авиации Ирана сообщила, что Иран официально заявил о протесте Совету ИКАО, потребовав незамедлительного изучения ситуации вокруг сближения американских истребителей с иранским пассажирским самолетом авиакомпании Mahan Air, летевшим из Тегерана в Бейрут. Пассажирский самолет приземлился в Бейруте (Ливан), высадил пассажиров, дозаправился, после чего вернулся в Тегеран.
Инцидент произошел в четверг, в результате, по имеющимся данным, несколько пассажиров и членов экипажа получили травмы, поскольку пилот совершил маневр, чтобы, как отмечают в Иране, уйти от столкновения.
США в свою очередь сообщили, что самолет F-15 ВВС США сопроводил иранский лайнер с расстояния один километр с учетом международных норм. Идентифицировав лайнер как пассажирский самолет Mahan Air, американский истребитель отдалился на безопасное расстояние.