Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 6 ամսում նվազել է 4.7 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն այս տարվա հունվար-հունիսին 4.7 տոկոսով նվազել է 2019-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին փաստում են ՀՀ ազգային վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալները:
Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալն աճել է 1.5 տոկոսով, գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալը՝ 1.7 տոկոսով: Շինարարության ծավալն այս տարվա հունվար-հունիսին նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ նվազել է 23.4 տոկոսով: Առևտրի շրջանառությունում հունվար-հունիսին նվազումը կազմել է 11.1 տոկոս, իսկ մատուցված ծառայությունների ծավալը նվազել է 6.4 տոկոսով:
2020 թվականի հունվար-հունիսին սպառողական գների ինդեքսն աճել է 0.5 տոկոսով, արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսը՝ 0.7 տոկոսով: Էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալն աճել է 4.4 տոկոսով: Միջին ամսական անվանական աշխատավարձը Հայաստանում հունվար-հունիսին աճել է 5.4 տոկոսով՝ կազմելով 186 հազար 410 դրամ: Ընդ որում` պետական օղակում միջին ամսական աշխատավարձն ավելացել է 8.3 տոկոսով, իսկ ոչ պետականում՝ 3.8 տոկոսով:
Արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալներում այս տարվա հունվար-հունիսին՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ նկատվել է նվազում՝ շուրջ 10.7 տոկոսով, ընդ որում՝  արտահանումը նվազել է 6.5 տոկոսով, իսկ ներմուծումը՝ նվազել է 12.9 տոկոսով:
Դրամի փոխարժեքն ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ 2020-ի հունվար-հունիսին եղել է 483.50:
Տնտեսական ակտիվության նվազումը պայմանավորված է կորոնավիրուսի համավարակով, որի հետևանքով անկումներ են արձանագրվում աշխարհի գրեթեր բոլոր երկրների տնտեսություններում:

Armenia’s economic activity index declined by 4.7% in six months
YEREVAN, JULY 27, ARMENPRESS. Armenia’s economic activity index has declined by 4.7% in January-June 2020 compared to January-June 2019, according to the data of the National Statistical Committee.
The industrial production volume increased by 1.5%, that of the gross agricultural production – 1.7%. The construction volume declined by 23.4% compared to January-June 2020. The decline in trade turnover comprised 11.1% in January-June, that in the services – 6.4%.
The consumer price index increased by 0.5%, the industrial production price index – 0.7%. The electricity production volume increased by 4.4%. The average nominal monthly salary increased by 5.4%, comprising 186,410.
Decline was observed in the external trade turnover volumes, nearly 10.7%. Moreover, the export declined by 6.5% and the import by 12.9%.
The decline in economic activity is conditioned by the novel coronavirus which is affecting economies of almost all countries.