Դեսպան Բալայանը սուր հոդված է գրել Բաքվի սպառնալիքների և Թուրքիայի վտանգավոր կեցվածքի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։  Նիդերլանդական  «Daily Nederlands Dagblad» թերթում բավական սուր հոդված է հրապարակել այդ երկրում ՀՀ դեսպան Տիգրան Բալայանը` մեջբերելով հայ-ադրբեջանական սահմանում տեղի ունեցած բախումները, որոնք  հանգեցրել են մարդկային զոհերի: Ադրբեջանցիների կողմից հրադադարի խախտումը կանոնավոր բնույթ է կրում, որի համար ադրբեջանական կողմը խուսափում է պատասխանատվությունից:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Նիդերլանդական օրագիր» կայքը, առավել վտանգավորը Բաքվի վերջին հայտարարությունն է` Մեծամորի ատոմակայանը թիրախավորելու վերաբերյալ: Մեկ այլ մտահոգիչ ու սադրիչ գործունեություն է ծավալում Թուրքիան, երբ բացահայտ հայտնում է, որ մինչև վերջ աջակցելու է Ադրբեջանին:
Դեսպանը հակիրճ անրադարձել է հակմարտության նախապատմությանը: Հայաստանի ուղերձը միանշանակ է. խաղաղ կարգավորմանը այլընտրանք չկա` գտնում է դեսպանը:
Միջազգային հանրությունը պետք է այս հարցը ուշադրության կենտրոնում պահի, աջակցի   բոլոր կողմերին հարգել 1994-ի հրադադարի ռեժիմը, իսկ Ադրբեջանը պետք է  համաձայնի միջազգային հանրության առաջարկին` խրամատների երկայնքով ԵԱՀԿ դիտորդների տեղակայման առաջարկությանը, ինչպես նաև ստեղծել ԵԱՀԿ հետաքննչական մեխանիզմ հրադադարի խախտման  գործողությունների վերաբերյալ: Միայն այս կերպ կհարատևի խաղաղությունը:
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հոդվածի թարգմանությունն` ամբողջությամբ․
«Երբ աշխարհը միավորել է ջանքերը կորոնավիրուսի համավարակի և դրա հետևանքների վերացման դեմ պայքարում, հուլիսի 12-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը, օգտագործելով ծանր հրետանի, փորձ արեցին գրավել Հայաստանի սահմանային հենակետերը, ինչի արդյունքում երկու կողմից եղավ 16 զոհ։ Սա 1994 թ. կնքված եռակողմ զինադադարի ակնհայտ խախտում էր։ Զինադադարը վերջ էր դրել Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև պատերազմին, ԼՂ-ին աջակցում է Հայաստանը։ Շուրջ 4 տարի տևած պատերազմը խլեց 35 000 կյանք։ Ադրբեջանը պատերազմ սանձազերծեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ՝ ի պատասխան ԼՂԻՄ­ի՝ Հայաստանի հետ վերամիավորվելու մտադրության։ Այն անջատվել էր Հայաստանից և հանձնվել Ադրբեջանին 1921 թ․ խորհրդային ղեկավար Ստալինի կողմից։
Հրետանու կիրառումը հանդիսանում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտում, քանի որ այն թիրախավորել է նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ՝ ներառյալ գյուղեր և տներ՝ ուղղակիորեն մարդկային կյանքերը վտանգելով։
Հայաստանը բազմաթիվ փորձեր է կատարել՝ այլ երկրների ուշադրությունը հրավիրելու լայնամասշտաբ բռնությունների վտանգի վրա՝  կոչ անելով անհապաղ քայլեր ձեռնարկել։ Չնայած մեր զգուշացումներին, սահմանին անկայունություն հրահրելու Ադրբեջանի բանակի վերոհիշյալ սադրանքը միջազգային հանրության համար անակնկալ էր։ Այնուամենայնիվ, դրա նախադրյալներն ակնհայտ են․Ադրբեջանի ֆինանսական և քաղաքական ճգնաժամերը (4 բանկերի արտոնագրեր չեղարկվել են), ընդդիմության հանդեպ լուրջ հետապնդումները, նավթի գները կտրուկ անկումը, համավարակի հետևանքով վատթարացող իրավիճակը, սահմանների փակումը՝ արգելելով պետական սահմաններից մի քանի մետր հեռավորության վրա գտնվող ադրբեջանցիների վերադարձը հայրենիք։
Այս իրավիճակում Ադրբեջանի իշխանությունները ավելացրել են իրենց հռետորաբանությունը՝ նույնիսկ սկսելով տարածքային նկրտումներ դրսևորել Հայաստանի նկատմամբ։ Սահմանամերձ շրջաններում անցկացվել են լայնամասշտաբ (ավելի քան 10 հազար զինվորականների ներգրավմամբ) զորավարժություններ։ Այս ամենը կատարվում է՝ շեղելու բնակչության ուշադրությունը տարբեր ճգնաժամերից, ինչպես նաև համավարակի դեմ պայքարի վերաբերյալ  ժողովրդական ընդվզումը ճնշելու նպատակով։
Այն, որ Ադրբեջանը չի գնահատում մարդկային կյանքը և անպատասխանատու վարքագիծ է դրսևորում, հստակորեն երևում է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հայտարարությունից, որում, մասնավորապես, նշվում է․«Հայաստանը չպետք է մոռանա, որ մեր բանակի սպառազինության մեջ առկա նորագույն հռթիռային համակարգերը հնարավորություն են տալիս խոցել Մեծամորի ԱԷԿ-ը։ Իսկ դա Հայաստանի համար մեծ աղետի պատճառ կարող է դառնալ»։ Ադրբեջանը տարիներ շարունակ պնդում էր, որ ատոմակայանը բնապահպանական տեսանկյունից վտանգ է ներկայացնում իր համար, թեև Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության փորձագետները գտնում են, որ ատոմակայանն անվտանգ է։ Իսկ այժմ ատոմակայանը շահարկվում է սպառնալիքներ և վախ տարածելու նպատակով։
Մտահոգության մեկ այլ գործոն է Թուրքայի սադրիչ դերը, մասնավորապես վերջինիս բարձրաստիճան քաղաքական և ռազմական առաջնորդների կողմից ուժի կիրառմանը բացահայտ աջակցութունը և Հայաստանի դեմ լայնածավալ պատերազմի դեպքում բոլոր հնարավոր միջոցներով Ադրբեջանին օգնելու խոստումը։ «Մենք երբեք չեն լքի մեր եղբայր Ադրբեջանին, մենք մինչև վերջ կաջակցենք Ադրբեջանին»,- նշել է Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը։
Վերջին օրերին  Թուրքիայի և Հայաստանի միջև փակ սահմանի երկայնքով օդ էին բարձրացվել ռազմական ինքնաթիռներ և հետախուզական անօդաչու թռչող սարքեր։ Թուրքիան 1993թ․պատերազմի ընթացքում՝ ի աջակցություն Ադրբեջանի միակողմանիորեն փակել է Հայաստանի հետ սահմանը։ Ակտիվացրել է նաև Ադրբեջանին զենքի մատակարարումը՝ վտանգավոր քայլ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրի կողմից, որը դեռևս չի դատապարտվել ՆԱՏՕ-ի անդամների կողմից։
Այս հակամարտության խորացումն ու հավանական ընդլայնումը կհանգեցնի հումանիտար աղետի, որի հետևանքները կլինեն մեծ քանակությամբ զոհերը և փախստականների հոսքերը։
Հայաստանի դիրքորոշումը միանշանակ է․խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չկա։ Մենք հավատարիմ ենք մնում այս դիրքորոշմանը և կշարունակենք աշխատանքներ տանել՝ ուղղված լարվածության նվազեցմանը և խաղաղությանը նպաստող միջավայրի ստեղծմանը։ Միջազգային հանրությունը պետք է հորդորի բոլոր ներգրավված կողմերին ամրապնդել 1994թ․զինադադարը, համաձայնել սահմաններին ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության տեղակայնմանն ու զինադադարի պայմանագրի խախտումների հետաքննման նպատակով ԵԱՀԿ հետաքննական մեխանիզմի ներդրմանը։ Միայն դրանից հետո կարող է ի հայտ գալ տևական խաղաղության հեռանկար»։

Посол Балаян опубликовал статью об угрозах Баку и опасной позиции Турции
Посол Армении в Нидерландах Тигран Балаян в местной газете “Daily Nederlands Dagblad”, опубликовал довольно острую статью о столкновениях на армяно-азербайджанской границе, которые привели к человеческим жертвам. Нарушение режима прекращения огня со стороны азербайджанцев носит регулярный характер, но азербайджанская сторона избегает ответственности.
Арменпресс передает, ссылаясь на сайт “Нидерландский дневник”, наиболее опасным является последнее заявление Баку о том, что под прицелом будет Мецаморская АЭС. Тревожную и провокационную деятельность разворачивает и Турция, она открыто заявляет, что до конца будет содействовать Азербайджану.
Посол кратко коснулся предыстории конфликта. Послание Армении однозначно: альтернативы мирному урегулированию нет, считает посол.
Международное сообщество должно сохранять этот вопрос в центре своего внимания. Призывать ко всем сторонам уважать соглашение о режиме прекращения огня, достигнутое в 1994 году, а Азербайджан должен согласиться на предложение международного сообщества о размещении наблюдателей ОБСЕ вдоль линий соприкосновения, также и на создание следственного механизма ОБСЕ по поводу нарушений режима прекращения огня.
Арменпресс представляет перевод статьи полностью
“В то время как весь мир объединил усилия в борьбе против пандемии COVID-19 и ликвидации его последствий, 12 июля Вооруженные силы Азербайджана, используя тяжелую артиллерию, попытались захватить пограничные посты Армении, в результате чего с обеих сторон погибли 16 человек. Это это явное нарушение трехстороннего перемирия, заключенного в 1994. Перемирие положило конец войне между Азербайджаном и Нагорным Карабахом, Нагорный Карабах поддерживает Армения. Длившаяся около 4 лет война унесла 35 000 жизней. Азербайджан развязал войну против Нагорного Карабаха в ответ на намерение НКАО воссоединиться с Арменией. Она была отделена от Армении и передана Азербайджану советским руководителем Сталиным в 1921 году.
Применение артиллерии является нарушением международного гуманитарного права, так как оно нацелена и на гражданские инфраструктуры, включая села и дома, оно ставит под угрозу человеческие жизни.
Армения предприняла многочисленные попытки привлечь внимание других стран к угрозе широкомасштабного насилия, призвав предпринять незамедлительные шаги. Несмотря на наши предупреждения, провокация Азербайджанской армии на границе стала для международного сообщества неожиданностью. Тем не менее, предпосылки этого очевидны: финансовые и политические кризисы Азербайджана (лицензии 4 банков были отменены), серьезные преследования оппозиции, резкий спад цен на нефть, ухудшение ситуации вследствие эпидемии, закрытие границ, запрет на возвращение азербайджанцев на родину.
В этой ситуации власти Азербайджана усилили свою риторику, даже начав проявлять территориальные претензии к Армении. В приграничных районах прошли широкомасштабные (с привлечением более 10 000 военных) учения. Все это делается для того, чтобы отвлечь внимание населения от различных кризисов, а также для подавления народного бунта относительно борьбы с эпидемией.
То, что Азербайджан не ценит человеческие жизни и проявляет безответственное поведение, заметно из заявления Министерства обороны Азербайджана, в котором, в частности, отмечается: “Армения не должна забывать, что новейшие ракетные системы, имеющиеся на вооружении нашей армии, дают возможность бить по Мецаморской АЭС. А это может стать причиной большой катастрофы в Армении”. Азербайджан на протяжении многих лет утверждал, что атомная станция представляет для него опасность с экологической точки зрения, хотя эксперты Международного агентства по атомной энергии подтвердили, что атомная станция безопасна. Сейчас же тема атомной станции спекулируется с целью распространения угроз и страха.
Другим фактором беспокойства является провокационная роль Турции, в частности, ее открытое содействие высокопоставленным политическим и военным лидерам Азербайджана и обещание помощи всеми возможными способами в случае широкомасштабной войны против Армении. Мы никогда не оставим нашего брата Азербайджана, мы до конца поддержим Азербайджан”, - отметил президент Турции Эрдоган.
В последние дни вдоль закрытой границы между Турцией и Арменией в воздух были подняты военные самолеты и разведывательные беспилотники. Турция в ходе войны 1993 года в поддержку Азербайджана в одностороннем порядке закрыла границу с Арменией. Она также активизировала поставки оружия Азербайджану - опасный шаг со стороны страны-члена НАТО, который пока не осужден членами НАТО.
Углубление и вероятное расширение этого конфликта приведет к гуманитарной катастрофе, последствиями которой станет большое количество жертв и потоки беженцев.
Позиция Армении однозначна: альтернативы мирному урегулированию нет. Мы остаемся верными этой позиции и продолжим работу, направленную на снижение напряженности и создание атмосферы, способствующей миру. Международное сообщество должно призвать все вовлеченные стороны сохранять перемирие 1994 года, согласиться на локализацию наблюдательской миссии ОБСЕ на границах и внедрение механизмов ОБСЕ для расследования нарушений режима прекращения огня. И лишь после этого может появиться перспектива долгосрочного мира”.