Դեսպան Բալայանը սուր հոդված է գրել Բաքվի սպառնալիքների և Թուրքիայի վտանգավոր կեցվածքի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։  Նիդերլանդական  «Daily Nederlands Dagblad» թերթում բավական սուր հոդված է հրապարակել այդ երկրում ՀՀ դեսպան Տիգրան Բալայանը` մեջբերելով հայ-ադրբեջանական սահմանում տեղի ունեցած բախումները, որոնք  հանգեցրել են մարդկային զոհերի: Ադրբեջանցիների կողմից հրադադարի խախտումը կանոնավոր բնույթ է կրում, որի համար ադրբեջանական կողմը խուսափում է պատասխանատվությունից:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Նիդերլանդական օրագիր» կայքը, առավել վտանգավորը Բաքվի վերջին հայտարարությունն է` Մեծամորի ատոմակայանը թիրախավորելու վերաբերյալ: Մեկ այլ մտահոգիչ ու սադրիչ գործունեություն է ծավալում Թուրքիան, երբ բացահայտ հայտնում է, որ մինչև վերջ աջակցելու է Ադրբեջանին:
Դեսպանը հակիրճ անրադարձել է հակմարտության նախապատմությանը: Հայաստանի ուղերձը միանշանակ է. խաղաղ կարգավորմանը այլընտրանք չկա` գտնում է դեսպանը:
Միջազգային հանրությունը պետք է այս հարցը ուշադրության կենտրոնում պահի, աջակցի   բոլոր կողմերին հարգել 1994-ի հրադադարի ռեժիմը, իսկ Ադրբեջանը պետք է  համաձայնի միջազգային հանրության առաջարկին` խրամատների երկայնքով ԵԱՀԿ դիտորդների տեղակայման առաջարկությանը, ինչպես նաև ստեղծել ԵԱՀԿ հետաքննչական մեխանիզմ հրադադարի խախտման  գործողությունների վերաբերյալ: Միայն այս կերպ կհարատևի խաղաղությունը:
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հոդվածի թարգմանությունն` ամբողջությամբ․
«Երբ աշխարհը միավորել է ջանքերը կորոնավիրուսի համավարակի և դրա հետևանքների վերացման դեմ պայքարում, հուլիսի 12-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը, օգտագործելով ծանր հրետանի, փորձ արեցին գրավել Հայաստանի սահմանային հենակետերը, ինչի արդյունքում երկու կողմից եղավ 16 զոհ։ Սա 1994 թ. կնքված եռակողմ զինադադարի ակնհայտ խախտում էր։ Զինադադարը վերջ էր դրել Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև պատերազմին, ԼՂ-ին աջակցում է Հայաստանը։ Շուրջ 4 տարի տևած պատերազմը խլեց 35 000 կյանք։ Ադրբեջանը պատերազմ սանձազերծեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ՝ ի պատասխան ԼՂԻՄ­ի՝ Հայաստանի հետ վերամիավորվելու մտադրության։ Այն անջատվել էր Հայաստանից և հանձնվել Ադրբեջանին 1921 թ․ խորհրդային ղեկավար Ստալինի կողմից։
Հրետանու կիրառումը հանդիսանում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտում, քանի որ այն թիրախավորել է նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ՝ ներառյալ գյուղեր և տներ՝ ուղղակիորեն մարդկային կյանքերը վտանգելով։
Հայաստանը բազմաթիվ փորձեր է կատարել՝ այլ երկրների ուշադրությունը հրավիրելու լայնամասշտաբ բռնությունների վտանգի վրա՝  կոչ անելով անհապաղ քայլեր ձեռնարկել։ Չնայած մեր զգուշացումներին, սահմանին անկայունություն հրահրելու Ադրբեջանի բանակի վերոհիշյալ սադրանքը միջազգային հանրության համար անակնկալ էր։ Այնուամենայնիվ, դրա նախադրյալներն ակնհայտ են․Ադրբեջանի ֆինանսական և քաղաքական ճգնաժամերը (4 բանկերի արտոնագրեր չեղարկվել են), ընդդիմության հանդեպ լուրջ հետապնդումները, նավթի գները կտրուկ անկումը, համավարակի հետևանքով վատթարացող իրավիճակը, սահմանների փակումը՝ արգելելով պետական սահմաններից մի քանի մետր հեռավորության վրա գտնվող ադրբեջանցիների վերադարձը հայրենիք։
Այս իրավիճակում Ադրբեջանի իշխանությունները ավելացրել են իրենց հռետորաբանությունը՝ նույնիսկ սկսելով տարածքային նկրտումներ դրսևորել Հայաստանի նկատմամբ։ Սահմանամերձ շրջաններում անցկացվել են լայնամասշտաբ (ավելի քան 10 հազար զինվորականների ներգրավմամբ) զորավարժություններ։ Այս ամենը կատարվում է՝ շեղելու բնակչության ուշադրությունը տարբեր ճգնաժամերից, ինչպես նաև համավարակի դեմ պայքարի վերաբերյալ  ժողովրդական ընդվզումը ճնշելու նպատակով։
Այն, որ Ադրբեջանը չի գնահատում մարդկային կյանքը և անպատասխանատու վարքագիծ է դրսևորում, հստակորեն երևում է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հայտարարությունից, որում, մասնավորապես, նշվում է․«Հայաստանը չպետք է մոռանա, որ մեր բանակի սպառազինության մեջ առկա նորագույն հռթիռային համակարգերը հնարավորություն են տալիս խոցել Մեծամորի ԱԷԿ-ը։ Իսկ դա Հայաստանի համար մեծ աղետի պատճառ կարող է դառնալ»։ Ադրբեջանը տարիներ շարունակ պնդում էր, որ ատոմակայանը բնապահպանական տեսանկյունից վտանգ է ներկայացնում իր համար, թեև Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության փորձագետները գտնում են, որ ատոմակայանն անվտանգ է։ Իսկ այժմ ատոմակայանը շահարկվում է սպառնալիքներ և վախ տարածելու նպատակով։
Մտահոգության մեկ այլ գործոն է Թուրքայի սադրիչ դերը, մասնավորապես վերջինիս բարձրաստիճան քաղաքական և ռազմական առաջնորդների կողմից ուժի կիրառմանը բացահայտ աջակցութունը և Հայաստանի դեմ լայնածավալ պատերազմի դեպքում բոլոր հնարավոր միջոցներով Ադրբեջանին օգնելու խոստումը։ «Մենք երբեք չեն լքի մեր եղբայր Ադրբեջանին, մենք մինչև վերջ կաջակցենք Ադրբեջանին»,- նշել է Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը։
Վերջին օրերին  Թուրքիայի և Հայաստանի միջև փակ սահմանի երկայնքով օդ էին բարձրացվել ռազմական ինքնաթիռներ և հետախուզական անօդաչու թռչող սարքեր։ Թուրքիան 1993թ․պատերազմի ընթացքում՝ ի աջակցություն Ադրբեջանի միակողմանիորեն փակել է Հայաստանի հետ սահմանը։ Ակտիվացրել է նաև Ադրբեջանին զենքի մատակարարումը՝ վտանգավոր քայլ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրի կողմից, որը դեռևս չի դատապարտվել ՆԱՏՕ-ի անդամների կողմից։
Այս հակամարտության խորացումն ու հավանական ընդլայնումը կհանգեցնի հումանիտար աղետի, որի հետևանքները կլինեն մեծ քանակությամբ զոհերը և փախստականների հոսքերը։
Հայաստանի դիրքորոշումը միանշանակ է․խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չկա։ Մենք հավատարիմ ենք մնում այս դիրքորոշմանը և կշարունակենք աշխատանքներ տանել՝ ուղղված լարվածության նվազեցմանը և խաղաղությանը նպաստող միջավայրի ստեղծմանը։ Միջազգային հանրությունը պետք է հորդորի բոլոր ներգրավված կողմերին ամրապնդել 1994թ․զինադադարը, համաձայնել սահմաններին ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության տեղակայնմանն ու զինադադարի պայմանագրի խախտումների հետաքննման նպատակով ԵԱՀԿ հետաքննական մեխանիզմի ներդրմանը։ Միայն դրանից հետո կարող է ի հայտ գալ տևական խաղաղության հեռանկար»։

Armenian Ambassador to Netherlands publishes article about Baku’s threats and Turkey’s behavior
YEREVAN, JULY 22, ARMENPRESS. Armenia’s Ambassador to the Netherlands Tigran Balayan has published an article in the Daily Netherlands Dagblad, about the recent clashes on the Armenian-Azerbaijani border which resulted in casualties.
Armenpress presents the full text of the article:
“While the rest of the world is trying to address the coronavirus crisis and its consequences on July 12 the armed forces of Azerbaijan, after artillery shelling, attempted to conquer Armenian border posts. There was a lot of damage and sixteen lives lost on both sides. This was a clear violation of the trilateral truce concluded in 1994.
This ceasefire ended the war between Azerbaijan and Nagorno Karabakh, which was supported by Armenia. Almost four year war had preceded, with 35,000 killed. Azerbaijan started that war in response to the intention of the people of Nagorno Karabakh to reunite with Armenia. In 1921 it was separated from Armenia and given to Azerbaijan by Soviet leader Stalin.
The artillery violence is also a violation of the international humanitarian law, because it targeted civilian infrastructure, including villages and homes have been shelled and directly endanger lives.
Armenia has made numerous attempts to draw the attention of other countries to the threat of large-scale violence and called for immediate action. Nevertheless, the mentioned provocation of the armed forces of Azerbaijan to destabilize the situation on the border came as a surprise for the international community The signs, however, were obvious. Azerbaijan faced a financial (licences of 4 banks were revoked) and political crisis, involving tough action against the opposition. Also sharply declining oil prices and the country suffered from the pandemic. Borders were closed, so Azeris sometimes were stuck a few meters away from the national border and denied access to their homeland. In this situation, the Azerbaijani authorities stepped up their rhetoric, even launching claims about the territory of Armenia. Also large scale military exercises were held (with more than 10,000 soldiers)  in the border area. All this to distract the attention of the public from the various crises and protest of the population on tackling COVID-19.
The neglect of human lives and absence of any responsibility of one’s action is vividly expressed in the statement of the Defense Ministry of Azerbaijan: “Armenia should not forget that our rockets are directed to its Nuclear Power plant, and we can fire them causing a catastrophe for Armenia”. Azerbaijan has been saying for years that the nuclear power plant poses a threat to the surrounding area, but experts of the International Atomic Energy Agency consider the plant as safe.
Another worrying aspect is the provocative role of Turkey in which the highest political and military leaders openly encourage use of force and promise all possible support in an eventual war against Armenia. Erdogan says: "We will never leave our brother, Azerbaijan, alone. We will support Azerbaijan till the end".
Fighter planes and espionage drones have been flying in recent days above the unilaterally closed border between Turkey and Armenia. In support of Azerbaijan, Turkey closed its border with Armenia during the war in 1993. The supply of arms to Azerbaijan has also intensified: a dangerous behavior of a NATO member state that has not been condemned by its allies.
Further intensification of this conflict and its eventual expansion will only lead to a humanitarian disaster with deadly victims and refugee flows.
The message of Armenia is unequivocal: There is no alternative to a peaceful settlement.
We remain committed to this and are working on de-escalation and on an environment, which promotes peace. The international community should support this narrative and urge all sides to strengthen the 1994 cease-fire regime, agree to the proposal on deployment of the OSCE monitors along the trenches, as well as establish an OSCE investigative mechanism into alleged ceasefire violations. Only in this way a lasting peace will be in the sight”.