Շիրակի մարզում մեկ օրվա ընթացքում հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 41 նոր դեպք
ԳՅՈՒՄՐԻ, 9  ՀՈԻԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ (սեփ. թղթ. Արմենուհի Մխոյան): Շիրակի մարզում մեկ օրվա ընթացքում հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 41 նոր դեպք: Դա գրանցվել է հուլիսի 8-ին։ Նշենք, որ Գյումրու ինֆեկցիոն հիվանդանոցում հուլիսի 9-ի ժամը 11.30-ի դրությամբ բուժում է ստանում Շիրակի մարզի կորոնավիրուսով հիվանդ  76 բնակիչ։
Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Շիրակի մարզպետարանի տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Մարտի 1-ից մինչ օրս մարզի բուժհաստատություններում և հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի մարզային կենտրոնում իրականացվել է 5 492 նմուշառում, մայիսի 12-ից հուլիսի 8-ը ներառյալ Գյումրիում իրականացվել է 4 138 նմուշառման հետազոտություն։
Մարզում այսօրվա դրությամբ տնային ինքնամեկուսացման ցուցում ունեն 1 028 քաղաքացիներ, նրանցից 277-ի մոտ դրական ախտորոշում կա՝ հիվանդության անախտանիշ ընթացքով, հսկողությունն իրականացվում է առողջության առաջնային օղակի կողմից։

В Ширакской области за сутки подтверждено 41 новых случаев COVID-19
8 июля в Ширакской области за сутки подтверждено 41 новых случаев COVID-19. Отметим, что в инфекционной больнице Гюмри по состоянию на 11:30 9 июля лечение получают 76 больных COVID-19 из Ширакской области.
Об этом Арменпресс сообщили в управлении по информации и связям с общественностью администрации Ширака:
С 1 марта по сей день в медучреждениях области и в Областном центре по контролю и профилактике заболеваний было проведено 5 492 забора проб, с 12 мая по 8 июля в Гюмри было проведено 4 138 тестирований.
На сегодняшний день в области показания к домашней самоизоляции имеют 1 028 граждан, у 277 из них положительный диагноз, с бессимптомным течением болезни, контроль осуществляется первичным звеном здоровья.
От COVID-19 вылечились и выписались из больницы 334 жителя области. 45 больных перевезены в столицу. Есть 24 летальных исхода.