Բելգրադում տեղի ունեցած բողոքի ակցիաների հետեւանքով տուժել են 19 ոստիկան եւ 17 ցուցարար
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առնվազն 19 ոստիկան եւ 17 ցուցարար են տուժել գիշերային անկարգությունների հետեւանքով, որոնք Բելգրադում ծայր են առել կորոնավիրուսով վարակման դեպքերի թվի աճը վերսկսվելու պատճառով սանիտարական միջոցների խստացման դեմ բողոքի ակցիայի ընթացքում: Այդ մասին հուլիսի 9-ին հայտնել Է շտապ օգնության կլինիկայի բժիշկ Իվանա Ստեֆանովիչը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Բժշկի խոսքով՝ բողոքների վայրում հերթապահել Է 12 բժշկական անձնակազմ: «Վնասվածքներ են ստացել 19 ոստիկան եւ 17 ցուցարար, ծանր վնասվածքներ չկան»,- հայտարարել Է Ստեֆանովիչը: Ավելի վաղ իրավապահ մարմինների աշխատակիցները ցրել են բողոքի ցույցը Բելգրադում Սերբիայի Ժողովրդական սկուպշչինայի (խորհրդարանի) շենքի մոտ: Սկզբում ակցիան անցել Է խաղաղ, սակայն ավելի ուշ խմբեր կազմած երիտասարդներրն սկսել են ոստիկանների ուղղությամբ շշեր եւ ծխագլանիկներ նետել:
Ոստիկանությունը պատասխանել Է արցունքաբեր գազի արկերով: Բելգրադում անկարգությունները շարունակվել են երկրորդ երեկոն անընդմեջ: Ինչպես ավելի վաղ հայտնել Է Բելգրադի ոստիկանության տնօրեն Վլադիմիր Ռեբիչը, հուլիսի լույս 8-ի գիշերը վիրավորվել են 43 ոստիկան եւ 17 ցուցարաար, բերման Է ենթարկվել 23 մարդ, այրվել Է հինգ ոստիկանական ավտոմոբիլ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Белграде в результате протестов пострадали 19 полицейских и 17 демонстрантов
По меньшей мере 19 полицейских и 17 демонстрантов пострадали в результате ночных беспорядков, начавшихся в Белграде в ходе акции протеста против ужесточения санитарных мер в связи с возобновлением роста числа случаев заражения коронавирусом. Об этом сообщила в четверг доктор клиники скорой помощи Ивана Стефанович.
По словам медика, на месте протестов дежурили 12 медицинских экипажей. "Травмы получили 19 полицейских и 17 демонстрантов, тяжелых травм нет", - заявила Стефанович.
Ранее сотрудники правоохранительных органов разогнали протест у здания Народной скупщины (парламента) Сербии в Белграде. Поначалу акция проходила мирно, однако около позднее группы молодых людей стали бросать в направлении полиции бутылки и файеры. Полиция ответила снарядами со слезоточивым газом,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Беспорядки продолжались в Белграде второй вечер подряд. Как сообщил ранее директор полиции Белграда Владимир Ребич, в результате беспорядков в ночь на среду ранения получили 43 полицейских и 17 демонстрантов, задержаны 23 человека, сожжены пять полицейских автомобилей.