Մասնագետը բացատրել է Գերմանիայում COVID-19- ից ցածր մահացության պատճառը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բեռլինի և Հարվարդի համալսարանի «Շարիտե» բժշկական համալիրի պրոֆեսոր Տոբիաս Կուրտը բացատրել է Գերմանիայում կորոնավիրուսից մահացության վիճակագրությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստ»-ին:
Երկրում 1 մլն մարդու հաշվով արձանագրվել է COVID-19- ից  մահվան 108 դեպք: Սա աշխարհում ամենացածր ցուցանիշներից մեկն է:
«Մենք ժամանակ ունեինք պատրաստվելու համաճարակին: Մեր առողջապահական համակարգը արդեն իսկ լավ պատրաստված էր, բայց մենք այն էլ ավելի ուժեղացրեցինք»,-ասել է Կուրտը՝ РБК-ի հետ զրույցում:
Պրոֆեսորը նաև նշել է, որ Գերմանիայի ղեկավարությանը հաջողվել է արագորեն նվազեցնել վիրուսի տարածման տեմպը հավամարակի վաղ փուլերում՝ դրանով իսկ խուսափելով տարեցների վարակումից:
Ըստ գիտնականի՝ Գերմանիայում կորոնավիրուսից ցածր մահացությունը կապված է մշակութի և հասարակության առանձնահատկության հետ: Մասնավորապես, հազվադեպ է պատահում, որ գերմանացիների մի քանի սերունդ ապրում է նույն տանը՝ ընտանիքի մյուս անդամների հետ:
«Հարավային Եվրոպայի երկրներում տարեցները հաճախ ընտանիքի այլ անդամների հետ միասին նույն տանն են ապրում: Հետևաբար, եթե ընտանիքի նույնիսկ մեկ անդամ վարակվում է, ապա վիրուսը մյուսներին փոխանցելու ռիսկը մեծանում է, և տարեցները մահվան բարձր ռիսկի են ենթարկվում»,-նկատել է համաճարակաբանը:

Раскрыта причина низкой смертности от COVID-19 в Германии
Профессор университетского медицинского комплекса "Шарите" в Берлине и Гарвардского университета Тобиас Курт объяснил статистику смертности от коронавируса в Германии.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, в стране официально насчитывается 108 смертей от COVID-19 в пересчете на один миллион населения. Это один из самых низких показателей в мире.
"У нас было время подготовиться к эпидемии. Наша система здравоохранения и так была хорошо подготовлена, но мы укрепили ее еще сильнее", — заявил Курт в интервью РБК.
Профессор также заметил, что немецким властям удалось быстро снизить темпы распространения вируса на ранней стадии эпидемии, что позволило избежать заражения пожилых людей.
По мнению ученого, низкая смертность от коронавируса в Германии связана с особенностью культуры и устройства общества. В частности, несколько поколений немцев редко живут в одном доме с другими членами семьи.
"В южноевропейских странах люди пожилого возраста более интегрированы, часто проживают в одном доме с другими членами семьи. Следовательно, если хотя бы один член семьи заразился, то риск передачи вируса другим возрастает, а пожилые люди подвержены высокому риску смерти", — заметил эпидемиолог.
Согласно статистике ВОЗ, всего в мире насчитывается свыше 10,5 миллиона инфицированных, как минимум 512 тысяч скончались.