«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Կողմերը միջուկային էներգետիկայի ոլորտում բնականոն աշխատում են
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայկական ատոմակայանի շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագրի շրջանակներում կատարման ենթակա մեծածավալ աշխատանքներ ընդգրկող պլանային նախազգուշական վերանորոգման (ՊՆՎ-2020 թ.) նպատակով ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի կանգը պլանավորված էր 2020 թ. հուլիսի 1-ին` ժամը 00:00-ին։ Այն 24 ժամով հետաձգվեց․ Հրազդան ՋԷԿ-ի միանալուց հետո կանգը կանի։
Արդյո՞ք Հայաստանի՝  ռուսական վարկի մի մասից հրաժարվելը խնդիր չառաջացրեց միջուկային էներգետիկայի ոլորտում ռուսական կողմի հետ հարաբերություններում, ի՞նչ աշխատանքներ պետք է տարվեն ՀԱԷԿ-ում  այս կանգի ժամանակ եւ  համավարակի այս պայմաններում ինչպե՞ս ենք համագործակցելու արտերկրի մասնագետների հետ։
Այս հարցերի շուրջ «ՀՀ»-ն զրուցեց «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Մովսես Վարդանյանի հետ։
Նախ՝ առաջին հարցի մասով՝ վարկից հրաժարման հետեւանքով հնարավոր խնդիրների։ Մովսես Վարդանյանը վստահեցրեց․ ոչ մի խնդիր չկա, հայկական ու ռուսական կողմերը բնականոն աշխատում են։ Ատոմային էներգետիկայի ոլորտում Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի արդիականացման եւ շահագործման ժամկետի երկարացման նախագիծը Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ գլխավոր նախագիծ է համարվում: Որպես Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարացման նախագծի գլխավոր կապալառու հանդես է գալիս  «Ռուսատոմ Սերվիս» ընկերությունը, որի հիմնական խնդիրներն են կայանի գոյապաշարի վերականգնումը եւ շահագործման ժամկետի երկարացումը, նրա անվտանգության եւ արդյունավետության մակարդակի բարձրացումը: «Ոլորտում հայկական եւ ռուսական ձեռնարկությունների փոխհարաբերությունները համագործակցության անցյալ տարիներից ի վեր միայն կատարելագործվում են. փոխըմբռնումն ու վստահությունն ավելանում են, համատեղ գործողությունների կառավարման եւ համակարգման ընթացակարգերը պարզեցվում են»,- շեշտեց  Մովսես Վարդանյանը»։

Газета “Айастани Анрапетутюн”: В сфере ядерной энергетики работы ведутся  в обычном русле
“Остановка энергоблока № 2 ААЭС для проведения планово-предупредительного ремонта, включающего в себя масштабные работы, подлежащие выполнению в рамках программы продления срока эксплуатации Армянской АЭС, была запланирована на 00:00 1-го июля 2020 года. Оно была отложено на 24 часа. Блок будет остановлен после подключения Разданской ТЭС.
Не стал ли отказ Армении от части российского кредита проблемой в отношениях с российской стороной в сфере ядерной энергетики? Какие работы должны быть проведены на Армянской АЭС во время этой остановки и как мы будем сотрудничать с зарубежными специалистами в этих условиях?
Вокруг этих вопросов “Айастани Анрапетутюн” беседовала с генеральным директором ЗАО “Армянская атомная электростанция” Мовсесом Варданяном.
Во-первых, относительно первого вопроса - возможных проблем из-за отказа от кредита. Мовсес Варданян заверил, нет никаких проблем, армянская и российская стороны работают как обычно. Проект модернизации и продления срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС считается основным проектом в сфере атомной энергетики между Россией и Арменией. В качестве генерального подрядчика проекта по продлению срока эксплуатации Армянской АЭС выступает компания “РосАтом Сервис”, основными задачами которой являются восстановление и продление срока эксплуатации станции, повышение уровня ее безопасности и эффективности. “С прошлого года отношения между армянскими и российскими предприятиями в сфере сотрудничества лишь совершенствуются. Растет взаимопонимание и доверие, упрощаются процедуры управления и координации совместных действий”, - подчеркнул Мовсес Варданян”.