ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը հաստատել է ոստիկանության մասին օրինագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը հավանություն է տվել ոստիկանության Ժողովրդավարական բարեփոխումների մասին օրինագծին: Փաստաթղթին, որն այժմ ուղարկվում է Սենատ, եղել են կողմ 236 մարդ, 181-ը` դեմ, ձայները գրեթե ամբողջությամբ բաժանվել են կուսակցական գծի երկայնքով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` բարեփոխումների օրինագծի մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Օրինագիծը, մասնավորապես, արգելում է ոստիկաններին օգտագործել ասֆիքսացման մեթոդներ, ստեղծում է ազգային տվյալների բազա, որպեսզի հետևի ոստիկանության չարաշահման դեպքերին, ինչպես նաև արգելում է որոշ դեպքերում կարգադրություններ տալը: Որպես առաջարկվող բարեփոխման մաս՝ իրավապահների պատասխանատվությունը մեծանում է, ներառյալ՝ կասկածյալների նկատմամբ բռնության և կամայականությունների կատարումը:
Նախաձեռնությունը Սենատում ներկայիս ձևով հաստատելու հեռանկարները դեռևս անորոշ են: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը քննադատել է այն փաստաթուղթը, որը, նրա կարծիքով, կխարխլի ոստիկանությունը: Թրամփը հունիսի 16-ին ստորագրել է հրամանագիր ոստիկանության բարեփոխումների վերաբերյալ: Այն տալիս է առաջնային կարևորություն դաշնային դրամաշնորհների տրամադրմանը իրավապահ մարմինների պաշտոնյաների վերապատրաստման համար, որպեսզի խրախուսեն պահակախմբի կողմից կոնֆլիկտների խաղաղ կարգավորման պրակտիկայի  օգտագործումը: Այս դեպքում իշխանությունները կքննարկեն բողոքները ոստիկանական ուժի օգտագործման վերաբերյալ: Նորարարությունները կոչված են բարելավելու տեղեկատվության փոխանակումը պետական գերատեսչությունների միջև, որպեսզի առանց կենսագրության ամբողջական ստուգման մարդիկ չաշխատեն ոստիկանությունում:

Палата представителей Конгресса США одобрила законопроект о полиции
Палата представителей Конгресса США полного состава одобрила разработанный демократами законопроект о реформе полиции. За документ, который теперь отправляется в Сенат, высказались 236 законодателей, против - 181, голоса практически полностью разделились по партийной линии. Сообщает «Арменпресс» со ссылкой на ТАСС.
Конгрессмены из-за сохраняющихся в связи с коронавирусом ограничений голосовали небольшими группами.
Законопроект, в частности, запрещает полицейским применять удушающие приемы, создает национальную базу данных по отслеживанию неправомерных действий со стороны полиции, а также запрещает в некоторых случаях выдавать ордер, позволяющий полицейским вламываться в дом без предупреждения. В рамках предлагаемой реформы повышается ответственность правоохранителей, в том числе и за акты насилия и произвола по отношению к подозреваемым.
Перспективы одобрения инициативы в нынешнем виде в Сенате пока туманны. Президент США Дональд Трамп подверг критике документ, который, по его мнению, разрушит полицию.
Трамп 16 июня подписал указ о реформе полиции. В нем уделяется приоритетное внимание выделению федеральных грантов на подготовку сотрудников правоохранительных органов, чтобы поощрить использование стражами порядка практики мирного разрешения конфликтов. При этом власти будут рассматривать жалобы на применение полицейскими силы. Нововведения призваны улучшить обмен информацией между госструктурами, чтобы в том числе не принимать на работу в полицию людей без полной проверки биографии.