«Երախտագիտությունն՝ ի գործ». «Ավրորան» կմեծարի կորոնավիրուսի դեմ պայքարող հերոսներին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը տեղեկացնում է, որ 2020 թ. հոկտեմբերի 19-ին Նյու Յորքում կկազմակերպվի «Ավրորայի» հնգամյակին նվիրված հատուկ՝ «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» պաշտոնական ճաշ, որի ընթացքում կմեծարվեն «Ավրորա» մրցանակի հինգ դափնեկիրները, եւ հարգանքի տուրք կմատուցվի Նյու Յորք քաղաքի՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարող հերոսներին։ «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրեցին «IDeA» հիմնադրամից:
«Հարյուր տարի առաջ 200 միլիոն դոլար (այժմ ավելի քան 2 միլիարդ դոլարին համարժեք գումար) է հավաքվել՝ Հայոց ցեղասպանությունից փրկվածներին եւ հալածանքների ենթարկված այլ համայնքների օգնելու համար։ Նյու Յորքի բնակիչներն այս նախաձեռնության ամենաակտիվ աջակիցներից էին. նրանց բարեգործությունն օգնեց փրկելու վերապրողների մի ամբողջ սերունդ։ Նույն այս քաղաքում 2015թ. ազդարարվեց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության հիմնադրումը։ Ուստի խորհրդանշական է, որ «Ավրորայի» հնգամյակին նվիրված «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» պաշտոնական ճաշը տեղի է ունենալու այդ նույն քաղաքում։ Դրամահավաքը կմիավորի «Ավրորայի» աջակիցներին՝ ի նշան համերաշխության եւ  նախաձեռնության գործունեության շարունակականության»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը, որն ստեղծվել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, ձգտում է հնարավորություն տալ մերօրյա հերոսներին՝ մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու նրանց, ովքեր դրա խիստ կարիքն ունեն։ «Ավրորայի» հնգամյա առաքելությունը եղել է «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի միջոցով աշխարհի մարդասերների փառաբանումը եւ կարիքավորներին օգնելը՝ դափնեկիրների առաջադրած կրթական, առողջապահական ու հմտությունների զարգացման ծրագրերով։ Մրցանակի դափնեկիրն ստանում է 1.000.000 ԱՄՆ դոլարի պարգեւ, ինչը դափնեկրին բացառիկ հնարավորություն է տալիս շարունակելու մարդասիրության շղթան եւ օժանդակելու իրեն ոգեշնչած մարդասիրական կազմակերպություններին։
«Վերջին հինգ տարում «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը մեզ հիշեցրել է մեր ընդհանուր մարդկայնության մասին՝ միավորելով մարդկանց եւ վերափոխելով կարիքավորներին մարդասիրական օգնություն տրամադրելու ձեւն ամբողջ աշխարհում: Մինչ օրս նախաձեռնությունը 16 երկրում աջակցել է 28  ծրագրի, որոնցից օգտվել է գրեթե մեկ միլիոն մարդ։ Հնգամյակի այս տոնակատարությանը բոլորին կոչ եմ անում միանալ մեզ եւ այս շարժումը զորացնել դժվարին այս ժամանակներում, երբ մեզ ավելի շատ հերոսներ են անհրաժեշտ», - ասել է Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն եւ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ Լորդ Արա Դարզին։
Այսօր, երբ աշխարհը պայքարում է՝ հաղթահարելու կորոնավիրուսի ծանր մարտահրավերը, փախստականներն ու խոցելի մյուս համայնքները, որոնց անվերապահորեն աջակցում է «Ավրորան», շարունակում են տառապել եւ աճել թվաքանակով՝ համավարակի պատճառած հավելյալ ճնշման հետեւանքով։ «Ավրորան» քաջալերում է նրանց, ում բախտ է վիճակվել փրկվել եւ կյանքում արժանանալ երկրորդ հնարավորության, արտահայտել իրենց երախտագիտությունը՝ դառնալով փրկողների հաջորդ սերունդը, շարունակելով մարդասիրության շղթան։
««Ավրորան» գործով արտահայտված երախտագիտություն է Երախտագիտությունն՝ ի գործ։ Այն համընդհանուր ուղերձ է եւ գաղափար, որն արձագանք է գտնում ամբողջ աշխարհի մարդկանց սրտերում՝ արթնացնելով մարդկային համերաշխությունը։ Այսօր, երբ մարդկությունը դիմակայում է կորոնավիրուսի համավարակին, մենք ձգտում ենք մարդկային համերաշխության, համագործակցության ու ներշնչանքի, որոնք կմիավորեն մեզ, թույլ կտան հաղթահարել մեր տարբերությունները եւ կտրամադրեն մեզ գործողության ընդհանուր հարթակ։ Անցյալ 4 տարվա ընթացքում «Ավրորան» մեզ միջազգային այնպիսի հարթակ է տրամադրել, որն իր մեջ ամփոփում է համերաշխություն, հույս եւ գործելու հնարավորություն։ Մենք հպարտությամբ տոնում ենք մեր հինգերորդ տարեդարձն այնտեղ, որտեղից սկսել ենք։ Մեզ համար պատիվ է գտնվել Նյու Յորքում, որտեղ հարյուրավոր նորօրյա հերոսներ են երեւան եկել համավարակի ընթացքում՝ դառնալով խիզախության, անձնազոհության, ազնվության ու մարդկային համերաշխության վկայություններ», - նշել է Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Վարդան Գրեգորյանը։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը, որն ստեղծվել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, ձգտում է հնարավորություն տալ մերօրյա հերոսներին՝ կյանք եւ հույս պարգեւել նրանց, ովքեր մարդասիրական աջակցության խիստ կարիք ունեն ողջ աշխարհում, այսպիսով՝ շարունակել մարդասիրության շղթան աշխարհով մեկ: Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը Վարդան Գրեգորյանի, Նուբար Աֆեյանի եւ Ռուբեն Վարդանյանի մարդասիրական ձեռնարկումն է, որոնց արդեն միացել են հազարավոր աջակիցներ եւ գործընկերներ: Նախաձեռնության նախագահ բժիշկ Թոմ Քաթինան, իր մարդասիրական գործունեության փորձառությամբ, սփռելու է «Ավրորայի»՝ «Երախտագիտությունն` ի գործ» ուղերձն աշխարհով մեկ եւ համախմբելու բոլորին համընդհանուր մարդկայնության շուրջ

“Gratitude in Action”: Aurora to honor international humanitarians and COVID-19 heroes
YEREVAN, JUNE 23, ARMENPRESS. The Aurora Humanitarian Initiative is glad to announce that on October 19, 2020, a special Gratitude in Action luncheon will be organized in New York City to celebrate Aurora’s fifth anniversary by honoring the five Aurora Prize Laureates and paying tribute to New York City COVID-19 heroes, the IDeA Foundation told Armenpress.
“A hundred years ago, $200 million (over $2 billion in the modern world) was raised to help the survivors of the Armenian Genocide and other persecuted communities. New Yorkers were among the most ardent supporters whose benevolence helped to save a generation of the oppressed. It was also in New York City that the Aurora Humanitarian Initiative was launched in 2015. It is therefore symbolic that the Gratitude in Action luncheon marking Aurora’s fifth anniversary will be held in the same city. This fundraising event will bring the Aurora community together in solidarity and allow the Initiative to continue its efforts”, the statement says.
The Aurora Humanitarian Initiative, founded on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, seeks to empower modern-day heroes who offer humanitarian assistance to those who urgently need it. Aurora’s five-year mission has been to spotlight global humanitarians through the Aurora Prize of Awakening Humanity and support people in need through educational, health, and skills development programs promoted by the Laureates. The Prize Laureate receives a US $1,000,000 award which gives the Laureate a unique opportunity to continue the cycle of giving and support the organizations that have inspired the humanitarian action.
“For the last five years, the Aurora Humanitarian Initiative has been reminding us of our common humanity, uniting people, and transforming the way we deliver humanitarian aid to those in need across the globe. To date, it has supported 28 projects in 16 countries, benefitting almost a million vulnerable people. As we celebrate this fifth anniversary, I urge everyone to join and empower this movement in these trying times when we need more heroes,” said Lord Ara Darzi, Director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London and Chair of the Aurora Prize Selection Committee.
Today, when the world deals with the grave challenges of COVID-19, refugees and other vulnerable communities supported by Aurora continue to suffer and grow in numbers under the added pressures caused by the pandemic. The Aurora movement encourages those fortunate enough to have been rescued and given a new chance on life to express their own gratitude by becoming the next generation of saviors, continuing the cycle of giving.
“Aurora stands for Gratitude in Action. It provides a universal message and concept that resonates with peoples around the world. Its message and platform evoke human solidarity. Today, when humanity confronts the scourge of the COVID-19 pandemic, we all seek human solidarity, cooperation, and inspiration to bring us together, to allow us to transcend our differences and provide us with a common platform for action. During the past four years, Aurora has provided us with such an international platform that embodies solidarity, hope and action. We are proud to celebrate our 5th anniversary in New York where we began. We are honored to be in New York where hundreds of new heroes have emerged during this pandemic bearing witness to courage, self-sacrifice, integrity and human solidarity,” said Vartan Gregorian, President of Carnegie Corporation of New York and Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative.
Founded on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, the Aurora Humanitarian Initiative seeks to empower modern-day saviors to offer life and hope to those in urgent need of basic humanitarian aid anywhere in the world and thus continue the cycle of giving internationally. The Aurora Humanitarian Initiative is Gratitude in Action. It is an eight-year commitment (2015 to 2023, in remembrance of the eight years of the Armenian Genocide 1915-1923) to support people and promote global projects that tackle the needs of the most helpless and destitute and do so at great risk. This is achieved through the Initiative’s various programs: The Aurora Prize for Awakening Humanity, the Aurora Dialogues, the Aurora Humanitarian Index, the Gratitude Projects and the 100 LIVES Initiative. The Aurora Humanitarian Initiative is the vision of philanthropists Vartan Gregorian, Noubar Afeyan and Ruben Vardanyan who have been joined by thousands of supporters and partners. Our Chair, Dr. Tom Catena, draws on his experience is a surgeon, veteran, humanitarian and the 2017 Aurora Prize laureate to spread the message of Gratitude in Action to a global audience. The Initiative welcomes all who embrace a commitment to our shared humanity.