Ֆլորիդան կարող է դառնալ կորոնավիրուսի հաջորդ էպիկենտրոնն ԱՄՆ-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի 10 նահանգներ (Ալաբամա, Արիզոնա, Կալիֆորնիա, Նևադա, Հյուսիսային Կարոլինա, Օկլահոմա, Օրեգոն, Հարավային Կարոլինա և Տեխաս) այս շաբաթվա ընթացքում գրանցել են ռեկորդային թվով վարակման դեպքեր․ ամենաշատ դեպքեր գրանցվել են Ֆլորիդայում․մեկ օրվա ընթացքում հաստատվել է վարակի 3207 դեպք. սա ամենաբարձրն էր ամենօրյա ցուցանիշների մեջ: Ֆլորիդայում դեպքերի ընդհանուր քանակը ավելի քան 86 հազ. է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նահանգի առողջապահության վարչության հայտարարությունը հաղորդում է CNN-ը:
«Վարակը կարող է հանգեցնել ողբերգական հետևանքների, քանի որ նահանգի բնակչության շրջանում գրանցվել է ծերացման միտում, և կենսաթոշակառուների քանակն աստիճանաբար աճում է»,- նշել է Ալաբամա ինստիտուտի վարակիչ հիվանդությունների բաժնի ղեկավար Ժան Մարրացցոն:
Համաճարակաբանները պնդում են, որ դեպքերի թիվը կնվազի ավելի շատ թեստեր փորձարկելով, քանի որ, տեսականորեն, առողջապահության ոլորտի պատասխանատուները պետք է հնարավորություն ունենան հետևել դեպքերի ընթացքին և դանդաղեցնել վարակի տարածումը:
Ֆլորիդայի նահանգապետ Ռոն Դեսանտիսը դեպքերի աճը կապում է նաև ներգաղթյալ ընտանիքների մեծ թվի հետ, ովքեր ապրում են բազմամարդ տներում:

Флорида может стать вторым эпицентром коронавируса в США
В американском штате Флорида за день зарегистрировали еще 3207 случаев коронавируса, что стало новым суточным рекордом. Как передает Арменпресс, после вспышки COVID-19 Флорида становится новой горячей точкой после Нью-Йорка.
Телеканал CNN со ссылкой на прогноз ученых из Университета Пенсильвании сообщает, что во Флориде "все показатели следующего крупного эпицентра распространения коронавируса", который может стать "худшим из когда-либо существовавших".
По данным американского Университета Джона Хопкинса, который в режиме реального времени отслеживает ситуацию с коронавирусом во всем мире, в том числе и в каждом отдельном американском штате, во Флориде от COVID-19 скончались 3061 человек. Всего в штате с населением в 21,5 миллиона человек, почти 86 тысяч человек заразились.