Գունազարդ ավտոբուսը վերածել փեթակի. Գորիսեցի մեղվաբույծի հնարամատությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գորիսի բնակիչ 72-ամյա Կարլեն Ճաղարյանը մեղաբուծությամբ է զբաղվում 30 տարուց ավելի: Ընտանեկան գործը ժառանգել է հորից, որը ևս երկար տարիներ մեղվապահ է եղել: Վերջերս Կարլեն Ճաղարյանը որոշեց նորույթ մտցնել իր աշխատանքում՝ գործընթացը դարձնելով առավել արդյունավետ: Ունեցած ավտոբուսը գունազարդեց ու այն դարձրեց փեթակ:
«Իրականում այս գաղափարը նրա համար է, որ աշխատանքս ավելի հեշտացվի ու արդյունավետությունը բարձրանա: Առաջին ավտոբուսը որպես փեթակ գործարկելուց հետո հասկացա, թե որքան արդյունավետ է: Նախկինում երբ մեղվի փեթակները տեղավորում էի դաշտում, որոշ ժամանակ անց, այն այլ վայր տեղափոխելու համար ես պետք է մարդկանց վարձեի, մեծ գումար ծախսեի, մեքենաներ բերեի: Հիմա այդ խնդիրն ու դժվարությունները չկան: Մոտ 15-20 օր անց, ես փեթակները, որոնք արդեն ավտոբուսում են տեղակայված, հեշտությամբ տանում եմ այլ վայր: Լավ մեղր ստանալու գործում ժամանակ առ ժամանակ մեղվափեթակները տեղաշարժելը շատ կարևոր է»,-  «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում պատմեց Կարլեն Ճաղարյանն՝ ավելացնելով, որ արդեն փեթակի վերածած երկրորդ ավտոբուսն ունի:
Գորիսում Կարլեն Ճաղարյանը, թերևս ամենամեծ մեղվափեթակ ունեցողներից է: Այս պահին ունի 120 մեղվափեթակ, որի մի մասն է տեղավորել ավտոբուսներում: Տեսնելով, որ իր առաջ քաշած գաղափարը բավական հեշտացնում է գործը, որոշել է ավելացնել ավտոբուս-փեթակների թիվը: Երրորդ ավտոբուսն արդեն ձեռք է բերել, փեթակի վերածելու փուլում է: Գործը մի քիչ դանդաղում է, աշատանքը շատ է, ժամանակը քիչ:
«Ավտոբուս-փեթակ ունենալու առավելությունն ակնհայտ է: Ավտոբուսի մեջ ջերմաստիճանը կայուն է, այն իզոլացված է, կահավորված է, պայմանները ստեղծվել են: Մեղվի հետ աշխատանքը հեշտացվել է, դրա վրա քամին, օդի ջերմաստիճանը, անձրևը չի ազդում: Նախկինում 200-300 հազար գումար պետք է ծախսեի, 15-20 բանվոր ներգրավեի, որ փեթակները տեղաշարժեի, այժմ մեկ ժամվա մեջ, առանց հավելյալ ծախսի, շարժիչը գործի գցելով, ավտոբուս-փեթակը տանում եմ այնտեղ, որտեղ ցանկանում եմ: Ստացվում է բարենպաստ պայման, թե ինձ համար, թե մեղուների»,-ասաց Կարլեն Ճաղարյանը: Հարցին, թե որքանով մեղուները հեշտությամբ հարմարվեցին նոր պայմաններին, Կարլեն Ճաղարյանը նշեց, որ այստեղ ևս փոքրիկ հնարամտություն էր պետք: Փեթակներն ավոտբուսում տեղավորելուց հետո անմիջապես այն տեղափոխում է այլ վայր՝ 15 կմ հեռու, որպեսզի նախկինում եղած տարածքին ծանոթ լինելը խնդիր չառաջացնի: Արդյունքում, հեշտությամբ հարմարվեցին նոր պայմաններին:
Նրա խոսքով, նման գաղափար Գորիսում դեռ չէր իրագործվել: Կարլեն Ճաղարյանը մեծ ոգևությամբ ու սիրով է պատմում իր գործի մասին: Նշում է, որ մեղվաբուծության ամբողջ գործընթացն ինքն է ղեկավարում, յուրաքանչյուր մանրուք պահելով անձնական ուշադրության կենտրնում: Խնդիր է դրված ունենալ որակյալ մեղր, որի գնահատողների պակաս չունի: Չի դժգոհում սպառումից, քանի որ ունի կոնկերտ սպառողներ, որոնք մշտապես իրենից են մեղր ձեռքբերում:
«Ամեն դեպքում մեղվաբուծությամբ զբաղվողների համար շատ կարևոր է շուկան, մեղրի իրացումը: Այսօր շուկան փոքր է, իսկ շուկայում շատ է նաև ոչ որակյալ մեղրը, մեր քաղաքացիներն էլ հիմնականում չեն տարբերում որակյալը: Այն որակյալ է, թե ոչ, կարելի է փորձել բազմաթիվ միջոցներով, դրանցից մեկը մուգ թեյի օգնությամբ: Մեկ գդալ մեղրը լցնում եք մուգ թեյի մեջ: Եթե այն լավն է, ուրեմն պետք է մուգ թեյը գունաթափվի»,-ասաց Կարլեն Ճաղարյանն՝ հորդորելով գնել որակյալը, մանավանդ, որ գնային տարբերությունը քիչ է:

YEREVAN, JUNE 15, ARMENPRESS. Karlen Chagharyan, 72, a resident of Armenia’s Goris town, is engaged in beekeeping for more than 30 years. He continues the work of his father who also has been engaged in beekeeping for many years. Recently the Goris town resident decided to bring something new in his work, making the process more effective. He colored his own bus and turned it into a beehive.
“In fact, this idea is for making my work easier and raising its effectiveness. After turning the first bus into a beehive I understood how much it was effective. Previously, when I was placing the beehives in fields, some times later I had to transport them to another place which required money, etc. Now these problems do not exist anymore. I take the beehives which are located in the bus to another place very easily. In order to have a good honey, transporting beehives from time to time is very important”, he told Armenpress, adding that he already has the second bus which again turned into a beehive.
Karlen Chagharyan is one of the beekeepers in Goris having the most beehives. Currently he has 120 beehives, some of which are placed in the buses. He decided to increase the number of bus-beehives as he has seen the effectiveness of this idea. He has already acquired the third bus which is at the stage of turning into a beehive.
“The advantage of having a bus-beehive is obvious. The temperature in the bus is stable, it is isolated, equipped and conditions have been created. The work with bees has become easier, neither wind, air temperature nor rain affect it. In the past I had to spend 200-300,000 AMD, engage 15-20 workers to transport the beehives, but now I take them wherever I want without making additional spending”, he said.
Chagharyan said such an idea has never been implemented in Goris. He was the first to make that invention. He says he has set a task to have a high-quality honey and is satisfied with the consumption as he has concrete clients.
“In any case, the market, the sale of honey are very important for beekeepers. Today the market is small and also has honey not in so much high-quality, and our citizens usually do not differentiate what is good honey and what not”, he said, urging to buy high-quality honey, especially when the price difference is little.