Գունազարդ ավտոբուսը վերածել փեթակի. Գորիսեցի մեղվաբույծի հնարամատությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գորիսի բնակիչ 72-ամյա Կարլեն Ճաղարյանը մեղաբուծությամբ է զբաղվում 30 տարուց ավելի: Ընտանեկան գործը ժառանգել է հորից, որը ևս երկար տարիներ մեղվապահ է եղել: Վերջերս Կարլեն Ճաղարյանը որոշեց նորույթ մտցնել իր աշխատանքում՝ գործընթացը դարձնելով առավել արդյունավետ: Ունեցած ավտոբուսը գունազարդեց ու այն դարձրեց փեթակ:
«Իրականում այս գաղափարը նրա համար է, որ աշխատանքս ավելի հեշտացվի ու արդյունավետությունը բարձրանա: Առաջին ավտոբուսը որպես փեթակ գործարկելուց հետո հասկացա, թե որքան արդյունավետ է: Նախկինում երբ մեղվի փեթակները տեղավորում էի դաշտում, որոշ ժամանակ անց, այն այլ վայր տեղափոխելու համար ես պետք է մարդկանց վարձեի, մեծ գումար ծախսեի, մեքենաներ բերեի: Հիմա այդ խնդիրն ու դժվարությունները չկան: Մոտ 15-20 օր անց, ես փեթակները, որոնք արդեն ավտոբուսում են տեղակայված, հեշտությամբ տանում եմ այլ վայր: Լավ մեղր ստանալու գործում ժամանակ առ ժամանակ մեղվափեթակները տեղաշարժելը շատ կարևոր է»,-  «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում պատմեց Կարլեն Ճաղարյանն՝ ավելացնելով, որ արդեն փեթակի վերածած երկրորդ ավտոբուսն ունի:
Գորիսում Կարլեն Ճաղարյանը, թերևս ամենամեծ մեղվափեթակ ունեցողներից է: Այս պահին ունի 120 մեղվափեթակ, որի մի մասն է տեղավորել ավտոբուսներում: Տեսնելով, որ իր առաջ քաշած գաղափարը բավական հեշտացնում է գործը, որոշել է ավելացնել ավտոբուս-փեթակների թիվը: Երրորդ ավտոբուսն արդեն ձեռք է բերել, փեթակի վերածելու փուլում է: Գործը մի քիչ դանդաղում է, աշատանքը շատ է, ժամանակը քիչ:
«Ավտոբուս-փեթակ ունենալու առավելությունն ակնհայտ է: Ավտոբուսի մեջ ջերմաստիճանը կայուն է, այն իզոլացված է, կահավորված է, պայմանները ստեղծվել են: Մեղվի հետ աշխատանքը հեշտացվել է, դրա վրա քամին, օդի ջերմաստիճանը, անձրևը չի ազդում: Նախկինում 200-300 հազար գումար պետք է ծախսեի, 15-20 բանվոր ներգրավեի, որ փեթակները տեղաշարժեի, այժմ մեկ ժամվա մեջ, առանց հավելյալ ծախսի, շարժիչը գործի գցելով, ավտոբուս-փեթակը տանում եմ այնտեղ, որտեղ ցանկանում եմ: Ստացվում է բարենպաստ պայման, թե ինձ համար, թե մեղուների»,-ասաց Կարլեն Ճաղարյանը: Հարցին, թե որքանով մեղուները հեշտությամբ հարմարվեցին նոր պայմաններին, Կարլեն Ճաղարյանը նշեց, որ այստեղ ևս փոքրիկ հնարամտություն էր պետք: Փեթակներն ավոտբուսում տեղավորելուց հետո անմիջապես այն տեղափոխում է այլ վայր՝ 15 կմ հեռու, որպեսզի նախկինում եղած տարածքին ծանոթ լինելը խնդիր չառաջացնի: Արդյունքում, հեշտությամբ հարմարվեցին նոր պայմաններին:
Նրա խոսքով, նման գաղափար Գորիսում դեռ չէր իրագործվել: Կարլեն Ճաղարյանը մեծ ոգևությամբ ու սիրով է պատմում իր գործի մասին: Նշում է, որ մեղվաբուծության ամբողջ գործընթացն ինքն է ղեկավարում, յուրաքանչյուր մանրուք պահելով անձնական ուշադրության կենտրնում: Խնդիր է դրված ունենալ որակյալ մեղր, որի գնահատողների պակաս չունի: Չի դժգոհում սպառումից, քանի որ ունի կոնկերտ սպառողներ, որոնք մշտապես իրենից են մեղր ձեռքբերում:
«Ամեն դեպքում մեղվաբուծությամբ զբաղվողների համար շատ կարևոր է շուկան, մեղրի իրացումը: Այսօր շուկան փոքր է, իսկ շուկայում շատ է նաև ոչ որակյալ մեղրը, մեր քաղաքացիներն էլ հիմնականում չեն տարբերում որակյալը: Այն որակյալ է, թե ոչ, կարելի է փորձել բազմաթիվ միջոցներով, դրանցից մեկը մուգ թեյի օգնությամբ: Մեկ գդալ մեղրը լցնում եք մուգ թեյի մեջ: Եթե այն լավն է, ուրեմն պետք է մուգ թեյը գունաթափվի»,-ասաց Կարլեն Ճաղարյանն՝ հորդորելով գնել որակյալը, մանավանդ, որ գնային տարբերությունը քիչ է:

Красочный автобус превращен в пасеку: инновация пчеловода из Гориса
Житель Гориса 72-летний Карлен Чагарян занимается пчеловодством уже более 30 лет. Семейное дело он унаследовал от отца, который также долгие годы был пасечником. Недавно Карлен Чагарян решил внести новшество в свою работу, сделав процесс более эффективным. Он раскрасил имевшийся автобус и превратил его в улей.
“На самом деле эта идея помогает упрощению моя работы и повышению ее эффективность. После применения первого автобуса в качестве улья я понял, насколько это эффективно. Раньше, когда я помещал ульи в поле, через некоторое время, чтобы переместить их в другое место, я должен был нанимать людей, тратить большие деньги, привозить машины. Каждые 15-20 дней ульи, которые уже расположены в автобусе, я с легкостью перевожу в другое место. Для получения хорошего меда очень важно ульи время от времени перевозить в другие места”, - сказал в беседе с Арменпресс Карлен Чагарян, добавив, что у него уже есть и второй автобус, который также превращен в пасеку.
Карлен Чагарян, пожалуй, один из самых крупных пчеловодов в Горисе. На данный момент у него 120 пчелиных ульев, часть которых размещена в автобусах. Поняв, что его новшество довольно упрощает дело, он решил увеличить число автобусов-пасек. Уже приобретен и третий автобус, он  на стадии превращения в пасеку. Работа продвигается медленно, дел много, времени мало.
“Преимущества автобуса-пасеки очевидны. В автобусе температура стабильная, он изолирован, оборудован, созданы все условия. Работа с пчелами облегчена, на нее не влияют ни ветер, ни температура воздуха, ни дожди. В прошлом я должен был тратить 200 - 300 тысяч драмов, привлекать 15 – 20 работников, чтобы перевезти ульи. Теперь в течение часа, без дополнительных расходов, завожу двигатель, и везу автобус-пасеку куда захочу. Получаются благоприятные условия как для меня, так и для пчел", - сказал Карлен Чагарян: На вопрос о том, легко ли пчелы приспособились к новым условиям, Карлен Чагарян отметил, что и здесь пригодилась находчивость. Сразу после размещения ульев в автобусе он перемещает его в другое место в 15 километрах, чтобы знакомство пчел с  территорией не вызывало бы проблем. В результате, они легко адаптируются к новым условиям.
По его словам, подобной идеи в Горисе еще не было. Карлен Чагарян с большим воодушевлением и любовью рассказывает о своем деле. Отмечая, что весь процесс производства управляется им самим, держа каждую мелочь в центре личного внимания. Стоит задача получить качественный мед, в ценителях которого нет недостатка. Он не жалуется на потребность, так как имеет конкретных покупателей, которые постоянно приобретают его мед.
“В любом случае, для тех, кто занимается пчеловодством, очень важен рынок, реализация меда. Сегодня рынок невелик, и на рынке много некачественного меда, а наши граждане в основном не разбираются в качестве. Качественный мед или нет, можно понять при помощи многих средств, одни из них при помощи крепкой темной заварки чая. Ложку меда положите в темный чай. Если мед хорош, темный чай обесцветится”, - сказал Карлен Чагарян, призвав покупать качественный мед, тем более, что разница в цене невелика.