Անհատ սպառողների համար գազի գինը չի թանկանա. փոխվարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անհատ սպառողների համար գազի գինը չի թանկանա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հունիսի 11-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
«Անհատ սպառողների համար գազի գինը չի թանկանա առնվազն այս պահին: Անհատ սպառողների մասով գազի գնի փոփոխություն չի լինի»,- ասաց Գրիգորյանը:
Փոխվարչապետը նշեց, որ, եթե սահմանին Ռուսաստանից ներկրվող գազի գնի փոփոխություն տեղի չունենա, ապա որոշակի չափով այլ սպառողների համար թանկացման հավանականություն կլինի:
Հունիսի 8-ին Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախահագ Գարեգին Բաղրամյանը հայտնել է, որ ՀԾԿՀ աշխատակազմի հաշվարկները ևս ցույց են տալիս, որ Հայաստանում գազի այսօրվա գների որոշակի բարձրացման անհրաժեշտություն կա՝ միևնույն ժամանակ անփոփոխ թողնելով բնակչությանը, այդ թվում սոցիալապես անապահով ընտանիքներին վաճառվող գազի գինը:
«Գազպրոմ Արմենիա» -ն ապրիլի 1-ին հանձնաժողովին էր ներկայացրել սպառողներին վաճառվող գազի սակագների բարձրացման հայտ: Դրանով, մասնավորապես, առաջարկվում էր սպառողներին վաճառվող գազի միջին կշռութային սակագինը 255 դոլարից բարձրացնել՝ դարձնելով 283 դոլար: Հանձնաժողովն էր առաջարկել էր 266.7 դոլարի տարբերակը՝ ընդ որում փոփոխություն չանելով բնակչության համար, այդ թվում սոցիալապես անապահով սպառողների համար:

Для частных потребителей цена на газ не подорожает: вице-премьер
Для частных потребителей цена на газ не подорожает. Как передает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами 11 июня сказал вице-премьер Мгер Григорян.
“Для частных потребителей цена на газ не подорожает, по крайней мере, на данный момент”, - сказал Григорян.
Вице-премьер отметил, что если на границе не произойдет изменения цены на импортируемый из России газ, то для других пользователей в определенной степени возможно подорожание.
8 июня председатель Комиссии по регулированию общественных услуг Армении Гарегин Баграмян сообщил, что расчеты аппарата КРОУ также показывают, что в Армении есть необходимость в определенном повышении цен на газ, в то же время оставив неизменной цену  для населения, в том числе и для социально необеспеченных семей.
ЗАО “Газпром Армения” 1 апреля представила в комиссию заявку на повышение тарифов на газ, продаваемый потребителям. Тем самым, в частности, предлагалось повысить средний весовой тариф на газ, продаваемый потребителям, с 255 долларов до 283 долларов. Комиссия предложила вариант $ 266,7, при этом не делая изменений для населения, в том числе для социально необеспеченных потребителей.