Բյուջետային առումով 2019 թվականը պատմական տարի էր Հայաստանի համար. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բյուջետային առումով 2019 թվականը պատմական տարի էր Հայաստանի համար, կառավարությանը հաջողվել է ի սկզբանե նախատեսվածից 104 մլրդ դրամ ավելի հարկային եկամուտներ գեներացնել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեսակապով միացմամբ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «Հայաստանի Հանրապետության 2019թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկմանը:
«Ուզում եմ արձանագրել, որ 2019-ը բյուջետային առումով պատմական տարի էր ՀՀ-ի համար, քանի որ ՀՀ կառավարությանը հաջողվեց ի սկզբանե նախատեսվածից 104 մլրդ դրամ ավելի հարկային եկամուտներ գեներացնել: Ընդ որում, այդ գումարներից 62 մլրդ դրամը դարձան պետական բյուջեի եկամուտներ, իսկ մոտ 42  մլրդ դրամի չափով վերադարձվեց ավելացված արժեքի հարկի պարտքը՝ դեբետը, որը ձևավորվել էր մինչև 2017 թվականի հունվարի 1-ը: Սա կարծում եմ՝ պատմական իրադարձություն էր: 2019-ին արձանագրվել է առնվազն վերջին 12 տարվա համար աննախադեպ 7.6 տոկոս տնտեսական աճ, ունեցել ենք հարկեր-ՀՆԱ 22.35 տոկոս ցուցանիշ, որը 1.6 տոկոսային կետով գերազանցում է կանխատեսված և 1.4 տոկոսային կետով՝ 2018 թվականի համապատասխան ցուցանիշը»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը նկատեց՝ այս կառավարությունը վայելում է պատմական տարիներում գործելու հնարավորությունը: 2018 թվականը պատմական էր՝ Հայաստանում տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությամբ, Հայաստանի պատմության մեջ իր ժողովրդավարության մակարդակով աննախադեպ խորհրդարանական ընտրություններով: 2019-ը պատմական էր տնտեսական ակտիվության ցուցանիշներով և տնտեսության զարգացման գործում քաղաքացու և անհատի դերի մասնակցությամբ: 2020 թվականն առնվազն պատմական է կորոնավիրուսի համաճարակի բերումով: Փաշինյանը նշեց, որ այս տարի տնտեսական որոշակի խնդիրներ լինելու են:
Քանի որ բյուջեի կատարողականը քննարկվում է Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի պաշտոնից Դավիթ Անանյանի հրաժարականի պայմաններում, օգտվելով առիթից վարչապետը շնորհակալություն հայտնեց նրան՝ այս ընթացքում կատարված աշխատանքի համար: «Կարծում եմ, որ ՊԵԿ-ում և ընդհանրապես համակարգում նոր փոփոխություններ կլինեն առաջիկայում և հույս ունենք, որ բովանդակային այն փոփոխությունները, որոնք սկսվել են Դավիթ Անանյանի պաշտոնավարման ժամանակաշրջանում, ավելի կխորանան և ընդգրկուն կդառնան»,-նշեց վարչապետը:

2019 was historic year for Armenia from budgetary terms – PM Pashinyan
YEREVAN, JUNE 5, ARMENPRESS. 2019 was a historic year for Armenia from budgetary terms, the government managed to generate 104 billion drams more in tax revenues than planned from the very start, Prime Minister Nikol Pashinyan said during an online joint session of the parliamentary standing committees, debating the annual report of the 2019 budget performance.
“I want to record that 2019 in terms of the budget was a historic year for Armenia as the government managed to generate 104 billion drams more in tax revenues than it was planned initially. 62 billion drams of these sums became state budget revenues, and nearly in the amount of 42 billion drams the debt of the VAT was returned, the debt which was formed before January 1, 2017. I think this was a historic event. In 2019, an unprecedented 7.6% economic growth was registered, we had a 22.35% taxes-GDP figure”, he said.
Pashinyan said this government is enjoying the opportunity of acting in historic years. The year of 2018 was historic with the peaceful, velvet Revolution in Armenia, with the unprecedented parliamentary elections in the history of the country. The year of 2019 was historic with the economic activity rates and the participation of the citizen and individual to the economy development process. The year of 2020 is at least historic in terms of the coronavirus pandemic. The PM said this year, however, there will be some economic problems due to this pandemic.