Սևանի ափամերձ հատվածի շենք-շինությունների ապամոնտաժումը բողոքների պատճառ է դառնում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սևանի ափամերձ տարածքների մաքրումը շենք-շինություններից գործնական փուլում է։ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Իրինա Ղափլանյանը  նշեց, որ գույքագրվել են ափամերձ հատվածների շենք-շինությունները, որոնք ենթակա են քանդման: Քաղաքացիները ծանուցվել են այդ շենք-շինությունների քանդման վերաբերյալ:
«Որպես առաջնային առանձնացվել են այն շենք-շինությունները, որոնք ժամանակավոր կառույցներ են, այստեղ հիմնական ապամոնատժումը կլինի ոչ խնդրահարույց: Ամեն դեպքում կան տարածքներ, որոնք սեփականության իրավունքով են: Եվ արդեն ունենք ապամոնտաժման հետկապված դեմ արտահայտվողներ, բողոքողներ»,-ասաց Իրինա Ղափլանյանը:
Նախարարի տեղակալը նշեց, որ եթե քաղաքացին չի ապամոնտաժում, ապա դա անելու է պետությունը: Արդեն կա նախագիծ և բյուջեով նախատեսված գումար: Ինչ վերաբերում է այն շենք-շինություններին, որոնք բնակելի են, ապա նախարարի տեղակալը նշեց, որ քաղաքացիների հետ այդ ուղղությամբ աշխատանք կկատարվի հետագա անելիքները հստակեցնելու համար:
Կլինի այս տարի Սևանից հավելյալ ջրառ, թե ոչ, ըստ նախարարի տեղակալի, այս պահին հստակ չէ: Պատճառն այն է, որ տեղումների առումով այս տարին փոփոխական է: Մասնավորապես, առաջին եռմասյակում եղավ տեղումների զգալի նվազում, նույնիսկ նախարարությունը կառավարությանը ներկայացրեց նախագիծ, որով այս տարին հայտարարվեց սակավաջուր: Ահա մայիս ամսին տեղումների առումով դրական շարժ գրանցվեց: Տեղումներն այնքան էին, որ մայիսի 10-ին արդեն սպառվեց մայիս ամսվա ամբողջ ծավալը:
Միջգերատեսչական աշխատանքային խումբն ավարտել է մինչև 1901,5 մետր բացարձակ նիշերում գտնվող ինչպես պետական և համայնքային, այնպես էլ մասնավոր շենք-շինությունների գույքագրման աշխատանքները։ Ապամոնտաժման կամ քանդման ենթակա պետական և համայնքային շենք-­­շինությունների մակերեսը կազմել է ավելի քան 4 900 քառակուսի մետր, իսկ քանդման ենթակա մասնավոր կառույցների ընդհանուր մակերեսը գերազանցել է 68 000 քառակուսի մետրը։ Առաջին փուլով նախատեսվում է ապամոնտաժել պետական և համայնքային սեփականություն հանդիսացող շինությունները։ Այդ նպատակով Շրջակա միջավայրի նախարարության կարիքների համար «Սևանա լճի առափնյա հատվածներում ջրածածկ պետական և համայնքային շենք-շինությունների ապամոնտաժման (քանդման) նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի կազմման աշխատանքների» ձեռք բերման համար անցկացվում է մրցույթ։
Սևանա լճի մինչև 1901.5 մետր նիշերում գտնվող մասնավոր շենք-շինությունների քանդման աշխատանքների համար դրանց սեփականատերերին ուղարկվել են համապատասխան ծանուցումներ՝ քանդման աշխատանքներն ինքնուրույն իրականացնելու համար։ Պահանջը օրենքով սահմանված կարգով չիրականացնելու դեպքում այդ աշխատանքները կիրականացվի պետական միջոցների հաշվին՝ հետագայում այդ միջոցները մասնավոր սեփականատերերից գանձելու պայմանով։

Демонтаж строений на берегу озера Севан становится причиной протестов
Чистка прибрежных территорий Севана находится на деятельном этапе. На пресс-конференции в пресс-центре Арменпресс заместитель министра окружающей среды Ирина Капланян отметила, что инвентаризированы здания-строения прибрежных участков, которые подлежат сносу.
“В качестве первоочередности выделены те здания-сооружения, которые являются временными строениями, в этом случае снос не будет проблематичным. Но есть территории с правом собственности. И  уже есть и те, кто выступает против демонтажа”, - сказала Ирина Капланян.
Заместитель министра отметила, что если хозяева строений не будут сами демонтировать, это сделает государство. Что касается тех зданий-строений, которые являются жилыми, то заместитель министра отметила, что с гражданами будет проведена работа в этом направлении для уточнения дальнейших действий.
Будет ли в этом году дополнительный водозабор из Севана или нет, по словам замминистра, на данный момент пока неясно. Причина в том, что в плане осадков этот год переменчив. В частности, в начале  года было довольно мало осадков, министерство даже представило правительству проект, по которому этот год был быть объявлен маловодным. В мае был зафиксирован положительный сдвиг в плане осадков.  Осадков было столько, что 10 мая уже был исчерпан весь объем за май.
Межведомственная рабочая группа завершила работы по инвентаризации как государственных, общинных, так и частных зданий, находящихся в абсолютных отметках до 1 901, 5 метров уровня воды в озере. Площадь государственных и общинных зданий-строений, подлежащих демонтажу или сносу, составила более 4 900 квадратных метров, а общая площадь подлежащих сносу частных сооружений превысила 68 000 квадратных метров. На первом этапе планируется демонтировать строения, являющиеся государственной и общинной собственностью. С этой целью Министерство окружающей среды проводит конкурс на  программу “Работы по составлению проектно-сметной документации по демонтажу (сносу) затопленных государственных и общинных зданий на прибрежных участках озера Севан”.
Для работ по сносу частных зданий и строений, находящихся на отметке до 1 901.5 метров уровня воды в озере Севан, их владельцам были отправлены соответствующие уведомления для самостоятельного осуществления работ по сносу. В случае невыполнения требования в установленном законом порядке эти работы будут осуществляться за счет государственных средств с условием в дальнейшем взыскания этих средств от частных собственников.