18-րդ միջոցառման շրջանակներում աջակցություն ստանալու դիմել է շահառուների շուրջ 73 տոկոսը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման 18-րդ միջոցառման շրջանակում 2020 թվականի ապրիլ ամսվա եկամտային հարկի և սոցիալական վճարի ամսական հաշվարկների գնահատման արդյունքում միջոցառման շահառու են համարվել և ծանուցվել 12227 հարկ վճարող, որոնցից 2020թ. հունիսի 1-ի դրությամբ աջակցությունը ստանալու դիմում է ներկայացրել 8923-ը կամ շուրջ 73%-ը: Ինչպես «Արմենպրես»--ին հայտնեցին ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, վերջիններիս գծով արդեն իսկ կոմիտեի կողմից կազմվել են վճարման հանձնարարականներ (գումարով` շուրջ 1.7 մլրդ դրամ), և աջակցության գումարները փոխանցվել են հարկ վճարողների բանկային հաշվեհամարներին:
Պետական եկամուտների կոմիտեն հիշեցնում է, որ կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման 18-րդ միջոցառման շրջանակում, ՀՀ ՊԵԿ հաշվետվությունների ներկայացման էլեկտրոնային համակարգի միջոցով ուղարկվող դիմումների (այդ թվում` ճշտված) ներկայացման վերջնաժամկետը սահմանված է 2020 թվականի հունիսի 10-ը ներառյալ:
«Հաշվի առնելով վերոգրյալը` խնդրում ենք այն հարկ վճարողներին, որոնք ՀՀ ՊԵԿ հաշվետվությունների ներկայացման էլեկտրոնային համակարգից իրենց անձնական էջին ստացել են ծանուցում (18-րդ միջոցառման շահառու հանդիսանալու վերաբերյալ) և ցանկանում են օգտվել աջակցության ծրագրից, միանվագ դրամաշնորհ ստանալու համար դիմումները ներկայացնել նշված ժամկետում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Կոմիտեն միաժամանակ առաջարկում է դիմումները լրացնելիս ուշադրություն դարձնել հետևյալ տվյալների ճշտությանը.
1. Բանկային հաշվեհամարը պետք է պատկանի շահառու հանդիսացող հարկ վճարողին:
2. Դիմումում չպետք է նշվի արդեն իսկ փակված հաշվեհամար:
3. Մինչև դիմումն ուղարկելը ևս մեկ անգամ պարտադիր ստուգել բանկային հաշվի նիշերի համապատասխանությունը (ճշտությունը):

В рамках 18-й программы за содействием обратилось около 73% бенефициаров
В рамках 18-го мероприятия по нейтрализации экономических последствий эпидемии коронавируса в апреле 2020 года в результате оценки ежемесячных расчетов подоходного налога и социального платежа бенефициарами мероприятия были признаны 12 227 налогоплательщиков. По состоянию на 1 июня заявки на содействие подали 8 923 бенефициара, или около 73%. Как сообщили Арменпресс в управлении по информации и связям с общественностью Комитета государственных доходов Армении, по их линии комитет уже подготовил платежные поручения (на сумму около 1,7 млрд драмов) и суммы содействия были переданы на банковские счета налогоплательщиков.
Комитет государственных доходов напоминает, что в рамках 18-го мероприятия по нейтрализации экономических последствий эпидемии коронавируса крайний срок подачи заявлений (уточненных), отправляемых посредством электронной системы представления отчетов КГД Армении, установлен по 10-го июня 2020 года включительно.
“Учитывая вышеизложенное, просим налогоплательщиков, которые получили на своей личной странице уведомление от электронной системы представления отчетов комитета государственных доходов (относительно того, что они являются бенефициарами 18-го мероприятия) и желают воспользоваться программой содействия, представить заявления на получение единовременного гранта в указанный срок”, - говорится в сообщении КГД.
Комитет одновременно предлагает при заполнении заявлений обратить внимание на правильность следующих данных:
1. Банковский счет должен принадлежать налогоплательщику, являющемуся бенефициаром
2. В заявлении не должен быть указан уже закрытый счет
3. До отправки заявления еще раз обязательно проверить соответствие знаков банковского счета (правильность)