Զինված ուժերում նախորդ տարի հանցագործությունները նվազել են 18.5 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ զինված ուժերում և ԱՀ պաշտպանության բանակում 2019-ին արձանագրվել է  49 զինծառայողի մահվան դեպք. զինծառայության հետ անմիջականորեն կապված մահվան դեպքերը նվազել են 47 տոկոսով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Հայաստանի Հանրապետության դատախազության 2019 թվականի գործունեության մասին» հաղորդումն ԱԺ նիստում ներկայացնելիս այս մասին ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը:
«2019-ին շարունակվել է Զինված ուժերում հանցագործությունների նվազման դինամիկան, հանցագործությունները նվազել են 18.5 տոկոսով, բացահայտման ցուցանիշը կրկին կազմել է 97 տոկոս: Զինված ուժերում և Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակում 2019-ին արձանագրվել է 49 զինծառայողի մահվան դեպք, որոնցից 20-ը կապված  է եղել զինվորական ծառայություն անցնելու հետ, 29-ը տեղի է ունեցել զինվորական ծառայության հետ չկապված հանգամանքներում: Համեմատության համար նշենք, որ 2018-ին Զինված ուժերում և Պաշտպանության բանակում արձանագրվել է 63 զինծառայողի մահվան դեպք, որոնցից զինվորական ծառայության անցնելու հետ կապված՝ 38:  Փաստորեն կտրուկ, 47 տոկոսով նվազել են զինծառայության հետ անմիջականորեն կապված մահվան դեպքերը»,-ասաց Դավթյանը:
2018-ի համեմատ 2019-ին գրեթե կիսով չափ նվազել են հրադադարի ռեժիմի խախտմամբ հակառակորդի կրակոցներից զինծառայողների զոհվելու դեպքերը, 36.4 տոկոսով՝ զինվորական ծառայության հետ կապված ինքնասպանության կամ ինքնասպանության հասցնելու, 11.2 տոկոսով՝  ծանրության տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածք ստանալու դեպքերը:  Դատախազը շեշտեց՝ չնայած հանցագործությունների նվազման դրական միտումներին, 2020-ի հիմնական առաջնահերթություններից է բանակում անողոք պայքարը քրեական ենթամշակույթն բնորոշ դրսևորումների դեմ: Շուրջ 33 տոկոսով նվազել է սպաների շրջանում հանցավորության մակարդակը:

Преступления в Вооруженных силах в прошлом году сократились на 18,5%
В ВС Армении и Армии обороны Республики Арцах в 2019 году было зафиксировано 49 случаев смерти военнослужащих. Случаи смерти, непосредственно связанные с воинской службой, сократились на 47%.
Как передает Арменпресс, об этом заявил генеральный прокурор Армении Артур Давтян, представляя на заседании парламента сообщение “О деятельности прокуратуры Армении в 2019 году”.
“В 2019 году продолжилась динамика сокращения преступлений в Вооруженных силах, преступления сократились на 18,5%. Показатель раскрытия вновь составил 97%. В Вооруженных силах Армении и Армии обороны Республики Арцах в 2019 году было зафиксировано 49 случаев смерти военнослужащих, 20 из которых были связаны с военной службой, 29 - с обстоятельствами, не связанными с военной службой. Для сравнения отметим, что в 2018 году в Вооруженных силах Армении и Армии обороны было зафиксировано 63 случая смерти военнослужащих, из которых 38 в связи с военной службой. Фактически, на 47% сократились случаи смерти, непосредственно связанные с воинской службой”, - сказал Давтян.
По сравнению с 2018 годом в 2019 году почти наполовину сократились случаи гибели военнослужащих в результате обстрела со стороны противника, на 36,4% сократились случаи доведение до самоубийства или самоубийства в связи с военной службой, на 11,2% - случаи получения телесных повреждений различной степени тяжести. Прокурор подчеркнул, что, несмотря на положительные тенденции сокращения преступлений, в 2020 году одним из основных приоритетов в армии является беспощадная борьба с проявлениями, характерными для криминальной культуры. Уровень преступности в среде офицеров снизился почти на 33%.