Արսեն Թորոսյանը հանդիպել է ՀՎԿԱԿ-ի մասնաճյուղերի տնօրեններին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը հանդիպել է ՀՀ ԱՆ «Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի»  (ՀՎԿԱԿ) քաղաքային և մարզային մասնաճյուղերի տնօրեններին։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից։
Վերջիններս ներկայացրել են կորոնավիրուսային հիվանդության պայմաններում մասնաճյուղերի կարողությունները, հնարավորությունները, ինչպես նաև կարիքները։
Հիմնական խնդիրներից նշվել է կադրային հագեցվածության պակասը, մասնավորապես համաճարակաբանների և մանրէաբանների, ինչն ավելի տեսանելի է համավարակի այս օրերին։ Քննարկվել է համաճարակաբանների աշխատվարձերի վերանայման և մասնագիտության նկատմամբ բուժաշխտողների հետաքրքրությունը բարձրացնելու վերաբերյալ հարցեր։
Ի դեպ, համաճարակաբանների պակասը տարիներ շարունակ առկա է հանրապետությունում։ Դեռ անցյալ տարվանից զարգացել է ՀՀ ԱՆ Առողջապահության ազգային ինստիուտի Համաճարակաբանության և մանրէաբանության ամբիոնը, որի շրջանակներում վերապատրաստվելու և կրթվելու հնարավորություններ են ստեղծվել և այս նոր իրողությունը հաշվի առնելով գործընացն ավելի լայն թափով է իրականացվելու։
Մասնաճյուղերի տնօրենները ներկայացրել են, որ այս շրջանում կենտրոնների մասնագետներն աշխատում են գերլարված ռեժիմով և ապահովում են պացիետների վաղ հայտնաբերումը, պարզում նրանց սերտ շփումների շրջանակը և կազմակերպում իքնամեկուսացումը, ինչպես նաև կատարում են նմուշառումներ և տեղափոխում լաբորատորիաներ։
Քննարկման ընթացքում պարզ է դարձել նաև, որ խնդիրներ կան շենքային պայմանների և ավտոպարկի թարմացման հետ։
Նախարարը հայտնել է, որ մեքենաների թարմացման գործընթացն արդեն իսկ սկսվել է և 6 ամենագնացներ ու 5 շտապօգնության մեքենա (Ford մակնիշի) առաջիկայում կտրամադրվի կենտրոններին։
Արսեն Թորոսյանը տեղեկացրել է նաև, որ առաջիկայում մեկնարկելու է ՀՎԿԱԿ-ի երեք մասնաճյուղերի, մասնավորապես Էջմիածին, Աշտարակ և Աբովյան քաղաքներում տեղակայված շենքերի վերանորոգումը և սարքավորումներով հագեցումը։ Նշենք, որ հինգ մարզային մասնաճյուղերում արդեն իսկ իրականացվել են վերանորոգման և վերազինման աշխատանքներ։ Դրանք են՝ Գեղարքունիում, Տավուշում, Սյունիքում, Լոռիում և Շիրակում տեղակայված մասնաճյուղերը։
Վերջում մարզային պատասխանատուները ներկայացրել են նաև կորոնավիրուսային հիվանդությամբ պայմանավորված իրավիճակը՝ մարզերի կտրվածքով։
Նախարարն արձանագրել է բարձրացրած բոլոր հարցերը և հանձնարարել ներկայացնել առաջարկներ՝ խնդիրներին շուտափույթ լուծում տալու համար, ինչպես նաև շնորհակալություն է հայտնել ոլորտի աշխատակիցներին՝ կատարած ծանր աշխատանքի համար։

Арсен Торосян провел встречу с директорами филиалов НЦКПЗ
Министр здравоохранения Арсен Торосян встретился с директорами филиалов  Национального центра по контролю и профилактике заболеваний  Министерства здравоохранения Республики Армения.
Как  передает Арменпресс, об этом сообщили в министерстве здравоохранения РА.
Главы  филиалов представили возможности и возможности филиалов в условиях коронавирусной болезни, а также потребности.
Основными проблемами были нехватка персонала, особенно эпидемиологов и бактериологов, что более заметно в наши дни. Были обсуждены вопросы, связанные с пересмотром заработной платы эпидемиологов и повышением интереса медицинских работников к профессии.
Кстати, дефицит эпидемиологов в республике существует годами. Кафедра эпидемиологии и бактериологии Национального института здравоохранения Министерства здравоохранения РА, в   которой с прошлого года которой были созданы возможности для обучения и переподготовки,   с учетом   новой реальности будет осуществлять этот процесс более широко.
Директора филиалов заявили, что в этот период специалисты центров работают в сверхинтенсивном режиме, обеспечивают раннее выявление пациентов, выясняют сферу их тесных контактов, организуют самоизоляцию, а также отбирают пробы и передают их в лаборатории.
В ходе обсуждения выяснилось, что существуют проблемы с условиями строительства и обновлением автопарка.
Министр сообщил, что процесс обновления автомобилей уже начался, в ближайшее время центрам будет предоставлено 6 внедорожников и 5 машин скорой помощи (марки Ford).
Арсен Торосян также сообщил, что в ближайшее время будут начаты работы по реконструкции и оснащению трех филиалов НЦКПЗ, в частности, зданий, расположенных в городах Эчмиадзин, Аштарак и Абовян. Следует отметить, что работы по ремонту и переоборудованию уже проведены в пяти региональных филиалах. Это филиалы, расположенные в Гегаркунике, Тавуше, Сюнике, Лори и Шираке.
В завершение региональные чиновники представили ситуацию с коронавирусной болезнью в регионах.
Министр отметил все поднятые вопросы и поручил представить предложения для быстрого решения проблем, а также поблагодарил работников сферы за их напряженную работу.