Հրաշքի համազոր երևույթ էր անկախության վերահաստատումը. Արամ Ա կաթողիկոսը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը հրաշքի համազոր երևույթ է համարում 1918թ. մայիսի 28-ին Հայաստանի անկախության վերահաստատումը, թեկուզ պատմական Հայաստանի մի կտոր հողի վրա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Արամ Ա-ն ասել է Հանրապետության տոնին նվիրված իր տեսաուղերձում:
«Հրաշքի համազոր երևույթ էր անկախության, հայրենիքի ազատության վերահաստատումը թեկուզ պատմական Հայաստանի մի կտոր հողի վրա։ Ազգերի  պատմության մեջ այնտեղ, որտեղ ամուր հավատք ու կամք կա, ներքին միասնականություն կա, հայրենիքի համար կռվելու ու նույնիսկ արյուն թափելու սրբազան նախանձախնդրություն կա, այնտեղ կա նաև հրաշք։ Այսպես եղավ Հայաստանի Հանրապետության կերտումը մի խումբ հերոսների կողմից»,- ասել է կաթողիկոսը:
Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը հայտնել է, որ մեկ դար առաջ Հայաստանի առաջին անկախությունը կերտած հերոսներն այսօր ևս հիշեցումներ ունեն կատարելու:
«Թեև անկախ Հայաստանի կյանքը երկար չի տևել, սակայն անկախության ոգին ու տեսլականը վառ են մնացել հետագա սերունդների կյանքում։ Պատմությունը անցած իրականությունների ամբողջություն չէ, պատմությունը շարունակվող ընթացք է, վայ մեզ, եթե պատմական իրողությունները փոշիների տակ պահենք։ Պատմությունը մեզ ասելիք ունի։ Հարյուր տարի առաջ Հայաստանի առաջին անկախությունը կերտած մեր հերոսները այսօր ևս մեզ հիշեցումներ ունեն կատարելիք։ Եթե ականջ ունենք լսելու, եթե հավատք, կամք ու հանձնառություն ունենք այդ հիշեցումները կյանքի վերածելու.
Առաջին հիշեցում՝ ներկա ազատ ու անկախ Հայաստանի Հանրապետության հզորացումը, իր անվտանգության ամրացումը, իր տնտեսության ծաղկումը, իր միջազգային հարաբերությունների ծավալումը, յուրաքանչյուր հայի, հայրենի մեր ժողովրդի և մեր ողջ ժողովրդի համար գերագույն առաջնահերթություն է։
Երկրորդ հիշեցում՝ Արցախի անկախության ամուր պահպանումը, մեր հերոս բանակի առավել կազմակերպումը, Արցախի հայության՝ իր սրբազան հողին ամուր կապվածությունը, յուրաքանչյուր հայի և ողջ հայության համար պետք է դառնա ամենօրյա տագնապ։ Չմոռանանք, որ Արցախի հզորացումը, Արցախ անվտանգության պահպանումը Հայաստանի հզորացումն է։ Հայաստանին և Արցախին հզորացումը մեր ազգային պահանջատիրության ամուր հիմքն է։
Երրորդ հիշեցում՝ զգույշ, հազար անգամ զգույշ նայեք պատմությանը՝ ինչպիսին էին Հայաստանի պայմանները 1918թ., տնտեսական տագնապ, համաճարակ, արտաքին ճնշում և Հայաստանը շրջապատված թշնամիներով»,- նշել է Արամ Ա-ն:
Կաթողիկոսը համեմատություն է անցկացրել Հայաստանի առաջին և երրորդ հանրապետությունների միջև` նշելով, որ Հայաստանի պահպանումը մեր ժողովրդի համար գերագույն սրբություն պետք է դառնա:
«Բաղդատենք անցյալի Հայաստանը ներկա Հայաստանի հետ, մի?թե նույնը չէ կացությունը առավել կամ նվազ չափով: Հայաստանի պահպանումը մեր ժողովրդի համար գերագույն սրբություն պետք է դառնա, հայրենի մեր ժողովուրդը պետք է հեռու մնա ներքին լարվածություն սրող, մեր ժողովրդի ներքին ուժը ջլատող ամեն տեսակ մոտեցումներից։ Մենք պետք է համախմբենք մեր ժողովրդի, համայն հայության ներուժը, որպեսզի միասնաբար, հաղթելով մեր ունեցած տարբեր տեսակետները, միասնաբար Հայաստանի, Արցախի, հայության մեր դատի շահերը նկատելով մեր ժողովրդի անխախտ առաջնահերթությունները։  Հարգել մայիսի 28-ի հերոսներին, նշանակում է հավատարիմ մնալ նրանց նվիրական կտակին, հավատարիմ մնալ Արցախի ու Հայաստանի անկախությանը»,- ասել է կաթողիկոսը։
Հայաստանն ու աշխարհասփյուռ հայությունը մայիսի 28-ին տոնում են Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հիմնադրման և Սարդարապատի հերոսամարտում տոնած պատմական հաղթանակի 102-ամյակը՝ Հանրապետության տոնը: 1918-ի մայիսի 28-ին Ղարաքիլիսայում, Բաշ-Ապարանում, Սարդարապատում տված կենաց-մահու ճակատամարտերում տարած հաղթանակով վերականգնվեց հայ ժողովրդի անկախությունը, որը կորցրած էր շուրջ 9 դար առաջ:
Հայաստանի Հանրապետությունն ընդամենը երկու տարվա կյանք է ունեցել՝ մինչև 1920 թ. դեկտեմբերի 2-ը։ Այդ ժամանակ Երևան են մտել 11-րդ Կարմիր բանակի զորամասերը, և հանրապետությունը խորհրդայնացվել է:

Явление, соизмеримое с чудом: Католикос Арам I — о восстановлении независимости
Католикос Великого Дома Киликийского Арам I считает, что   восстановление независимости Армении 28 мая 1918 года,  пусть даже на кусочке исторической Армении, воистину соизмеримо  с  чудом.
Как  передает Арменпресс, так  Арам I заявил в своем видеообращении, посвященном Дню Республики.
«Восстановление независимости и свободы Родины, по крайней мере, на одном историческом клочке Армении, было воистину соизмеримым с  чудом. В истории наций, там, где есть сильная вера и воля, есть внутреннее единство, есть святое рвение   сражаться и даже проливать кровь за родину — там  есть и чудо. Так   случилось и тогда, когда  группой героев была восстановлена Республика Армения», - сказал Католикос.
Католикос Великого Дома Киликийского Арам I заявил, что   героям  первой независимости Армении, жившим  сто лет  назад, есть  о чем напомнить нам сегодня.
«Хотя жизнь независимой Армении длилась недолго, дух и видение независимости оставались ярким светом  в жизни будущих поколений. История - это не совокупность прошлых реалий, история - это непрерывный процесс, и горе нам, если мы позволим  историческим реалиям  покрыться пылью. Истории есть  что рассказать нам. Наши герои, которые создали первую независимость Армении сто лет назад, сегодня о многом напоминают нам. Если имеем уши – да услышим, если имеем  веру, волю и желание –  да претворим эти напоминания в жизнь.
Первое напоминание: укрепление нынешней свободной и независимой Республики Армения, укрепление ее безопасности, процветание ее экономики, расширение ее международных отношений является главным приоритетом для каждого армянина, всего нашего   и всей нашей нации.
Второе напоминание:   сохранение устойчивой независимости Арцаха,  укрепление нашей героической армии, неслабеющая привязанность армян Арцаха к его священной земле должны стать ежедневной заботой для каждого армянина и всех армян. Не   забывайте:  укрепление Арцаха, сохранение безопасности Арцаха - это укрепление Армении. Укрепление Армении и Арцаха является прочной основой наших национальных требований.
Третье напоминание: будьте осторожны,  в тысячу раз   внимательнее всматривайтесь в историю, например, в  ситуацию в Армении в 1918 году - экономический кризис, эпидемия, внешнее давление  и Армения,  окруженная  врагами», - сказал Арам I.
Католикос сравнил Первую и Третью республики Армении, отметив, что сохранение Армении должно стать высшей святыней для нашего народа.
«Давайте сравним Армению прошлого с нынешней Арменией, разве ситуация одинакова – чуть  более или  чуть менее?  Сохранение Армении должно стать высшей святыней для нашего народа, наш народ должен держаться подальше от всего, что  усиливает внутреннюю напряженность и душит внутреннюю силу нашего народа. Мы должны объединить потенциал нашего народа, всех армян, чтобы вместе, побеждая разделяющие  нас взгляды,  руководствуясь   интересами Армении, Арцаха, нашего дела, мы сохранили незыблемые приоритеты нашего народа. Уважать героев 28 мая - значит оставаться верными своей заветной воле, оставаться верным независимости Арцаха и Армении», - сказал Католикос.
Республика Армения просуществовала всего два года, до 1920 года. 2 декабря В это время войска 11-й Красной Армии вошли в Ереван, и республика была советизирована.