The Washington Times-ում հրապարակել են Ադրբեջանի հայատյաց և ագրեսիվ քաղաքականության մասին հոդվածներ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մայիսի 24-ին ամերիկյան The Washington Times պարբերականի կայքում հրապարակվել է Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի (ANCA) գործադիր տնօրեն Արամ Համփարյանի «Ադրբեջանը կանգնած է խաղաղության ճանապարհին» հոդվածը։ Մայիսի 25-ին ամերիկյան պարբերականը տեղադրել է նաև ամերիկահայ հասարակական գործիչ, մարդու իրավունքների պաշտպան Աննա Աստվածատուրյան-Թերքոթի «Ադրբեջանը ոտնահարում է մարդու իրավունքները» հոդվածը։
Ա․ Համփարյանի հեղինակած հոդվածում նշվում է, որ հայաստանյան կողմը ամբողջությամբ սատարում է Ռոյս-Էնգելի առաջարկած հրադադարի վերահսկման մեխանիզմների ներդրմանը։ «Միայն Ադրբեջանն է, որ արգելափակում է այս խելամիտ միջոցառումները՝ ուղղված թափանցիկության ապահովմանը, մասնավորապես որովհետև վախենում է առերեսվել իր հրադադարի խախտումների համար հաշվետվողականությանը», – նշում է Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի համանախագահը։
Ա․ Համփարյանն ավելացնում է, որ տրամաբանությունը պարզ է․ «միայն հարձակումներ նախաձեռնող կողմը կարող է ընդդիմանալ հրադադարը խախտողին արձանագրող տեխնոլոգիայի կիրառմանը։ Ռոյս-Էնգելի խաղաղության առաջարկի մերժումն Ադրբեջանի կողմից ի ցույց է դնում անպատասխանատվության գագաթնակետը, որը մեծացնում է տարածաշրջանային պատերազմի վտանգը համաշխարհային համավարակի շրջանում»։
Հիշեցնենք, որ 2015թ. հոկտեմբերի 26-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդվարդ Ռոյսը և ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի տարբեր կուսակցությունների 85 անդամ նամակ էին հղել ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքին: Ամերիկացի կոնգրեսականները առաջարկել էին շփման գծի երկայնքով տեղակայել ԵԱՀԿ կողմից դիտարկվող կրակի տեղորոշման ժամանակակից համակարգեր և ձայնային տեղորոշման սարքավորումներ՝ կրակի աղբյուրը որոշելու համար։ Այս առաջարկը քննարկվել է նաև 2016 թ․ ապրիլին Ադրբեջանի նախաձեռնած հարձակումից հետո, սակայն, ի տարբերություն ՀՀ և Արցախի ղեկավարությունների, Ադրբեջանը հրաժարվում է մեխանիզմների ներդրումից։
Ա․ Համփարյանի հոդվածի հրապարակումից մեկ օր անց տեղադրվել է նաև Ա․ Աստվածատուրյանի՝ Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների և հայատյացության քաղաքականության վերաբերյալ հոդվածը։ Պատասխանելով ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի դեսպանի կողմից նույն պարբերականում մայիսի 19-ին հրապարակված քարոզչական նյութին՝ Ա․ Աստվածատուրյանը նշում է, որ ինքը ծնվել է Ադրբեջանում, և Է․ Սումեյմանովը չի ներկայացնում ճշմարտությունը, որովհետև նա բռնապետի (ի նկատի ունի Ադրբեջանի նախագահ Ի․ Ալիևի) խոսափողն է։
«30 տարի առաջ 350,000 հայ էր ապրում Ադրբեջանում, և նրանցից շատերը սպանվել են, խեղվել կամ բռնաբարվել։ Բոլորը վտարվել են (բռնագաղթեցվել)։ Որպես հպարտ ամերիկացի և մեծ Մեյն նահանգի ընտրված պաշտոնյա, ես ապրում և շնչում եմ այս երկրի գաղափարներով, և վճռականորեն մերժում եմ պարոն Սուլեյմանովի աղաղակող ստերը, հակահայկականությունը և անամոթ քարոզչությունը։
Ճշմարտությունն այն է, որ այսօր Ադրբեջանում չկա հայկական մշակույթի որևէ վկայություն՝ պատմության խեղաթյուրման և էթնիկ զտման համակարգված քաղաքականության հետևանքով։ Արցախի ինքնորոշման ժողովրդավարական շարժմանն ի պատասխան ամեն ոք, ում ես գիտեի, եթե չի սպանվել՝ բռնագաղթեցվել է։ Բաքվում իմ պապերի գերեզմանները քանդվել են, ինչպես բոլոր հայկական գերեզմանոցներն Ադրբեջանում։ Իմ հարևանները սպանվել են, իմ հարազատները՝ ծեծվել։ Ես 11 տարեկանում ֆիզիկական բռնության եմ ենթարկվել», – նշել է Ա․ Աստվածատուրյան-Թերքոթը։
Ամերիկահայ մարդու իրավունքների պաշտպանն ավելացրել է, որ Բաքվում մնացած միակ հայկական եկեղեցին Ադրբեջանի իրական դեմքի մասին է հիշեցնում։ Եկեղեցու խաչերը հանվել են, ինչպես նաև վերացվել են այդ խոշտանգված և վանդալիզմի զոհ դարձած կառույցի հայկական բոլոր խորհրդանիշները։
«Հանդուրժամիտ (տոլերանտ) Բաքվի կերպարը հակասության մեջ է մտնում ԱՄՆ պետքարտուղարության զգուշացմանը ցանկացած հայի, անգամ ՀՀ քաղաքացու՝ չայցելելու Ադրբեջան։ 2020 թ․ ԱՄՆ միջազգային կրոնական ազատության հանձնաժողովի հրապարակած նոր զեկույցը խորհուրդ է տալիս Ադրբեջանն ավելացնել պետքարտուղարության դիտարկման ենթակա [երկրների] ցանկ՝ կրոնական ազատությունների պարբերական խախտումների համար», – նշել է ամերկահայ գործիչը։
Ա․ Աստվածատուրյան-Թերքոթը նշում է, որ տարածաշրջանում խաղաղության գլխավոր խոչնդոտը Ադրբեջանն է։ «ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի դեսպանի հոդվածը հուսահատ ջանք է ուշադրությունը շեղելու Ադրբեջանի կողմից շարունակվող լրջագույն մարդու իրավունքների խախտումների Արցախի, Հայաստանի և իր բնակչության նկատմամբ։ Սա Արցախի ժողովրդի համար հերթական հաստատումն է, որ ազատության և ինքնորոշման ուղին որևէ այլընտրանք չունի: Սա պարզ ինքնապահպանում է»։

Статьи “The Washington Times” об армяноненавистнической и агрессивной политике Азербайджана
24 мая на сайте американского издания “The Washington Times” была опубликована статья исполнительного директора Армянского национального комитета Америки (ANCA) Арама Гамбаряна “Азербайджан стоит на пути к миру”. 25 мая американское издание опубликовало статью американского общественного деятеля армянского происхождения, Защитника прав человека Анны Аствацатурян-Теркотт “Азербайджан попирает права человека”.
Как передает «Арменпресс», в статье А. Гамбаряна отмечается, что армянская сторона полностью поддерживает внедрение механизмов контроля за режимом прекращения огня, предложенных Ройсом-Энгелем. Однако Азербайджан блокирует эти разумные меры, направленные на обеспечение прозрачности, поскольку боится нести отчетность за нарушения режима прекращения огня”, - отмечает сопредседатель комиссии “Ай-Дат” США.
А. Гамбарян добавляет, что логика ясна: “Только сторона - инициатор нападений может противостоять применению технологии, фиксирующей нарушителя перемирия. Отказ Азербайджана от предложения механизмов мира со стороны Ройса-Энгеля демонстрирует верх безответственности, который увеличивает риск региональной войны в период мирового кризиса”.
Напомним, что  26 октября 2015 г. председатель Комиссии по внешним связям Палаты представителей Конгресса США Эдвард Ройс и 85 членов различных партий Палаты представителей Конгресса США направили письмо американскому сопредседателю Минской группы ОБСЕ Джеймсу Уорлику. Американские конгрессмены предложили разместить вдоль линии соприкосновения, рассматриваемой ОБСЕ, современные системы для определения источника огня и оборудование для голосового определения источника огня. Это предложение обсуждалось и после инициированного Азербайджаном в апреле 2016 года нападения, однако, в отличие от руководства Армении и Арцаха, Азербайджан отказывается от внедрения этих механизмов.
Спустя день после публикации статьи А. Гамбаряна была размещена также статья Анны Аствацатурян-Теркотт о нарушениях прав человека и политике армянофобии в Азербайджане. Отвечая на пропагандистский материал, опубликованный послом Азербайджана в США 19 мая в том же издании, А. Аствацатурян-Теркотт отмечает, что она родилась в Азербайджане, и Э. Сумейманов не представляет истины, поскольку он является глашатаем диктатора (подразумевается президент Азербайджана И. Алиев).
“30 лет назад в Азербайджане проживало 350 000 армян, и многие из них были убиты, избиты или изнасилованы. Все были насильственно депортированы. Как гордая американка и избранный чиновник от штата Большой Мэн, я живу и дышу идеями этой страны, и решительно отвергаю вопиющую ложь господина Сулейманова, антиармянскую и бесстыдную пропаганду.
Правда в том, что сегодня в Азербайджане вследствие искажения истории и скоординированной политики этнической чистки нет каких-либо свидетельств армянской культуры. В ответ на демократическое движение за самоопределение Арцаха все, кого я знала, если не были убиты, были депортированы. Могилы моих дедов в Баку разгромлены, как и все армянские кладбища в Азербайджане. Мои соседи были убиты, мои родные - избиты. Я в 11 лет подверглась физическому насилию”, - отметила А. Аствацатурян-Теркотт.
Защитник прав человека США добавила, что единственная армянская церковь, оставшаяся в Баку, напоминает о реальном лице Азербайджана. Кресты с церкви были сняты, а также ликвидированы все армянские символы этого истерзанного и ставшего жертвой вандализма сооружения.
“Образ толерантного Баку вступает в противоречие с предупреждением Госдепартамента США, адресованном всем армянам, даже гражданам Республики Армения, не посещать Азербайджан. Новый доклад, опубликованный Комиссией США по международной религиозной свободе в 2020 году, рекомендует добавить Азербайджан в список стран, подлежащих мониторингу Госдепартамента за периодические нарушения свободы вероисповедания”, – отметила американский деятель армянского происхождения.
А. Аствацатурян-Теркотт отмечает, что главным препятствием миру в регионе является именно Азербайджан.