ՏՄՊՊՀ-ն պետական գնումների ոլորտում առանձնացրել է երեք հիմնական խնդիրներ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը պետական գնումների ոլորտում առանձնացրել է երեք հիմնական խնդիրներ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանը՝«ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի 2019 թվականի գործունեության հաշվետվությունը» խորագրով խորհրդարանական լսումներում:
«Պետական գնումների ոլորտում երեք հիմնական խնդիրներ ենք առանձնացրել: Դրանք հիմնականում տեխբնութագրերում առկա սահմանափակումներն են, որոնք շատ հաճախ հանդիպում են: Դրանց մի մասը, կարծում եմ, տեղի է ունենում մասնագիտական ոչ պրոֆեսիոնալիզմի արդյունքում, այլ ոչ թե դիտավորությամբ մրցակցության սահմանափակման արդյունքում: Սակայն մեր կողմից իրականացված վարույթներում պատասխանատվության ենք ենթարկել մի շարք պետական մարմինների՝ հորդորելով հետագայում բացառել նման երևույթը»,-ասաց Գևորգյանը:
Մյուս խնդիրը գնումներում հակամրցակցային համաձայնություններն են, երբ գնումների նթացքում պայմանավորվում են գների շուրջ: «Սա կամ տնտեսավարող սուբյեկտների միջև է տեղի ունենում, կամ տեղի է ունենում համակարգում՝ գնումը կազմակերպող անձի կողմից: Այստեղ սկսել ենք գործընթաց, շուտով կարծում եմ, կհարուցենք այդ ոլորտում անդրանիկ վարույթը»,-ասաց հանձնաժողովի նախագահն ու հույս հայտնեց, որ դա կլինի լավ նախադեպ հետագայում նման երևույթները բացառելու համար:
ՏՄՊՊՀ-ն նախաձեռնել է նաև թվայնացման գործընթաց, որտեղ համակարգը կփորձեն կապակցել գնումների համակարգի հետ, քանի որ տարեկան 5-6 հազար գնում հնարավոր չէ ֆիզիկապես նայել: Համակարգը ավտոմատ կերպով կբացահայտի խնդրահարույց կետերը և կներկայացնի հանձնաժողովին:

ГКЗЭК в сфере государственных закупок выделила три основные проблемы
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении в сфере государственных закупок выделила три основные проблемы.
Как передает «Арменпресс», об этом на парламентских слушаниях сказал председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении Гегам Геворкян в докладе “Отчет о деятельности Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении за 2019 год”.
“В сфере государственных закупок мы выделили три основные проблемы. Это, в основном, ограничения в технических характеристиках, которые очень часто встречаются. Часть из них, думаю, происходит в результате непрофессионализма, а не преднамеренного ограничения конкуренции. Однако в осуществленных нами производствах мы привлекли к ответственности ряд государственных органов, призвав в дальнейшем исключить подобные явления”, - сказал Геворкян.
Другая проблема - антиконкурентные соглашения в закупках, когда в процессе закупок договариваются о ценах. Это происходит либо между хозяйствующими субъектами, либо происходит в системе лицом, организующим закупку. Я думаю, что скоро мы начнем первое производство в этой сфере”, - сказал председатель комиссии и выразил надежду, что это будет хорошим прецедентом для исключения подобных явлений в дальнейшем.
ГКЗЭК инициировала также процесс оцифровки, систему попытаются связать с системой закупок, поскольку 5 - 6 тысяч ежегодных закупок физически невозможно проверить. Система автоматически будет выявлять проблемные пункты, и представлять их комиссии.