ԵԱՏՄ մաքսային արտոնության երկարաձգմամբ նախատեսվում է որոշ ապրանքների գնի միջինը 3 տոկոսով նվազում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում կստանա երրորդ երկրներից ապրանքների ներմուծման արտոնալ մաքսատուրքերի ժամկետի երկարաձգման հնարավորություն: Հայաստանի նախնական հաշվարկներով՝ այս արտոնությունը 1 տարով երկարաձգելու պարագայում որոշ պարենային ապրանքաների և արդյունաբերական նշանակության ապրանքների գինը միջինում կնվազի մոտ 3 տոկոսով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Վարոս Սիմոնյանը՝ ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ներկայացնելով «Հայաստանի Հանրապետության` «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» 2014 թվականի մայիսի 29-ի պայմանագրին միանալու մասին» 2014 թվականի հոկտեմբերի 10-ի պայմանագրում փոփոխություններ կատարելու մասին» արձանագրությունը վավերացնելու մասին ՀՀ օրենքի նախագիծը:
Փոխնախարարը նախ հիշեցրեց, որ Հայաստանը 2014 թվականի հոկտեմբերի 10-ից անդամակցելով Եվրասիական տնտեսական միությանը, ստանձնեց որոշակի պարտավորություններ, միևնույն ժամանակ 2015-ի հունվարի 1-ից 5 տարով ձեռք բերեց նաև ներմուծման արտոնյալ մաքսատուրքեր՝ մի շարք սպառողական և արտադրական նշանակության ապրանքների գծով: Հակառակ պարագայում, մեկ միասնական եվրասիական տարածքի մաքսատուրքերին միանալու հետևանքով,  կարող էին առաջանալ որոշակի դժվարություններ և թանկացումներ: Սակայն արտոնյալ ժամկետն ավարտվեց 2020 թվականի հունվարի 1-ին:
«Իրականացված աշխատանքների արդյունքում 2019 թվականի դեկտեմբերի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի ժամանակ երկրների ղեկավարների առաջին դեմքերի կողմից որոշում կայացվեց, որ ՀՀ-ի արտոնությունները, որոնք ավարտվում էին հունվարի 1-ին, 2020 թվականին ևս 1 տարով երկարեցվեն: Համանման որոշում կայացվեց նաև Ղրղզստանի համար»,-ասաց Սիմոնյանը:
Հայաստանը մինչև սա արտոնություն էր ստացել 930 ապրանքատեսակների մասով: Դրանցից 293-ը 87 ապրանքային խմբին դասվող տրանսպորտային միջոցներն են, որոնք սակայն չեն ընդգրկվել այս արձանագրության փոփոխության մեջ: Այսպիսով արտոնությունների երկարաձգումը մեկ տարով չի ենթադրում, որ տրանսպորտային միջոցները կունենան նույն արտոնությունները: Ընդհանուր առմամբ, 647 ապրանքատեսակի համար ԵԱՏՄ միասնական մաքսային սակագների կիրառումը կհետաձգվի ևս մեկ տարով:
«Այդ ապրանքային խմբերն են ընտանի թռչնի միսը, կարագը, սառեցված խոշոր եղջերավոր անասունի միսը, արևածաղկի ձեթը, մարգարինը: Դրանք սպառողական զամբյուղի ապրանքներն են, սոցիալական և արտադրական նշանակություն ունեցող: Մեր նախնական հաշվարկներով՝ այս արտոնությունը մեկ տարով երկարաձգելու պարագայում որոշ պարենային ապրանքների և արդյունաբերական նշանակության ապրանքների գինը միջինում կնվազի մոտ 3 տոկոսով: Եվ Հայաստանի տնտեսավարողներն առնվազն կտնտեսեն մոտ նախնական հաշվարկով 30 մլն ԱՄՆ դոլար»,-ասաց փոխնախարարը:
Նա նկատեց՝ երկարաձգումը թույլ կտա տնտեսավարողներն այն ռեսուրսը, որը պետք է վճարեին որպես մաքսատուրք՝ արդեն իսկ ավելացված ձևով, ուղղեն իրենց բիզնեսի զարգացմանը՝ այն էլ այս կորոնավիրուսային ծանր պայմաններում: Նախնական հաշվարկով 30 մլն-ից ընդամենը 1.22 տոկոսն էր գնալու պետբյուջե:
Արձանագրությունը տարածվելու է 2020 թվականի հունվարի 1-ից ծագած իրավահարաբերությունների վրա: Այս պահին քննարկումներ են ընթանում, թե ինչ վարչարարություն և ինչ մեխանիզմներ կիրառվեն:
Սիմոնյանը նաև նկատեց, որ երբ դեռ արտոնությունը երկարաձգելու հարցը չկար, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը 2019-ի հոկտեմբերին հրապարակել էր փաստաթուղթ՝ 2020 թվականին հունվարի 1-ից մաքսատուրքերի բարձրացման հետևանքով հնարավոր թանկացումների վերաբերյալ: Վերլուծական աշխատանքները ցույց էին տվել, որ այդ թանկացումները կարող էին տատանվել 0.5-0.6 տոկոսային կետով:  Փոխնախարարը նկատեց, որ մաքսատուրքերի ավելացումը ոչ մեծ ազդեցություն էր ունենում գների թանկացման վրա, քանի որ այդ արտոնյալ 5 տարին տնտեսավարողներին թույլ էր տվել ձևավորվել այնպիսի արտադրություն և արդյունաբերություն, որ ապահովեն ներքին սպառումը, բացի այդ Հայաստանը ազատ առևտրի համաձայնագրեր ունի մի շարք երկրների հետ, որտեղից ներմուծում է անում:

Продление таможенных льгот ЕАЭС предусматривает снижение цен на некоторые товары, в среднем на 3%
Армения в рамках Евразийского экономического союза получит возможность продления срока льготных пошлин на импорт товаров из третьих стран. По предварительным расчетам, в случае продления этой льготы на год, цена некоторых продовольственных товаров и товаров промышленного назначения в среднем снизится примерно на 3%.
Как передает «Арменпресс», об этом сказал замминистра экономики Армении Варос Симонян, представляя на заседании постоянной комиссии НС Армении по вопросам региональной и евразийской интеграции проект Закона О ратификации Протокола о внесении изменений в договор от 10 октября 2014 года “О присоединении Республики Армения к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года”.
Замминистра напомнил, что Армения, вступив в Евразийский экономический союз с 10 октября 2014 года, взяла на себя определенные обязательства, в то же время с 1 января 2015 года на 5 лет приобрела также и льготные импортные пошлины на ряд товаров потребительского и производственного назначения. В противном случае, вследствие присоединения к таможенным пошлинам на едином евразийском пространстве, могли бы возникнуть определенные трудности и подорожания. Однако, срок  льгот закончился 1 января 2020 года.
“На высшем совете ЕАЭС в Санкт-Петербурге 20 декабря 2019 года первыми лицами глав государств было принято решение о продлении льгот Армении еще на 1 год”, - представил Симонян. До этого Армения имела льготы на 930 видов товаров. Из них 293 - транспортные средства, отнесенные к товарной группе 87, которые, однако, не были включены в изменения этого протокола. Таким образом, продление льгот на год не предполагает, что транспортные средства будут иметь те же льготы. В общей сложности применение единых таможенных тарифов ЕАЭС для 647 видов товаров будет отложено еще на год.
“Эти товарные группы - мясо домашней птицы, масло, замороженное мясо крупного рогатого скота, подсолнечное масло, маргарин. Это товары потребительской корзины, имеющие социальное и производственное значение. По нашим предварительным подсчетам, в случае продления этой льготы на год, цена некоторых продовольственных товаров и товаров промышленного назначения в среднем снизится примерно на 3%. Хозяйственники Армении сэкономят, как минимум, 30 млн долларов”, - сказал замминистра.
Он отметил, что продление льгот позволит хозяйствующим субъектам использовать тот ресурс, который они должны были заплатить в качестве таможенной пошлины, уже в добавленной форме, направить на развитие своего бизнеса, причем в этих тяжелых условиях ситуации с коронавирусом. По предварительным подсчетам, из 30 млн в госбюджет пойдут лишь 1,22%.
Протокол будет распространен на правоотношения, возникшие с 1 января 2020 года. На данный момент ведутся обсуждения, какие механизмы и администрирования будут применены.
Симонян также отметил, что пока не было вопроса о продлении льгот, Министерство экономики Армении в октябре 2019 года опубликовало документ о возможном подорожании с 1 января 2020 года вследствие повышения таможенных пошлин. Аналитические работы показали, что эти подорожания могли бы колебаться в пределах 0,5 - 0,6 процентных пунктов. Замминистра отметил, что увеличение таможенных пошлин оказало незначительное влияние на повышение цен, поскольку эти льготные 5 лет позволили хозяйствующим субъектам сформировать такое производство и промышленность, чтобы обеспечить внутреннее потребление, кроме того, Армения имеет соглашения о свободной торговле с рядом стран, из которых она импортирует.