Հայաստանում կերամիկական սպասքի արտադրության ոլորտում կստեղծվի 162 նոր աշխատատեղ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը թույլատրեց «Չերամիզիա ինթերնեշնլ» ընկերությանն օգտվել գերակա ոլորտում իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակում մաքսատուրքից ազատելու արտոնությունից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ընկերությունը զբաղվելու է կերամիկական սպասքի արտադրությամբ (Կոտայքի մարզ)։
Ըստ հիմնավորման, ՍՊԸ-ն արդեն իրականացրել է 2.7 մլրդ դրամի կապիտալ ներդրում, նախատեսում է ևս 759 մլն դրամի ներդրում՝ հումքի ձեռքբերման համար: Ներկայումս առկա է 38 աշխատատեղ, կստեղծվի ևս 162 նոր աշխատատեղ` 150 հազար դրամ միջին աշխատավարձով։
Ծրագրով նախատեսված արտադրանքի ընդհանուր ծավալը կկազմի 1 մլրդ 934 մլն դրամ, որից 96.7 մլն դրամի արտադրանքը կիրացվի ՀՀ տարածքում, 918.6 մլն դրամի արտադրանքը` ԵԱՏՄ այլ անդամ երկրների տարածքում, 918.6 մլն դրամի արտադրանքը` երրորդ երկրների տարածքում: Արտոնություն ստանալու համար ներկայացված ապրանքների արժեքը կազմում է 759 մլն դրամ: Մաքսատուրքի ազատման արտոնությունը կազմում է 38 մլն դրամ: «Չերամիզիա ինթերնեշնլ» ընկերությունը կառավարության որոշմամբ կօգտվի նաև ավելացված արժեքի հարկի գումարների վճարման ժամկետը երեք տարի ժամկետով հետաձգելու արտոնությունից:

В сфере производства керамической посуды в Армении будет создано 162 новых рабочих места
Правительство Армении разрешило компании “Черамизиа Интернешнл” воспользоваться льготой по освобождению от таможенной пошлины в рамках инвестиционной программы, осуществляемой в приоритетной сфере. Как передает Арменпресс, компания должна заниматься производством керамической посуды в Котайкской области.
Согласно обоснованию, ООО уже осуществило капитальные инвестиции в размере 2,7 млрд. драмов, предусматрены инвестиции еще на 759 млн. драмов для приобретения сырья. В настоящее время есть 38 рабочих мест, будет создано еще 162 новых рабочих мест со средней зарплатой 150 000 драмов.
Общий объем продукции, предусмотренной программой, составит 1 млрд 934 млн драмов, из которых продукция на 96.7 млн драмов будет реализована на территории Армении, продукция на 918.6 млн драмов - на территории других стран-членов ЕАЭС, продукция на 918.6 млн драмов - на территории третьих стран. Стоимость товаров представленных для получения льгот составляет 759 млн драмов. Льгота по освобождению от таможенной пошлины составляет 38 млн драмов. Компания “Черамизиа Интернешнл” решением правительства воспользуется также и льготой по отсрочке уплаты налога на добавленную стоимость на три года.