Վարչապետն անդրադարձավ կորոնավիրուսի հետ կապված կեղծ լուրերին և մանիպուլյացիաներին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսային հիվանդության տարածման առաջին օրվանից ՀՀ կառավարությունը որևէ ոչ ստույգ տեղեկատվություն հանրությանը չի փոխանցել: Այդ մասին կառավարության նիստում նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Հանրության շրջանում քննարկվում է, որ կառավարությունը մարդկանց փող է տալիս, որպեսզի նրանք համաձայնեն դառնալ կորոնավիրուսի պացիենտ։ Ու դա ունի կոնկրետ բացատրություն, իբր, միջազգային օգնություն ստանալու համար շատ կարևոր է հիվանդների ու մահերի թիվը», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց վարչապետը՝ ավելացնելով, որ կառավարությունը որևէ մանիպուլյատիվ գործողություն ու տեղեկություն չի փոխանցել հանրությանը։
Գործադիրի ղեկավարն ընդգծեց, որ իրավիճակը շատ ավելի լուրջ է, քան պատկերացնում ենք, պետք է խստագույն միջոցներ ձեռնարկել  և ապահովել կարանտինային պայմաններ՝ առանց կարանտին հայտարարելու։
«Պետական կառավարման մարմիններում առանց դիմակի կարող են լինել միայն այն ժամանակ, երբ աշխատասենյակներում միայնակ են։ Պարետատունն անցնում է աշխատանանքերի ավելի ինտենսիվ ռեժիմի, ոստիկանությունը պետք է անցնի ավելի խիստ հսկողության», - ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ երեկ նկատել է՝ տաքսիների մեջ չեն պահվում հակահամաճարակային կանոնները։
Վարչապետն ընդգծեց, որ այդ առումով պետք է անցնել ավելի խիստ հսկողության, պահել սոցիալական հեռավորություն, իրար հետ շփվելիս պարտադիր հաղորդակցվել՝ դիմակ կրելով:
Վարչապետը կոչ արեց փչացած հեռախոսի մեխանիզմով կեղծ լուրեր չտարածել կորոնավիրուսի մասին։ «Ինձ համար կորոնավիրուսի դեմ պայքարի կա մեկ գերարդյունավետ միջոց՝ անհատական պատասխանատվությունը»,- շեշտեց վարչապետը:

Премьер-министр коснулся ложных слухов и манипуляций, связанных с коронавирусом
С первого же дня распространения коронавируса правительство Армении не представляло общественности ни одной неверной информации.
“В обществе обсуждается, что правительство платит людям, чтобы они соглашались стать пациентами с коронавирусом. И это имеет конкретное объяснение: якобы для получения международной помощи очень важно число больных и смертей”, - сказал премьер, добавив, что правительство не представляло обществу каких-либо манипулятивных действий и неверной информации.
Глава правительства подчеркнул, что ситуация намного серьезнее, чем мы представляем, нужно предпринимать жесткие меры и обеспечивать карантинные условия без объявления карантина.
“В органах государственного управления без маски можно находиться только будучи в кабинетах, в одиночестве. Комендатура переходит на более интенсивный режим работы, полиция должна перейти к более строгому контролю”, - сказал премьер, добавив, что вчера он заметил, что в такси не придерживаются антиэпидемиологических правил.
Премьер-министр подчеркнул, что в этом плане нужно перейти к более строгому контролю, соблюдать социальное расстояние при общении, носить маску.
Премьер-министр призвал не распространять ложных слухов о коронавирусе по механизму “испорченного телефона”. Для меня существует лишь один сверхэффективный способ борьбы с коронавирусом - личная ответственность”, - подчеркнул премьер-министр.