Վարչապետն անդրադարձավ կորոնավիրուսի հետ կապված կեղծ լուրերին և մանիպուլյացիաներին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսային հիվանդության տարածման առաջին օրվանից ՀՀ կառավարությունը որևէ ոչ ստույգ տեղեկատվություն հանրությանը չի փոխանցել: Այդ մասին կառավարության նիստում նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Հանրության շրջանում քննարկվում է, որ կառավարությունը մարդկանց փող է տալիս, որպեսզի նրանք համաձայնեն դառնալ կորոնավիրուսի պացիենտ։ Ու դա ունի կոնկրետ բացատրություն, իբր, միջազգային օգնություն ստանալու համար շատ կարևոր է հիվանդների ու մահերի թիվը», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց վարչապետը՝ ավելացնելով, որ կառավարությունը որևէ մանիպուլյատիվ գործողություն ու տեղեկություն չի փոխանցել հանրությանը։
Գործադիրի ղեկավարն ընդգծեց, որ իրավիճակը շատ ավելի լուրջ է, քան պատկերացնում ենք, պետք է խստագույն միջոցներ ձեռնարկել  և ապահովել կարանտինային պայմաններ՝ առանց կարանտին հայտարարելու։
«Պետական կառավարման մարմիններում առանց դիմակի կարող են լինել միայն այն ժամանակ, երբ աշխատասենյակներում միայնակ են։ Պարետատունն անցնում է աշխատանանքերի ավելի ինտենսիվ ռեժիմի, ոստիկանությունը պետք է անցնի ավելի խիստ հսկողության», - ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ երեկ նկատել է՝ տաքսիների մեջ չեն պահվում հակահամաճարակային կանոնները։
Վարչապետն ընդգծեց, որ այդ առումով պետք է անցնել ավելի խիստ հսկողության, պահել սոցիալական հեռավորություն, իրար հետ շփվելիս պարտադիր հաղորդակցվել՝ դիմակ կրելով:
Վարչապետը կոչ արեց փչացած հեռախոսի մեխանիզմով կեղծ լուրեր չտարածել կորոնավիրուսի մասին։ «Ինձ համար կորոնավիրուսի դեմ պայքարի կա մեկ գերարդյունավետ միջոց՝ անհատական պատասխանատվությունը»,- շեշտեց վարչապետը:

Armenian PM comments on fake news and manipulations over coronavirus
YEREVAN, MAY 21, ARMENPRESS. Since the first day of the spread of the novel coronavirus the Armenian government has not provided any unverified information to the public, Prime Minister Nikol Pashinyan said during today’s Cabinet meeting.
“There are some rumors within the public according to which the government is giving money to the people so that they agree to become a coronavirus patient. And this has a concrete explanation as if in order to get an international aid the number of patients and deaths is very important”, the PM said, adding that the government has not provided any manipulative action and information to the public.
Pashinyan said the situation is much more serious than they think, strict measures must be taken and quarantine conditions should be provided without declaring a quarantine.
“In the public administration bodies not wearing face masks is allowed only when there is one person in office rooms. The Commandant’s Office moves to a more intensive regime of operation, the Police should start a tougher control”, he said, adding that social distance must be maintained.
He also urged not to spread fake news over coronavirus. “For me, there is one, super effective mean to fight the coronavirus, that is the personal responsibility”, Nikol Pashinyan said.