ԵՄ-ն հաստատում է COVID-19 բուժող դեղամիջոց
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության դեղորայքի վերահսկողության գործակալության ղեկավար Գիդո Ռասին ասել է, որ ամերիկյան «Գիլիըդս» ընկերությունը ստացել է «Ռեմդեսիվիր» դեղը որպես COVID-19 բուժող միջոց կիրառելու նախնական արտոնագիր:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «Ամերիկայի ձայն»-ը տեղեկացնում է, որ Եվրոպական դեղամիջոցների գործակալությունը (EMA) արդեն իսկ խորհուրդ է տվել օգտագործել «Ռեմդեսիվիր»-ը՝ թույլ տալով դեղամիջոցը տրամադրել հիվանդներին նախքան դրա լիովին հաստատումը:
ԵՄ օրենսդրությունը թույլ է տալիս դեղամիջոցը վաճառել մեկ տարով դաշինքի տարածքում նախքան անհրաժեշտ բոլոր տվյալների հրապարակումը դրա արդյունավետության և կողմնային ազդեցությունների վերաբերյալ:
Բացի «Ռեմդեսիվիր»-ից, Ռասին նշել է, որ COVID-19- ը բուժող այլ միջոցներից են մոնոկլոնային հակամարմինների վրա հիմնված դեղամիջոցները, որոնք կարող են արգելափակել նոր կորոնավիրուսը:
Վիրուսի բռնկումից հետո աշխարհի մի շարք երկրներում մեծ հետաքրքրություն առաջացավ «Ռեմդեսիվիր»-ի միջոցի նկատմամբ, քանի որ ներկայումս չկան հաստատված այլ բուժումներ կամ պատվաստանյութեր COVID-19- ի դեմ:

ЕС подтверждает информацию о лекарстве против COVID-19
Глава Европейского агентства по лекарственным средствам ЕС Гидо Раси подтвердил, что американская компания “Гилидс” получила предварительную лицензию на применение препарата “Ремдесивир” в качестве лекарственного средства против COVID-19.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на “Голос Америки”, Европейское агентство по лекарственным средствам (EMA) уже рекомендовало применение “Ремдесивира”, позволив предоставить лекарство пациентам для полного подтверждения его характеристики.
Законодательство ЕС позволяет продажу препарата на территории альянса в течение года, до публикации всех необходимых данных об его эффективности и побочных эффектах.
Раси отметил, что помимо “Ремдесивира”, другими средствами лечения COVID-19 являются лекарства на основе моноклональных антител, которые могут заблокировать новый коронавирус.
После вспышки вируса в ряде стран мира возник большой интерес к препарату “Ремдесивир” , поскольку в настоящее время нет других подтвержденных методов лечения или вакцин против COVID-19.