ԱԺ-ն երկարաձգեց մետաղական հանքարդյունաբերության հարցով քննիչ հանձնաժողովի գործունեության ժամկետը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խորհրդարանը երկարաձգեց Մետաղական հանքարդյունաբերության ոլորտում ներդրումային ծրագրերի շրջանակներում գործադիր իշխանության մարմիններին ներկայացված եւ նրանց ընդունած ֆինանսական եւ այլ հաշվետվությունների օրինականությունը, հիմնավորվածությունը եւ արժանահավատությունը ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի գործունեության ժամկետը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հանձնաժողովի գործունեության ժամկետը երկարաձգելու որոշումը մայիսի 12-ի նիստում քվերկությամբ ստացավ 99 «կողմ» ձայն:
Հանձնաժողովը ապրիլի 30-ի փակ նիստում որոշել է՝  հիմք ընդունելով «Ազգային Ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 20-րդ հոդվածի 7-րդ կետը, ինչպես նաեւ համավարակի հիմքով հայտարարված արտակարգ դրության պայմաններում աշխատանքի անհնարինության հանգամանքը, կատարված հարցումների արդյունքում ստացված փաստաթղթերի իրավական հիմքերի ուսումնասիրության անհրաժեշտությունը, երկարաձգել հանձաժողովի լիազորության ժամկետը 3 ամսով:

Парламент Армении продлил срок деятельности следственной комиссии по горнодобывающей промышленности
Парламент продлил срок деятельности следственной комиссии по изучению законности, обоснованности и достоверности представленных органам исполнительной власти и принятых ими финансовых и иных отчетов в рамках инвестиционных программ в сфере металлургической горнодобывающей промышленности. Как передает «Арменпресс», за решение о продлении срока деятельности комиссии на заседании 12 мая проголосовало 99 депутатов.
Комиссия на закрытом заседании 30 апреля, основываясь на п. 7 ст. 20 Конституционного закона Республики Армения “Регламент Национального собрания”, а также на невозможности организации работы в условиях чрезвычайного положения, необходимости изучения правовых основ документов, полученных в результате проведенных опросов, приняла решение продлить срок полномочий комиссии еще на 3 месяца.