Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Հռոմի Պապի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հեռախոսազրույց է ունեցել Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոս Պապի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել կորոնավիրուսի սոցիալ-տնտեսական հետևանքների մեղմման և խոցելի խավերին օգնություն տրամադրելու հարցում Հռոմի Սրբազան եկեղեցու և անձամբ Ֆրանցիսկոս Պապի ջանքերի համար և ներկայացրել համավարակի դեմ ՀՀ կառավարության կողմից ձեռնարկվող քայլերը:
Երկուստեք ընդգծվել է այսօր աշխարհում խաղաղության պահպանման, սպառազինման դադարեցման և ժողովուրդների միջև խաղաղության մշակույթի տարածումն ու խրախուսումը: Այս համատեքստում վարչապետ Փաշինյանը մեծապես կարևորել է Ֆրանցիսկոս Պապի կողմից անցած ամիս կատարած համընդհանուր զինադադարի կոչը, ներկայացնել ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման Հայաստանի հանձնառությունը ու նաև երախտագիտություն հայտնել Նորին Սրբությանը՝ հայ ժողովրդի ու պատմական արդարության կողքին մշտապես կանգնելու համար։
Նորին Սրբությունը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում ընտրվելու երկրորդ տարին լրանալու կապակցությամբ: Նա մեծ գոհունակությամբ ընդգծել է Հռոմի Կաթոլիկ և Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցիների միջև գոյություն ունեցող եղբայրական հարաբերություններն ու անսասան կապը: Հռոմի Սրբազան Քահանայապետը վերահաստատել է իր դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության հարցում:

YEREVAN, MAY 8, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan held a telephone conversation with Pope Francis on May 8, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
The PM thanked for the efforts of the Holy Roman Church and personally Pope Francis aimed at mitigating the social-economic problems resulted by coronavirus and helping the vulnerable people and presented the measures of the Armenian Government aimed at fighting the pandemic.
The sides emphasized the importance of encouraging peace and stop of militarization. In this context PM Pashinyan highlighted the call for universal ceasefire by Pope Francis last month and presented Armenia’s commitment for a peaceful settlement to NK conflict, and also expressed gratitude to His Holiness for standing with the Armenian people and promoting the historical justice.
His Holiness congratulated PM Pashinyan on the 2nd anniversary of assuming the PM’s Office. He expressed great satisfaction over the fraternal and unwavering relations between the Roman Catholic Church and the Armenian Apostolic Church. Pope Francis reaffirmed his position on the Armenian Genocide issue.