Բյուջեի եկամուտներն ավելացել են 43.6%-ով. Փաշինյանը ներկայացնում է կառավարության ծրագրի կատարողականը
Բյուջեի եկամուտներն ավելացել են 43.6%-ով. Փաշինյանը ներկայացնում է
կառավարության ծրագրի կատարողականը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊԵՐՍ: ՀՀ կառավարությանը հեղափոխությունից հետո հաջողվել է  1 տարի 8 ամսում պետական բյուջեի եկամուտներն ավելացնել 43.6 տոկոսով, այդ միջոցներով բիզնեսին է վերադարձվել նաև շուրջ 199 մլրդ դրամի պարտք: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Փաշինյանն այս մասին ասաց ԱԺ-ում՝ Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության ծրագրի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցը ներկայացնելիս:
«2019 թվականը հետհեղափոխական կառավարության գործունեության առաջին լիարժեք տարին էր, և այդ ամբողջական տարին էր, որ պետք է լիարժեք պատկերացում տար մեզ հետհեղափոխական կառավարության և քաղաքական մեծամասնության պոտենցիալի մասին: Ըստ այդմ շատ կարևոր եմ համարում արձանագրել, որ 2019-ին հաջողվել է գրանցել 2008 թվականից ի վեր ամենաբարձր տնտեսական աճի մակարդակը՝ 7,6 տոկոս, որն ամենաբարձրն է ԵԱՏՄ երկրների, հարևան բոլոր երկրների և եվրոպական տարածաշրջանի երկրների համար»,-ասաց Փաշինյանը:
2018-2019 թթ. ընթացքում կառավարությանը հաջողվել է պետական բյուջեի հարկային եկամուտների հայտարարագրման ցուցանիշն ավելացնել է 505 մլրդ դրամով: Սա ավելի քան 1 մլրդ դոլար է: Եվ այս առումով բյուջեի ցուցանիշներն աճել են 43.6 տոկոսով: «Ուզում եմ ընդգծել մինչև հեղափոխական շրջանում իմ արած այն հայտարարությունը, որ պետական բյուջեի եկամուտները 1-2 տարվա ընթացքում պետք է աճեն 30-35 տոկոսով: Ըստ էության 1 տարի 8 ամսվա ընթացքում մեզ հաջողվել է պետական բյուջեի եկամուտները ավելացնել 43.6 տոկոսով»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը նաև ներկայացրեց, թե այդ միջոցներն ինչպես են օգտագործվել: Օրինակ 199.1 մլրդ դրամով նվազեցվել է հարկ վճարողների հանդեպ նախկինում ունեցած պարտավորությունները: Նա նշեց՝ դե ֆակտո լուծվել է տասնամյակներով Հայաստանում քննարկման առարկա դարձած գերավճարների հարցը, այսինքն՝ շուրջ 199 մլրդ դրամ պարտք վերադարձվել է բիզնեսին: «Ընդ որում դրանից 40 մլրդը պարտքերն են, որոնք 2017-ին ընդունված հարկային օրենսգրքի փոփոխություններով ըստ էության դասակարգվել էին որպես 3-րդ սորտի պարտք, այսինքն՝ այդտեղ կար ակնարկ, որ պետությունը ըստ էության հրաժարվում է այս պարտքից: Բայց մենք, հաշվի առնելով նաև բյուջեի եկամուտների գերակատարումը, համարեցինք, որ դա տնտեսական ակտիվացման լավ խթան կլինի և որոշեցինք այդ պարտքը վերադարձնել: Իսկ մնացած 306 մլրդ դրամը ավելացել է պետական բյուջեի հարկային եկամուտներում, ինչը օգտագործվել է կոնկրետ նպատակների համար՝ և կապիտալ ներդրումներ, և աշխատավարձերի, թոշակների, նպաստների բարձրացումներ»,-ասաց նա:
Վարչապետը նշեց նաև, որ 2019-ին տնտեսական աճը ուղեկցվել է տնտեսության ճյուղային կառուցվածքի բարելավմամբ, ցածր գնաճով, ֆինանսական կայուն ցուցանիշներով: Փաշինյանն ամենակարևոր արդյունքներից մեկն այն համարեց, որ մշակող արդյունաբերությունում աճը 2019-ին կազմել է 12 տոկոս, 2008 թվականից հետո առաջին անգամ ՀՆԱ կառուցվածքում մշակող արդյունաբերությունը (առանց հանքարդյունաբերության) դարձել է տնտեսության առաջատար ճյուղը: Հայաստանից ապրանքների և ծառայությունների արտահանումը 2019-ին աճել է 10.3 տոկոսով, արտահանման էական աճ է արձանագրվել կոնյակի, մրգային գինիների, խաղողի գինու, բուսական ծագման արտադրանքի ապրանքախմբերում: Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտում 2019-ին գրանցվել է շրջանառության շուրջ 30 տոկոս աճ, որը ներառում է համակարգչային ծրագրավորման, ինչպես նաև էլեկտրոնիկայի, միկրոէլեկտրոնիկայի և այլ բարձր տեխնոլոգիական ուղղություններ: Աճել է միջին տեխնոլոգիատար ապրանքների արտահանումը՝ 26.9 տոկոսով, իսկ բարձր տեխնոլոգիատար ապրանքների արտահանումը՝ 13.3 տոկոսով: 2019 թվականի հունվար-սեպտեմբերին օտարերկրյա ներդրումների ներհոսքը կազմել է 2.2 մլրդ դոլար, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ ավելի է 465 մլն դոլարով կամ 27.2 տոկոսով, իսկ 2017 թվականի համեմատ  635 մլն դոլարով կամ 41.3 տոկոսով:

Доходы бюджета увеличились на 43,6%: Пашинян представил выполнение программы правительства
После революции правительству Армении удалось за год и 8 месяцев увеличить доходы госбюджета на 43,6%, из этих средств бизнесу были возвращены долги в размере 199 млрд драмов. Как передает «Арменпресс», об этом Пашинян сказал в НС, представляя доклад о ходе выполнения программы правительства Армении и о результатах программы.
“В соответствии с этим я считаю очень важным констатировать, что в 2019 году удалось зафиксировать самый высокий с 2008 года уровень экономического роста - 7,6%, что является самым высоким для стран ЕАЭС, всех соседних стран и стран Европейского региона”, - сказал Пашинян.
В 2018 - 2019 гг.  правительству удалось увеличить показатель налоговых доходов государственного бюджета на 505 млрд драмов. Это более $ 1 млрд. И в этом плане показатели бюджета выросли на 43,6%. “Хочу подчеркнуть заявление, сделанное мною в революционный период, что доходы госбюджета в течение 1 - 2 лет должны расти на 30 – 35%. По сути, за год и 8 месяцев нам удалось увеличить доходы госбюджета на 43,6%”, - сказал Пашинян.
Премьер-министр также представил, как были использованы эти средства. Он отметил, что де-факто решен вопрос сверхвыплат, десятилетиями бывших предметом обсуждений в Армении, то есть, бизнесу было возвращено около 199 млрд драмов долга. “При этом 40 млрд из них - долги, которые в соответствии с принятыми в 2017 году изменениями в Налоговом кодексе были классифицированы как долг 3-го сорта, то есть там был намек на то, что государство, по сути, отказывается от этого долга. Но мы, учитывая также и перевыполнение доходов бюджета, посчитали, что это будет хорошим стимулом для экономической активизации и решили вернуть этот долг. А остальные 306 млрд драмов увеличились в налоговых доходах госбюджета, что использовалось для конкретных целей: и капитальные инвестиции, и повышение зарплат, пенсий, пособий”, - сказал он.
Премьер-министр также отметил, что в 2019 году экономический рост сопровождался улучшением отраслевой структуры экономики, низкой инфляцией, стабильными финансовыми показателями. Одним из самых важных результатов Пашинян назвал то, что рост в обрабатывающей промышленности в 2019 году составил 12%, впервые с 2008 года обрабатывающая промышленность (без горнорудной промышленности) в структуре ВВП стала ведущей отраслью экономики. Экспорт товаров и услуг из Армении в 2019 году вырос на 10,3%, существенный рост экспорта зафиксирован в товарных группах коньяка, фруктовых вин, виноградных вин, продукции растительного происхождения. В сфере высокотехнологичной промышленности в 2019 году зафиксирован рост оборота на 30%, который включает в себя компьютерное программирование, а также электронику, микроэлектронику и другие высокотехнологичные направления. Показатель роста экспорта среднетехнологичных товаров - 26,9%, а экспорта высокотехнологичных товаров - 13,3%. В январе - сентябре 2019 года приток иностранных инвестиций составил $ 2,2 млрд, что по сравнению с тем же периодом прошлого года больше на $ 465 млн, или на 27,2%, а по сравнению с 2017 годом на $ 635 млн, или на 41,3%.