Հայաստանը և Գերմանիան կփոխանակեն վարակի դեմ պայքարում փորձը. ԱԳ նախարարների հեռախոսազրույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական կողմի նախաձեռնությամբ ապրիլի 28-ին կայացել է ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և ԳԴՀ արտաքին գործերի նախարար Հայկո Մաասի հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից։
«Հայաստանի և Գերմանիայի ԱԳ նախարարներն անդրադարձան նոր տիպի կորոնավիրուսի տարածմամբ պայմանավորված իրավիճակին և վերջինիս դեմ պայքարի շրջանակներում ազգային մակարդակներում իրականացվող ծրագրերին: Այդ համատեքստում Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարն իր գերմանացի գործընկերոջը ներկայացրեց ՀՀ կառավարության կողմից համավարակի հետագա տարածման կանխարգելման և բնականոն կյանքի աստիճանաբար վերականգնման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը:
Երկուստեք կարևորվեց համավարակով պայմանավորված սոցիալ-տնտեսական հետևանքների հաղթահարման և վերականգնման ծրագրերի կարևորությունը՝ տնտեսական ճգնաժամը կանխելու և միջազգային համագործակցության համատեքստում: ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն արժևորեց գերմանական կողմի նախաձեռնությունը՝ սատարելու Հայաստանին  փորձի փոխանակմամբ:
Զրուցակիցները հանգամանալից մտքեր փոխանակեցին երկկողմ օրակարգային հարցերի, բազմակողմ հարթակներում երկու պետությունների միջև արդյունավետ համագործակցության շուրջ: Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծեց իր պատրաստակամությունը ձեռնարկելու գործնական քայլեր երկկողմ օրակարգի ընդգրկունության, այդ թվում՝ քաղաքական, առևտրատնտեսական, գիտակրթական և այլ ոլորտներում երկխոսության դինամիկայի պահպանման և խորացման ուղղությամբ:
Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության համատեքստում արտգործնախարարներն անդրադարձան ԵՄ-ում Գերմանիայի նախագահությանը: Նախարար Մնացականյանն առանձնահատուկ կարևորեց Արևելյան գործընկերության հարթակը ԵՄ և ԵՄ անդամ երկրների հետ գործընկերության խորացման, ինչպես նաև ազգային մակարդակով իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների առաջմղման առումով: ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը շեշտեց Հայաստանի հանձնառությունը՝ շարունակելու ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացումն անգամ համավարակով պայմանավորված բարդ ժամանակահատվածում:
Զոհրաբ Մնացականյանը և Հայկո Մաասն անդրադարձ կատարեցին նաև տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի մի շարք հրատապ հարցերի: ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո ընթացող ղարաբաղյան խաղաղ գործընթացի վերաբերյալ հայկական կողմի սկզբունքային դիրքորոշումն ու մոտեցումները և կարևորեց առողջապահական գլոբալ ճգնաժամի ժամանակաշրջանում հրադադարի խստիվ պահպանումը:
Այս համատեքստում երկուստեք ընդգծվեց ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի գլոբալ հրադադարի կոչին հետևելու անհրաժեշտությունը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Армения и Германия обменяются опытом в сфере борьбы с коронавирусом
По инициативе армянской стороны 28 апреля состоялся телефонный разговор между министром иностранных дел Армении Зограбом Мнацаканяном и министром иностранных дел Германии Хайко Маасом.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, стороны отметили важность восстановительных программ и мероприятий по преодолению социально-экономических последствий пандемии и предотвращению экономического кризиса в контексте международного сотрудничества. Министр Мнацаканян высоко оценил инициативу Германии по оказанию поддержки Армении посредством необходимого обмена опытом.
Собеседники обменялись мнениями по двусторонним вопросам, эффективному сотрудничеством между двумя странами на многосторонних площадках. Министр иностранных дел Армении подчеркнул готовность предпринять практические шаги для расширения сферы двусторонней повестки, в том числе сохранения динамики диалога в политической, экономической, научной, образовательной и других сферах.
В контексте партнерства Армения-ЕС главы внешнеполитических ведомств коснулись председательства Германии в ЕС. Министр иностранных дел Армении придал особое значение платформе Восточного партнерства с точки зрения углубления партнерства с Евросоюзом и государствами-членами ЕС, а также продвижения демократических реформ, проводимых на национальном уровне.
Министр иностранных дел Зограб Мнацаканян подчеркнул готовность Армении продолжать осуществление демократических реформ даже в этот трудный период, вызванный инфекцией.
Зограб Мнацаканян и Хайко Маас также затронули ряд актуальных вопросов региональной и международной повестки дня. Министр иностранных дел Армении представил принципиальную позицию и подходы армянской стороны по карабахскому мирному процессу под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ и призвал к строгому соблюдению прекращения огня во время глобального кризиса.
В этом контексте обе стороны подчеркнули необходимость следовать призыву генерального секретаря ООН к глобальному прекращению огня.