ՀԷԿ-երի, ՋԷԿ-երի սեփականատերերի մասին ինֆորմացիան կդառնա թափանցիկ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբղջությամբ ընդունեց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Բաբկեն Թունյանի և Արտակ Մանուկյանի ներկայացրած օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է էներգետիկայի բնագավառում արտադրություն իրականացնողների իրական բաժնետերերի վերաբերյալ տեղեկատվությունը դարձնել թափանցիկ՝ ըստ էության բացահայտելով իրական սեփականատերերին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Էներգետիկայի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը ԱԺ նիստում ստացավ 103 «կողմ» ձայն:
Առաջարկվող նախագծի ընդունման դեպքում էլեկտրաէներգիայի արտադրություն իրականացնող ընկերություններում 10 տոկոսից ավելի մասնաբաժին ունեցող անձանց վերաբերյալ տեղեկությունները կդառնան թափանցիկ, կլինի իրական սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկություններ բովանդակող քաղվածք: Կարգավորումն ուժի մեջ է մտնում հունվարի 1-ից:

Информация о владельцах ГЭС, ТЭС станет прозрачной
Национальное собрание Республики Армения во втором чтении и полностью приняло представленный депутатами фракции “Мой шаг” Бабкеном Туняном и Артаком Манукяном законопроект, которым предлагается информацию о реальных акционерах в сфере энергетики сделать прозрачной, раскрывая имена реальных собственников.
Как передает «Арменпресс», проект закона О внесении дополнений в Закон Республики Армения “Об энергетике” получил 103 голоса “за”.
В случае принятия предлагаемого проекта информация о лицах, владеющих более 10% акций в компаниях, осуществляющих производство электроэнергии, станет прозрачной, будут выписки, содержащие сведения о реальных владельцах.