Փաշինյանը շնորհավորել է անկախ և ժողովրդավար Արցախի ժողովրդին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Արցախի ժողովրդին` ընտրությունների ավարտին հասցնելու կապակցությամբ՝ նշելով, որ Հայաստանը շարունակում է Արցախի հետ սերտ համագործակցությանը` ընդհանուր նպատակներին հասնելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Փաշինյանը գրել է «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում։
«Ես շնորհավորում եմ անկախ և ժողովրդավարական Արցախի ժողովրդին` ընտրություններն ամբողջականացնելու առիթով: Նրանք իշխանություններին լիազորել են էլ ավելի ամրապնդել Արցախի անվտանգությունը և ներկայացնել այն խաղաղ գործընթացում։ Մենք շարունակում ենք Արցախի հետ մեր սերտ համագործակցությունը՝ մեր ընդհանուր նպատակներին հասնելու համար»,- գրել է Փաշինյանը։
Ապրիլի 14-ին Արցախի Հանրապետության նախագահահական ընտրությունների երկրորդ փուլի նախնական արդյունքներով` 88% ձայնով նախագահ է ընտրվել Արայիկ Հարությունյանը։ Նախագահի մյուս թեկնածու Մասիս Մայիլյանը ստացել է 12% ձայն։

Пашинян поздравил народ независимого и демократического Арцаха
Премьер-министр Армении Никол Пашинян поздравил народ Арцаха с завершением выборов, отметив, что Армения продолжает тесное сотрудничество с Арцахом для достижения общих целей. Как передает «Арменпресс», об этом Пашинян написал в своем микроблоге в Twitter.
“Я поздравляю народ независимого и демократического Арцаха с окончанием президентских выборов. Они уполномочили власти еще больше укрепить безопасность Арцаха и представить ее в мирном процессе. Мы продолжаем наше тесное сотрудничество с Арцахом для достижения наших общих целей”, - написал Пашинян.
14 апреля по предварительным результатам второго тура президентских выборов Республики Арцах, набрав 88% голосов, президентом избран Араик Арутюнян. Другой кандидат в президенты Масис Маилян набрал 12% голосов.