«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Հայաստանն ավելացրել է կոնյակի արտահանման ծավալները
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Գինեգործական արտադրանքից կոնյակարտադրության զարգացումը շատ կարեւոր է մեր երկրի համար՝ ելնելով դրա շղթայական արդյունքներից (չմոռանանք առաջնային օղակները գյուղատնտեսության բնագավառում): Դրա համար էլ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը մանրամասն ուսումնասիրել է այս ոգելիցի շուկան՝ տարեկան ինչքան կոնյակ է արտադրվում, իրացվում, ներմուծվում ու արտահանվում: Վերջինիս մասով դրական շարժն ակնհայտ է:
2018 թ․ 35 ընկերության կողմից արտահանվել է շուրջ 11 մլն լիտր կոնյակ (100% սպ.): Իսկ 2019 թ․ հունվարի 1-ից մինչեւ  2019 թ․  հոկտեմբերի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում 38 ընկերության կողմից արտահանվել է շուրջ 12 մլն լիտր կոնյակ (100% սպ.): 2018 թ․  Հայաստանից կոնյակի 88 տոկոսն արտահանվել է Ռուսաստան, 7 տոկոսը՝  Ուկրաինա, 3 տոկոսը՝ Բելառուս: 2019 թ․  առաջին տասը ամիսներին կոնյակի 89 տոկոսն արտահանվել է Ռուսաստան, իսկ Ուկրաինայի եւ Բելառուսի մասնաբաժինները կոնյակի արտահանման մեջ կազմում են համապատասխանաբար՝ 5 եւ 4 տոկոս։ Համեմատելով 2018 եւ 2019 թթ․ առաջին տասը ամիսների ընթացքում արտահանված կոնյակի ծավալները՝ որպես դրական փոփոխություն կարող ենք փաստել, որ 2019 թ․ առաջին տասը ամիսների ընթացքում 2018 թ․  նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ կոնյակի արտահանման ծավալները աճել են 37 տոկոսով:  2019 թ. առաջին 10 ամիսներին զգալիորեն ավելացել են կոնյակի արտահանման ծավալները` գերազանցելով 2018 թ. ամբողջ տարվա ցուցանիշը: Ընդ որում, 2019 թ. ավելացել է նաեւ կոնյակ արտահանող ընկերությունների թվաքանակը` 33-ից հասնելով 38-ի:

Газета “Айастани Анрапетутюн”: Армения увеличила объемы экспорта коньяка
Развитие производства коньяка из винодельческой продукции очень важно для нашей страны, исходя из составляющих его цепочки (не будем забывать и о первичных звеньях в сфере сельского хозяйства). Поэтому Государственная комиссия по защите экономической конкуренции детально изучила этот рынок - сколько коньяка ежегодно производится, сколько реализуется, сколько импортируется и экспортируется.
В 2018 году 35 компаний экспортировали около 11 млн литров коньяка. А в период с 1 января 2019 года по 31 октября 2019 года 38 компаний экспортировали около 12 млн литров коньяка. В 2018 году 88% коньяка из Армении было экспортировано в Россию, 7%  - в Украину, 3% - в Беларусь. За первые десять месяцев 2019 года 89% коньяка было экспортировано в Россию, а доля Украины и Белоруссии в экспорте коньяка составляет 5% и 4% соответственно. Сравнивая объемы экспорта коньяка за первые десять месяцев 2018 и 2019 гг., в качестве положительного изменения можем констатировать то, что за первые десять месяцев 2019 г. объемы экспорта коньяка по сравнению с тем же периодом 2018 г. выросли на 37%. В 2019 году, за первые 10 месяцев, значительно увеличились объемы экспорта коньяка, превысив показатель 2018 года.  В 2019 году  увеличилось и число компаний, экспортирующих коньяк, с 33 до 38.