Արցախում կորոնավիրուս արձանագրած Միրիկ գյուղն ինքնամեկուսացվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության տրամադրած տեղեկատվության համաձայն՝ նոր կորոնավիրուսով վարակված Միրիկ գյուղի բնակչի հետ հնարավոր շփում ունեցած քաղաքացիների թիվը 20 է, սակայն գյուղի բնակիչներն, ապահովության նկատառումներից ելնելով, ամբողջությամբ ինքնամեկուսացվել են:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Արցախի տեղեկատվական շտաբը։
«Վարակված քաղաքացու առողջական վիճակը գնահատվում է կայուն, ներկա պահին անհանգստացնող բան չկա: Առողջապահության նախարարությունից ինքնամեկուսացված քաղաքացիների վերաբերյալ հաղորդում են, որ նրանցից որևէ մեկը վարակին հատուկ ախտանիշներ չունի, նրանց առողջական վիճակը շուրջօրյա վերահսկվում է բժիշկների կողմից: «Համաճարակաբանության և հիգիենայի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից Միրիկ գյուղի բնակիչներին ախտահանիչ նյութեր և հիգենիայի պարագաներ է բաժանվել: Առողջապահության նախարարությունից միաժամանակ տեղեկացնում են, որ այս պահին բուժհաստատություններում Միրիկ գյուղի կամ մեկ այլ դեպքով մեկուսացված քաղաքացիներ չկան»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Արցախի տեղեկատվական շտաբը կրկին կոչ է անում հետևել պաշտոնական լրահոսին, որը ներկայացվում է Արցախի Հանրապետությունում ձևավորված նոր կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի տեղեկատվական շտաբի միջոցով:

В Арцахе зафиксирован один случай заражения коронавирусом: село Мирик самоизолировано
Согласно информации, предоставленной Министерством здравоохранения Республики Арцах, число граждан, имевших возможные контакты с жителем села Мирик, зараженного новым коронавирусом, составляет 20, однако жители села, исходя из соображений безопасности, полностью самоизолировались.
“Состояние здоровья инфицированного гражданина оценивается как стабильное, на данный момент нет ничего тревожащего. Из Министерства здравоохранения Республики Арцах сообщают, что не у кого из них нет особых симптомов инфекции, их состояние здоровья круглосуточно контролируется врачами. ГНКО “Центр эпидемиологии и гигиены” раздало жителям села Мирик дезинфекционные материалы и принадлежности гигиены. Из Минздрава также сообщают, что на данный момент в медучреждениях нет изолированных граждан из села Мирик или из других сел”, - говорится в сообщении штаба.
Информационный штаб Арцаха вновь призывает следить лишь за официальной информацией, представленной посредством Информационного штаба межведомственной комиссии, координирующей работы по предотвращению распространения нового коронавируса, сформированной в Республике Арцах.