«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ․ Հայկական կոնյակը՝ հայկական սպիրտից...
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հաշվի առնելով կոնյակի խոշոր գործարաններից մեկի (մի քանիսի՝ թեկուզ)  խաղողի մթերման ծավալները եւ այն ծավալները, թե Հայաստանն ինչքան խաղող է արտադրում, խզում չի՞ առաջանում: Ուզում եմ ասել, այդ դեպքում մյուս տնտեսվարողները ինչի՞ց են կոնյակ արտադրում: Հայկական կոնյակի հարգը հաշվի առնելով՝ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գեւորգյանին առիթով փոխանցեցի դիտարկումս:
Բանն այն է, որ կոնյակի շրջանառության ոլորտի իրավակարգավորումներով հստակ ամրագրված է, որ հայկական կոնյակը պատրաստվում է 3 տարվանից ոչ պակաս հասունացած հայկական կոնյակի սպիրտներից, իսկ հայկական կոնյակի սպիրտն իր հերթին ստացվում է Հայաստանի եւ Արցախի տարածքներում աճեցրած խաղողի հատուկ սորտերից ստացված գինենյութերից:
Որոշեցի հասկանալ, թե ինչ է կատարվում իրականում՝ թիրախում կրկին հայկական կոնյակի համբավի պաշտպանությունը նկատի ունենալով: Խնդրի էությունն ընկալելու համար առանձնակի կարեւորություն ստացավ Հայաստան ներմուծված կոնյակի սպիրտի կառուցվածքը: Դիմեցինք ՏՄՊՊՀ-ին: Ու չնայած այն հանգամանքին, որ կոնյակի շրջանառության ոլորտի ապրանքային շուկաներում չէր ներառվել ներմուծված կոնյակը, այդուհանդերձ, հանձնաժողովի կողմից դիտարկվել էր նաեւ ներմուծված կոնյակի կառուցվածքը:

Газета “Айастани Анрапетутюн”: Армянский коньяк из армянского спирта
“Не возникает ли разрыв при учете объемов закупок винограда одним из крупных коньячных заводов (хотя бы и нескольких) и объемов производства винограда в Армении? Хочу понять, в таком случае из чего производят коньяк другие хозяйствующие субъекты? Учитывая востребованность армянского коньяка, я передал председателю Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Гегаму Геворкяну свое наблюдение.
Дело в том, что в правопорядках сферы оборота коньяка четко закреплено, что армянский коньяк изготовляется из армянских коньячных спиртов зрелостью не менее 3 лет, а армянский коньячный спирт, в свою очередь, получается из виноматериалов из специальных сортов винограда, выращенных на территории Армении и Арцаха.
Я решил понять, что происходит на самом деле, имея в виду защиту репутации армянского коньяка. Для понимания сути проблемы особую важность имеет структура импортированного в Армению коньячного спирта. Обратились в ГКЗЭК. И несмотря на то, что на товарных рынках сферы оборота коньяка импортированный коньяк не был указан, тем не менее, комиссия рассмотрела структуру ввезенного коньяка.