ԿԳՄՍ նախարարությունը աջակցություն է տրամադրելու տարեց և միայնակ արվեստագետներին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսի տարածման ժամանակաշրջանում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունն իրականացնում է բազմաթիվ և բազմաբնույթ ծրագրեր՝ չմոռանալով նաև տարեցների մասին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  ապրիլի 7-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանն ասաց, որ ճգնաժամային իրավիճակում պատրաստում են տարեց և միայնակ ստեղծագործողների ցանկը՝ նրանց աջակցելու նպատակով:
«Արդեն իսկ ձևավորել ենք կամավորների խմբեր: ՀՀ առողջապահության նախարարությունը մեզ է տրամադրել համապատասխան բժշկական  պարագաներ, որոնք կանխարգելում են ցանկացած վարակի փոխանցումը: Մեր կամավորներն այցելում են ավագ սերնդի վաստակաշատ, պատկառելի արվեստագետներին և աջակցում են՝ դեղերի ձեռք բերումից սկսած մինչև  կենցաղային անհրաժեշտ պարագաներ տրամադրելով:
Այժմ բանակցում ենք նաև հովանավորների հետ, որպեսզի այս աջակցությունը նաև այլ ձևաչափ ստանա»,-ընդգծեց փոխնախարարը:

Министерство НОКС предоставит помощь пожилым и одиноким деятелям искусства
В течение эпидемии коронавируса Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении осуществляет многочисленные и разнообразные программы, не забывая также и о пожилых людях.
Как передает «Арменпресс», на встрече с журналистами 7 апреля рассказал заместитель министра  Ара Хзмалян представив, что они готовят список пожилых и одиноких деятелей искусства для оказанния им содействия.
“Мы уже сформировали группы волонтеров. Министерство здравоохранения Армении предоставило нам соответствующие медицинские принадлежности, которые предотвращают передачу любой инфекции. Наши волонтеры посещают заслуженных, почитаемых деятелей искусства старшего поколения и помогают им, начиная с приобретения лекарств и заканчивая предоставлением необходимых бытовых принадлежностей.
Сейчас мы ведем переговоры и со спонсорами, чтобы эта поддержка получила и другой формат”, - подчеркнул замминистра.
По положению на 11:00 7-го апреля в Армении зарегистрировано 853 подтвержденных случаев коронавируса, число выздоровевших – 87, погибли 8 человек.