Հայաստանցի ինժեներները վերանորոգել են թոքերի արհեստական օդափոխման ևս 7 համակարգ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թոքերի արհեստական օդափոխման ևս 7 համակարգեր այս օրերին հայաստանցի ինժեներների ջանքերի շնորհիվ վերանորոգվել են և պատրաստ են շահագործման։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղեկացրել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը։
«Այս սարքերից յուրաքանչյուրը կարող է մարդկային բազմաթիվ կյանքեր փրկել։
Մեր կոչին արձագանքած հարյուրավոր կազմակերպություններին և անհատներին հայտնում եմ, որ իրենց առաջարկները ուսումնասիրման և դասակարգման ընթացքում են։
Այս և այլ հարցերի մասին ավելի մանրամասն կխոսեմ առաջիկա ասուլիսի ընթացքում»,- գրել է նախարարը։
Նոր կորոնավիրուսային վարակի (COVID-19) տարածման կանխարգելման նպատակով առողջապահական համակարգին աջակցություն ցուցաբերելու համար ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը հայտարարել է թոքերի օդափոխման սարքերի նախագծման, իրականացման, ամբողջական կամ մասնակի արտադրության գաղափարների և առաջարկների հավաքագրման մասին:

Армянские  инженеры восстановили еще 7 аппаратов ИВЛ
Благодаря усилиям армянских инженеров на днях отремонтированы и готовы к работе еще 7 систем искусственной вентиляции легких.
Как  передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook сообщил министр высоких технологий РА Акоп Аршакян.
«Каждое из этих устройств может спасти много жизней.
Я хотел бы сообщить сотням организаций и частных лиц, которые откликнулись на наш призыв, что их предложения изучаются и классифицируются.
Об этих и других вопросах я расскажу более подробно на предстоящей пресс-конференции», - написал министр.
В целях поддержки системы здравоохранения для предотвращения распространения новой коронавирусной инфекции (COVID-19) Министерство высоких технологий Республики Армения объявило о разработке, реализации и сборе идей и предложений по внедрению и внедрению устройств ИВЛ.