Գնդակահարել. Ֆիլիպինների նախագահը չի հանդուրժելու կարանտինը խախտողներին. Reuters
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆիլիպինների նախագահ Ռոդրիգո Դուտերտեն հայտարարել է, որ կարանտինի ռեժիմը խախտողները, որոնք խնդիրներ կառաջացնեն, կարող են գնդակահարվել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «Reuters»-ը տեղեկացնում է, որ նա իր մտահոգությունն է հայտնել բժիշկների նկատմամբ բացասական վերաբերմունքի առնչությամբ՝ նշելով, որ այն լուրջ հանցագործություն է և չի հանդուրժվելու:
Հեռուստատեսային ուղերձում Դուտերտեն ասել է, որ կենսական նշանակություն ունի բոլորի համագործակցությունն ու տնային կարանտինի կանոններին հետևելը: Իշխանությունները փորձում են դանդաղեցնել վարակի տարածումը և երկրի փխրուն առողջապահական համակարգը փրկել գերծանրաբեռնվածությունից:
«Իրավիճակը դառնում է ավելի վատ: Եվս մեկ անգամ ներկայացնում եմ խնդրի լրջությունը, դուք պետք է ականջալուր լինեք: Իմ հրամանն է ոստիկանությանն ու զինված ուժերին, եթե կան խնդիրներ՝ դիմադրելու, ձեր կյանքը վտանգելու դեպքեր, ապա գնդակահարեք նրանց»,-ասել է նախագահը:

YEREVAN, APRIL 2, ARMENPRESS. Philippine President Rodrigo Duterte announced that those who will violate the coronavirus lockdown measures could be shot for causing trouble, Reuters reports.
The President said abuse of medical workers was a serious crime that would not be tolerated.
In a televised address, Duterte said it was vital everyone cooperates and follows home quarantine measures, as authorities try to slow the contagion and spare the country’s fragile health system from being overwhelmed.
“It is getting worse. So once again I’m telling you the seriousness of the problem and that you must listen,” Duterte said, adding: “My orders to the police and military ... if there is trouble and there’s an occasion that they fight back and your lives are in danger, shoot them dead.”