ԱՄՆ-ում ամենուր բացվում են ժամանակավոր հոսպիտալներ. Ամերիկայի ձայն
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նյու Յորքը շարունակում է պայքարել կորոնավիրուսի համաճարակի դեմ:  Քաղաքային իշխանությունները շատ վայրերում բացում են վրանային հիվանդանոցներ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է «Ամերիկայի ձայն»-ը:
Նյու Յորքի Քվինս թաղամասի «Էլմհարսթ» հիվանդանոցը հայտնվել է քաղաքում կորոնավիրուսի համաճարակի էպիկենտրոնում: Այստեղ մեծ թվով հիվանդներ կան: Վերջիններիս սպասարկելու համար հիվանդանոցին կից բացվել են վրանային բուժօգնության կետեր:
Նմանատիպ իրավիճակ է տիրում նաև Բրուքլինի հիվանդանոցում, որը ևս պետական բուժհաստատություն է: Բոլոր բժշկական կենտրոնները մարդաշատ են, ամենուրեք լսվում է անցնող շտապ օգնության ավտոմեքենաների շչակների ձայնը:
Այժմ Միացյալ Նահանգներում ընթանում է հարյուրավոր ժամանակավոր հիվանդանոցների կառուցման գործընթաց՝ կորոնավիրուսի համաճարակին դիմակայելու համար: ԱՄՆ-ում կորոնավիրուսով հաստատված դեպքերի թիվն անցել է 200 հազարից: Կորոնավիրուսից մահացել է շուրջ 4300 մարդ: Այս թիվը գերազանցել է ընդհանուր մահացածների թիվը Չինաստանում, որտեղ սկսվել էր համաճարակը:
ԱՄՆ պաշտոնական աղբյուրները նշում են, որ մահերի թիվը կարող է լինել անհամեմատ ավելի մեծ՝ 100 մինչև 200 հազար մարդ:
Հաշվի առնելով այս զարգացումները` ամերիկյան բանակի ինժեներական ստորաբաժանումները ձեռնարկել են ժամանակավոր հիվանդանոցների ստեղծման գործընթաց՝ բազմաթիվ կենտրոններ, հյուրանոցներ և այլ տարածքներ վերածելով բուժսպասարկման կետերի:
Նյու Յորքում ևս շատ տեղերում հիմնվում են ժամանակավոր հիվանդանոցներ: Դրանցից մեկը բացվել է Նյու Յորքի նշանավոր Սենթրալ Փարքում, մեկ այլ բուժսպասարկման կենտրոն է հիմնվել թենիսի ազգային կենտրոնում, որտեղ սովորաբար անցնում է ԱՄՆ թենիսի բաց մրցաշարը:
Լոս Անջելեսի «Մերսի» նավի օրինակով այստեղ ևս ժամանակավոր հիվանդանոցներ են բացվել նավի վրա Հուդզոն գետում, որոնք կարող են ընդունել մինչև 1000 հիվանդի: Նյու Յորքը շարունակում է մնալ կորոնավիրուսի համաճարակից ամենաշատը տուժած նահանգը:

В США повсюду открываются временные госпитали: “Голос Америки”
Больница “Элмхарст” в нью-йоркском квартале Квинс оказалась в эпицентре эпидемии коронавируса в городе. Здесь много больных. Для лечения которых при больнице открылись палаточные пункты оказания медицинской помощи.
Аналогичная ситуация царит и в больнице Бруклина, которая также является государственным медицинским учреждением. Все медицинские центры переполнены, отовсюду доносятся голоса сирен машин скорой помощи.
Сейчас в Соединенных Штатах строятся сотни временных госпиталей, чтобы суметь противостоять эпидемии коронавируса. Число подтвержденных случаев коронавируса в США превысило 200 тысяч. Около 4300 человек погибли. Это число превысило общее число погибших в Китае, откуда началась пандемия коронавируса.
Официальные источники США отмечают, что число смертей может быть и гораздо больше - от 100 до 200 тысяч человек.
Учитывая эти развития, инженерные подразделения американской армии предприняли процесс создания временных госпиталей, превращая многочисленные центры, гостиницы и другие территории в пункты медобслуживания.
В Нью-Йорке во многих местах создаются временные госпитали. Один из них был открыт в знаменитом нью-йоркском Централ парке, другой центр медицинского обслуживания был основан в Национальном теннисном центре, где обычно проходит Открытый теннисный турнир США.
По примеру теплохода “Мерси” в Лос-Анджелесе здесь также на реке Гудзон на  теплоходах, которые могут принять до 1000 пациентов, открылись временные больницы. Нью-Йорк остается самым пострадавшим от эпидемии коронавируса штатом.